Hayatını adadığı mesleğini bırakmak zorunda

Bu haber 04 Eylül 2013 - 19:57 'de eklendi ve 23.615 kez görüntülendi.

alerjiliarici2131654165132132Ula’ya bağlı Akçapınar köyünde yaşayan ve çocukluğundan bu yana arıcılıkla uğraşan Salih Köroğlu, arı sokmasına karşı alerjisi çıkınca mesleği bırakmak zorunda kaldı.
Haber Merkezi
Ula’ya bağlı Akçapınar köyünde yaşayan ve çocukluğundan bu yana arıcılıkla uğraşan Salih Köroğlu, arı sokmasına karşı alerjisi çıkınca mesleği bırakmak zorunda kaldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Bölümü’nü ,sınıf beşincisi olarak başarıyla bitiren 26 yaşındaki Salih Köroğlu, çok sevdiği arılardan uzak kalmayı ise kabullenemediğini belirtti.
Akçapınar Köyü’nde 20 yıldır arıcılık yapan Mustafa Köroğlu(60), oğlu Salih’i küçük yaşta arıcı olarak yetiştirdi. Salih , küçük yaşta babasından öğrendiği arıcılık mesleğinde ilerletmek için eğitim almaya karar verdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Bölümü’nde 2 yıl eğitim alan Köroğlu, Üniversiteden en başarılı beş öğrenci arasında yer alarak mezun oldu. Salih Köroğlu, Stajını yapmak için gittiği Mersin’de arı sokması sonucu fenalaşarak hastanelik oldu.Mesleği gereği defalarca arı soktuğu için rahatsızlığını önemsemeyen Köroğlu, stajının tamamladıktan sonra köyüne dönerek arıcılığa devam etti. Ancak Köroğlu’nu kovanlarla ilgilenirken bir kez daha arı soktu. Fenalaşarak, halsizlik ve nefes darlığı çekmeye başlayan genç adam’, bir kez daha hastaneye kaldırıldı. Talihsiz gencin tedavisinin ardından yapılan testlerde arı sokmasına karşı alerjisi olduğu ortaya çıktı.
Sağlığı için mesleğini bırakmak zorunda kalan Salih Köroğlu, “Üniversiteden istediğim bölümden mezun oldum. Baba mesleğini sürdürecektim. Arı sokmasına karşı alerjim olduğu ortaya çıkınca, hayallerim yıkıldı. Babama dükkanında bal satışında yardımcı olacağım” dedi.
Baba Mustafa Köroğlu ise yaptığı açıklamada, “Arcılık mesleğini oğluma miras bırakmak istiyordum.Ancak arı sokmasına karşı alerjisi çıkınca mesleği bırakmak zorunda kaldı. Fakat bu meslekten kopamadığımız için ben işime devam edeceğim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.