Haydi çocuklar oyuna

Bu haber 03 Ekim 2018 - 23:52 'de eklendi ve 869 kez görüntülendi.

8.Yerkesik Otantik Çocuk Oyun ve Oyuncak Şenliği Cumartesi günü Yerkesik Mahallesi’nde yapılacak. Metinbilim Enstitüsü Başkanı Ümral Deveci, 2 gün boyunca sürecek şenlikle ilgili olarak, “Bu şenlikte kimse özel bir ödül almayacak. Bu şenliğin en büyük ödülü çocukların iki gün boyunca istedikleri zaman diliminde gelip istedikleri oyunlara katılmaları, kendi arkadaş gruplarını oluşturmaları ve oyunların doğallığı içinde kendi istekleri doğrultusunda yarışmaları olacaktır” dedi.

Kadir Tamer

Metinbilim Enstitüsü tarafından bu yıl sekizincisi yapılacak olan Yerkesik Otantik Çocuk Oyun ve Oyuncak Şenliği Cumartesi günü Yerkesik mahallesinde yapılıyor. Bu yıl sekizincisi yapılacak şenlik ile ilgili olarak Metinbilim Enstitüsü tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamada konuşan Metinbilim Enstitüsü Başkanı Ümral Deveci, “Metinbilim Enstitüsü Derneği olarak 8 yıldan beri her yıl ‘28 Mayıs Dünya Oyun Günü olması dikkate alınarak’ mayıs ayının son haftası Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz ‘Yerkesik Otantik Oyun ve Oyuncak Şenliği’ni bu yıl, ramazan ayı sebebiyle Ekim ayına kaydırdık. Bu hafta sonu yani 6-7 Ekim Cumartesi-Pazar günü şenliğimizin 8. sini Yerkesik Mahallesi Yerkesik İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştireceğiz” dedi.

Teknolojinin esaretine mahkûm edilen insanlığın ve dünyanın, çocukluğun masumiyet çağına dokunarak yeniden şekillendirilebileceğine, kurgulanabileceğine, etik değerlerin, insaniyetin öncelenebileceğine inandıklarını kaydeden Ümral açıklamasına şöyle devam etti:

Bunun için, 7-14 yaş arası çocukluk çağını içine alan ve hatta büyüklerinde içlerindeki çocukla dâhil oldukları bir sosyal sorumluluk projesi ile çocuk olmanın bilincine varmak, çocukluğu hatırlamak ve günümüz çocuklarını masumiyet çağlarında geleneksel kültürle zenginleştirmek istiyoruz. Bunu yaparken de yeni kültürel bir turizm kodu anlayışını yöremize kazandırmak istiyoruz. Çocukların bedensel, bilişsel ve kültürel gelişimine katkı sağlayan sosyalleşmeyi önceleyen sokak oyunlarının yerini, dört duvar arasında bilgisayarla, cep telefonuyla, tabletiyle yalnızlaşan çocuklar, kimi zaman da tehlikeli yapay arkadaşlıkların aldığını gözlemleyebiliyoruz. Çemberler, topaçlar, bilyeler, beş taşlar, mendil kapmacalar, dokuztaşlar, seksekler, yağ satarım-bal satarımlar, damalar, mangalalar ve daha onlarca oyun artık yok. Çünkü bunları oynayacak mekânları da, bilinci de toplumca kaybettik. Hızlı tüketime yönelik bilgisayar oyunları, cep telefonları, bir iki saat için oyalandıkları çeşitli oyuncaklar çocukları teslim aldı ve çocukluğu sömürü aracı hâline getirdi.”

Şenliğin amacının çocuklarla bir iki saatlik gösteri yapmak ya da çocukları birbiriyle kıyasıya yarıştırmak olmadığına dikkati çeken Ümral, “Bu şenlikte kimse özel bir ödül de almayacak. Bu şenliğin en büyük ödülü çocukların iki gün boyunca istedikleri zaman diliminde gelip istedikleri oyunlara katılmaları, kendi arkadaş gruplarını oluşturmaları ve oyunların doğallığı içinde kendi istekleri doğrultusunda yarışmaları olacaktır. Şenliğimizin arka planında böyle bir bilinç ve anlayış yatmaktadır. 2010’da prova olarak gerçekleştirmeye başladığımız şenliğimiz, 2011’de Yerkesik beldesi/mahallesi ile özdeşleşerek hayata geçti. Şenliğimiz kamuoyunda duyulduğundan bu yana, pek çok yerde benzer şenlikler düzenlenmeye başladı. Biz bu biçimde örnek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl şenliğimize İzmir’den Mavi Ege Eğitim Kurumu’nun öğrencileri Mavi Oyuncak Atölyeleri ile misafir olacaklardır. Şenliğimize verdikleri desteklerden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığına, Muğla Valiliğine, Menteşe Kaymakamlığına, Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyelerine, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve şenliğe ev sahipliği yapan Yerkesik İlköğretim Müdürlüğüne teşekkür ederiz. Değerli halkımızı, 6-7 Ekim -Cumartesi Pazar- günleri Yerkesik İlköğretim Okulu Bahçesinde gerçekleşecek olan şenliğimize davet ediyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.