“HDP’yi Destek Stratejik Hataydı”

Bu haber 04 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.693 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu sözün sahibi CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün;

HDP’yi Destek Stratejik Hataydı

Bu başlığı taşıyan haber geçen Pazar günü Radikal’de yer aldı. Haber siyasi kulislere bomba gibi düştü. Haberi ben tivitırda beni takip eden MHP’lilerinÜlkücülerin” paylaşımları ile fark ettim. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün açıklaması muhtemelen bu haftanın tartışılan konularından biri olacaktır.

xx        xx        xx

Haberi okurken aklıma 18 HEP (Halkın Emek Partisi) Milletvekilinin 1991 Seçimlerinde SHP (o zaman CHP kapalıydı) çatısı altında parlamentoya girmiş olması ve “Başkan Gürün CHP Genel Merkezi’ne muhalif mi?” sorusu geldi!

12 Eylül Askeri Darbesi’nin bütün ağırlığının sürdüğü dönemdi. Askeri Darbe ile CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) ve AP (Adalet Partisi) si kapatılmıştı.

Eski CHP’lilerin kurduğu SHP’nin yönetenleri “kapatılmanın” acısını bilmekle birlikte “sosyal demokrat” olmanın da bir gereği olarak kapatılma ihtimali ile karşı karşıya olan HEP’in milletvekili adaylarının CHP çatısı altında seçime girmelerine olanak vermiş, “Kürt sorununun çözümüne” katkı da koymak istemişti.

Bu özgürlükçü, demokratik, katılımcı hareketin faturası senelerce CHP’ye kesildi, kesiliyor…

xx        xx        xx

İktidar partisi AK Partiçözüm süreci” başlatırken, akan kanın durması, barış ortamının yaratılması için oluşturduğu “Akiller Gurubu” ülkenin altını üstüne getirirken CHP’ye SHP’nin “demokrat tavrının” faturasının kesilmesi elbette manidar bir durumdu…

Ama burası rahmetli Süleyman Demirel’in ülkesi; dün dündür, bu gün bugündür…

Demokrasi vardı da biz mi demokrat olmadık!

Bakalım şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün DHA Muhabirine yaptığı açıklamanın faturası nereye kesilir?

Sosyal medyada (tivitır) hemen Pazar günü yapılan atakoykbb.com paylaşımlarda fatura CHP’ye kesildi. Başkan Gürün’ün açıklaması “CHP’nin itirafı” olarak pazarlandı. Doğrusu müşteri de buldu…

xx        xx        xx

Söz konusu haberin spotunda şöyle denilmiş:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye verilen desteğin stratejik hata olduğunu söyledi. Türkiye’nin erken genel seçime doğru gittiğini belirten Gürün, böyle bir yaklaşımın bir daha tekrarlanmamasını istedi.

Habercilikte 5 n 1 k önemli… Bu durumda Başkan Gürün açıklamasında vurguladığı yaklaşımın bir daha tekrarlanmamasını kimden istedi?

Bunun yanıtı yok!

xx        xx        xx

Başkan Gürün açıklamayı haberin mahrecine baktığımız zaman muhtemelen Datça’da yapmış. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar hafta sonunda ciddi bir trafik kazası geçirmiş, emniyet kemeri kullanması sayesinde kazanın sonucunu ayakta tedavi ile atlatmıştı.

Başkan Gürün beraberinde CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ve CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban olduğu halde Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ı ziyaret etmiş ve o sırada DHA Muhabiri Mehmet Çil’in sorusu üzerine bu açıklamayı yapmış olabilir…

Datça’da 7 Haziran seçimlerini değerlendiren Başkan Gürün AK Parti dışındaki yüzde 60’lık kesimin bir araya gelmesi gerektiğini söylemiş.

Oysa o blok, blok olmadan dağılalı çok oldu! Bunu en son TBMM’de terörle ilgili oylamada gördük! Zaten Başkan Gürün de bu konuda şöyle demiş:

Bunu maalesef gerçekleştiremedik. Seçimlerden sonra yüzde 60’ın iktidar olabileceği düşüncesine kapılarak bir rahatlama oldu. Türkiye bugün bu şansı kaybetti, kaybettirildi ve bir oyun oynandı.

Oyunu kim, kimler oynadı? DHA Muhabiri muhtemelen bu soruyu sormadı. Sormuş olsa haberde yanıtı da yer alırdı.

xx        xx        xx

Buraya kadar problem yok.

