Hayrola Seçim Mi Var?

Bu haber 19 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 990 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile belediye meclis üyeleri iade-i ziyaret için hafta sonunda Marmaris’teydi. Geçen yılın Kasım ayında Bodrum Belediyesi’ni ziyaret eden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile belediye meclis üyeleri Aralık ayında da Fethiye’deydi…

İki belediyenin örnek birlikteliğine vurgu yapan Fethiye Belediye Başkanı Saatcı, Marmaris’teki sıcak karşılama ve ilgi nedeniyle Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a teşekkür etmiş.

Geçen yıl Bodrum, Marmaris ve Fethiye BelediyeleriTurkuaz Kıyılar” olarak yurtiçindeki ve yurtdışındaki fuarlara damga vurmuşlardı…

Geçen yıl işe yaradı mı bilmiyoruz. Bildiğimiz bu sene “Turkuaz Kıyılar” diyen yok.

Belki daha erkendir!

xx           xx           xx

Başkan Acar’ın belediye ziyaretleri “Turkuaz Kıyılar”dan mı kaldı, onu da bilmiyoruz.

Başkan Acar yeni yılın ilk günlerinde Dalaman ve Ortaca Belediyelerini de ziyaret etti

Düğün değil, bayram değil, eniştem beni niye öptü?

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı Marmaris’te “Evimizde bile bu kadar rahat edemezdik” demiş.

İlçe belediyeleri arasındaki bu birlikteliğin Başkan Acar tarafından başlatıldığına dikkat çeken Başkan Saatcı, bu birliktelikleri önemsediğini, Muğla’da hoşgörü, paylaşım ve ortak akla ihtiyaç olduğunu ifade etmiş.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da ilçeler arasındaki işbirliğinin önemine değinmiş. Karşılıklı ziyaretlerin ilçe belediyelerine motivasyon sağladığını kaydeden Başkan Acar, Muğla’nın çok daha iyi yerlere taşınabileceğini söylemiş.

Taşıyın o zaman, tutan mı var?

xx           xx           xx

Soruyu “Muğla’yı çok daha iyi yerlere kim taşıyacak?” diye sorsaydık ilk yanıt vermiş olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olmuş olacaktı.

Ben her bahar aşık olurum…” diye bir şarkı vardır. Bodrum ve Marmaris’in CHP’li belediye başkanları da o hesap… Onlara da “Ben her Ocak ta aday olurum” yakışır!

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan bir yıl önce Ocak ayının ilk günlerinde Muğla Basınını bir araya getirdiği gecede “Bodrum aşkı maalesef bize yetmez oldu. Muğla aşkıyla yanıp tutuşalım” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıklamıştı.

Bu yılın ilk günlerinde de açıklamış. “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” vesilesiyle düzenlenen gecede adaylığını tazelerken “Koltuktan gücünü alma kendinden al. Eğer gücünü koltuktan alırsan bu koltuk bittiği gün sokakta selam veren bile olmaz” demiş.

Müthiş… Güzel demiş de kime demiş?

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın belediye ziyaretleri bir gelenek haline geliyor.

Doğrusu böyle bir geleneğin yaratılması Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e yakışırdı, ama…

Muğla’da bu anlamda bir başka gelenek var. CHP’li son İl Genel Meclisi Üyeleri (22.ve 23.Dönem) Büyükşehir Belediyesi’nin kurulup, İl Özel İdaresi’nin kapatıldığı günden beri sırayla ilçelerde bir araya geliyorlar.

En son 6 Kasım 2016 da Milas’ta; Eyüp Katırcı, Halil Mutlu, İbrahim Şimşek, Mehmet Erden, Sadettin Ünsal, Mükerrem Uyar, Murat Yarar, Salih Ercan, Ali Rana Kaya, Burak Erbay, Cemal Gürpınar, Cesur Öncel, Önder Batmaz, Dursun Kaplan, Halil Ilbıra, Mahir Atlıhan, Mehmet Ali Avcı, Suat Esin, Şükrü Şehir Güllük’te buluşmuşlardı…

Son dönemin il genel meclisi üyelerinden Ümit Karaaslan, Muhammet Şaşmaz ve A. Gürsel Uçar’ın belediye başkanı oldukları ve Akın Üstündağ’ın da milletvekili olduğu için toplantılara katılamadıkları söyleniyor.

xx           xx           xx

İbrahim Şimşek ve Mehmet Erden ile bir gurup arkadaşları yeni yılın ilk masasını 7 Ocak’ta Kos’ta kurdular. Belli Bodrum’a sığmamışlar.

Son İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri bu defa karşımıza daha kalabalık bir şekilde,14 Ocak’ta Datça’da çıktılar.

Daha sık bir araya gelmeleri dikkat çekici oldu… Aralarından Akın Üstündağ’ın milletvekili, Muhammet Şaşmaz’ın Dalaman, Ümit Karaaslan’ın Ula, A. Gürsel Uçar’ın Datça Belediye Başkanı olarak çıkmış olmalarına dikkat çekenlere göre de “Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı buradan çıkar. Çıkmazsa da adayı bu ekip belirler.”…

Son İl Genel Meclisi Üyeleri için “CHP içindeki tek ve en güçlü ekip” denilebilir.

Ancak bu ekip ne topyekun Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün karşısına çıkabilir, ne de topyekun Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon veya Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın yanında yer alabilirler…

xx           xx           xx

Geçen yıl Ocak ayında Başkan Kocadon’un adaylığını açıklamasının ardından Başkan Acar çıkıp “Ben de adayım” dememişti. Gazeteciler “Bodrum Belediye Başkanı Kocadan Büyükşehir’e adaylığını açıkladı. Sizde aday mısınız?” diye sormuştu. Başkan Acar işte o zaman “Adayım” demişti. Daha doğrusu “Bana da eğer bir görev düşerse neden olmasın. Çok istekli olduğumuzdan değil sorumluluk gereği, böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa.” ifadesinde bulunmuştu.

Yani “Adayım” sözü bir kesinlik ifade etmiyordu.

Oysa “Gündemde yerel seçim mi var?” diye soruya soru ile karşılık verebilirdi!

Bu sene yine aynı olmadı… Elbette bu sene yine “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” vesilesiyle Bodrum’da bir gece yapıldı. Başkan Kocadon yine adaylık açıklamasında bulundu, ama bu sene geçen senenin kaçamak, ürkek ifadeleri yokmuş. Bu sene kararlılık ifade eden ve hatta “rest çeken” bir açıklamada bulunmuş.

Açıklamada yer alan “İnsanları dinlemekten, karşısına alıp konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Korkuyorsan, kaçıyorsan; elbet bunun bir nedeni vardır. Halkından korkmayacaksın, esnafından korkmayacaksın” ifadesi dikkat çekici…

Muhatabının adını vermemiş, ama hedefteki ismin Başkan Gürün olduğu besbelli…

xx           xx           xx

Rest çekilen kişinin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün olduğunu kabul edersek, henüz o rest görülmedi…

Başkan Kocadon10 Ocak’a el koydu” diye mi bilmem, Başkan Gürün de evvelki yaz “24 Temmuz Basın Bayramı” vesilesiyle bir gece düzenleyip Muğla Basını ile buluşmuştu. Sanıyorum o buluşma da devam ediyor. Temmuz ayına ne kaldı ki, Başkan Gürün resti görüp görmediğini o zaman açıklar…

Ama galiba resti Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar gördü!

Tarih tekerrür etmiş. Ortaca ziyaretinde soruları da yanıtlayan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Büyükşehir Belediye Başkanlığında isminin geçmesi ile ilgili olarak sorulan soruya şöyle yanıt vermiş:

Ben şahsım adına siyasette gelecek adına plan ve program yapmadım. Her insan gelecek ile ilgili plan ve program yapabilir. Bir şeyi ne kadar isterseniz isteyin, şartlar oluşmadıysa böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değil. Bizim ismimizin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bazı platformlarda söylenmesi benim için gurur kaynağıdır. Ama bu işi illa yaparım diye kendi adıma düşündüğüm bir şey değil. Önümüzde uzun bir süreç var. Ülkemizin içinde bulunduğu tabloda birey olarak çok büyük endişeler içindeyim. Bu ortamda ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşünüyorum deme lüksüne sahip değilim. Ama şartlar öyle oluşur ki, bir şeyi isteyen değil verilen görevi yapan bir anlayışa sahibiz.

xx           xx           xx

Ali Acar için “Kaderci” mi “sağlamcı” mı demeli bilemedim.

Ama anladığım şu ki CHP Genel MerkeziPartimizin Muğla’da Büyükşehir adayısınız” demeden Ali Acar aday olmaz. Yine doğru anladıysam Mehmet Kocadonön seçime” hazır. Önseçim olmazsa aday olmaz…

Bense Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın “Ülkemizin içinde bulunduğu tabloda birey olarak çok büyük endişeler içindeyim. Bu ortamda ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşünüyorum deme lüksüne sahip değilim.” sözünü beğendim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mehmet kaya 19 Ocak 2017 / 09:47

Sayın, Osman Gürün’ün yoluna devam etmesinde yarar var. En azından şovmen değil.

Omer KAVAS 19 Ocak 2017 / 23:46

Biz Bayır yol kenarındaki bostanlari çok gördük. Iş yaparsan şovunu yaparsın. Memur-Mudur olup verilen butceyle is yapmaya calisirsan sowwww yapacak malzeme olmaz. Hadi daha fazla sinirlenmek istemiyorum…..
Ha Sayın Özgür unuttum Selamlar.
Su tabletleri bir türlü alışamadım.