Bana göre problem, DHA Datça Muhabiri’nin Başkan Gürün’e 30 Mart Yerel Seçimi ile ilgili değil de 7 Haziran Genel Seçimi ile ilgili soru sormuş olması. Ki orada CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ve CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban dururken…

Tabi Başkan Gürün de “Burada sayın milletvekilimiz, sayın il başkanımız var…” deyip topu taca atabilirdi!

Atmamış. Yerinde ben olsam taca atardım, ama yerinde değiliz…

xx        xx        xx

Genel seçimlerde CHP üzerinden bazı oyunların oynandığına dikkat çeken Başkan Gürün, daha önce MHP’nin “parlamento dışında kalmasın” söylemi ile seçime gidildiğini, bu genel seçimde ise, “HDP barajı aşsın” denildiğini söylemiş.

Kim dedi, nerede dedi, kime dedi?

Çabuk unutuyoruz.

Doğrusu ben MHP’nin parlamento dışında kalmaması için CHP’lilerin MHP’ye oy verdiğini unutmuştum. Bu galiba bir “sosyal demokrat hastalığı”…

SHP kalkıyor HEP’i parlamentoya sokuyor. CHP kalkıyor MHP’nin parlamento dışında kalmasını engelliyor. En azından engellenmesi gereğini ortaya koyuyor. HEP Kürt Milliyetçisi, MHP Türk Milliyetçisi…

xx        xx        xx

Aynı sosyal demokratların; CHP olarak yüzde 3.5 oranında bir oy desteği ile HDP’nin (Halkların Demokrasi Partisi) barajı aşmasını sağladığı görülüyor. Hayır, oranı veren ben değilim. Bu Başkan Gürün’ün ifadesi… Bakın Başkan Gürün o habere göre şöyle demiş:

Elbette barajı aşsınlar. Ama bu benim görevim değil. Benim görevim, partimin bir fazla oy almasını sağlamaktır. Yapılan hesaplamalara göre, ülke genelinde yüzde 3.5 oyun bu düşüncelerle HDP’ye verildiği biliniyor. Biz başkasına yardım yaparak, siyaset yapamayız. Kişisel suçlama yapmadan, yapılan eylemin irdelenmesi, tartışılması ve bir daha tekrarlanmaması adına bunları söylüyorum.

Başkan Gürün bunları kime söylüyor?

Başkan Gürün’ün açıklaması MHP çevrelerinde sosyal medyada kullanılırken, CHP kulislerinde de muhalifleri tarafından kullanılacaktır. O çevrelerde yukarıdaki soru ile yetinilmeyip, “Başkan Gürün CHP Genel Merkezini mi uyarıyor?” diye sorulacaktır.

xx        xx        xx

Başkan Gürün DHA Muhabirinin sorularını yanıtlarken, orada bulunanlardan biri “Ama sayın başkanım sosyal demokratlar…” demeye kalkışsa, Başkan Gürün’ün yanıtı varmış. Ki açıklamasında “Ben Kızılay değilim” derken şöyle devam etmiş:

Ben kimseye yardım etmekle görevli değilim. Demokrasiye inanan biri olarak, her görüşün parlamentoda kendisini temsil etmesini savunurum. Gerekirse barajın 5’e, 7’ye ya da 3’e indirilmesi için her türlü mücadeleyi de yaparım. Ancak, seçim sathı mailinde, seçimde iken başka bir partiye, hangi nedenle olursa olsun destek vermek bana göre doğru değil. Türkiye bir erken seçime doğru gidiyor. Kasım ya da Aralık ayında erken seçim olabilir. Buna göre tavır belirlememiz gerekiyor. Bizi zaafa uğratan ne varsa onu minimize ederken, pozitif yönde etkileyecek ne varsa onları öne çıkarmalıyız.

xx        xx        xx

Evet, bu sözler bu hafta siyasi kulislerde tartışma konularından biri olacaktır.

Benim merak ettiğim, bakalım Başkan Gürün’ün bir bakıma tabandan gelen serzenişleri veya uyarıları CHP Genel Merkezi’nde karşılık bulacak mı?

Uyarı dikkate alınacak mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
BİRAY 04 Ağustos 2015 / 17:24

Sayın Osman GÜRÜN bu tarz bir konuşma içine girdiğine göre olası erken genel seçimde milletvekili adayıdır. İstanbul milletvekili ve il başkanı varken topu taca atmayıp bu konuşmayı gerçekleştirdiğine göre, büyük şehir belediye başkanlığındaki bana göre başarısızlığını hep büyük şehir yasasına bağlayarak topu taca atmaya başlamıştır…