Hayatımızdan sevdiklerimizi değil ama tuzu çıkaralım

Bu haber 09 Mart 2014 - 19:57 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

10-16 Mart Tuza dikkat Haftası.

Söz konusu hafta kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturmak ve bilgilendirme yapılmasını Sağlık Bakanlığımız istemekte.

Banada rica ettiler ve fazla tuz kullanmanın, zararlarını köşen de gündeme getirirmisin dediler.

Bakanlığımız, toplum sağlığı ile ilgili tüm projelerini gönülden destekliyorum.

Lütfen fazla tuz kullanmayınız.

Fazla tuz tansiyonunuzu yükseltir.

Hipertansiyon (yüksek kan basıncı); tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hipertansiyonun kontrolü ile kalp yetmezliği ve inme sıklığı yarı yarıya, kalp krizleri de dörtte bir oranında azaltılabilmektedir. Hipertansiyon kontrol altına alınmadığında ise kalp, böbrek, beyin ve gözler başta olmak üzere birçok organda geri dönüşsüz hasarlara yol açmaktadır.

Hipertansiyon tüm dünyada 7,5 milyon ölüme yol açtığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde her 3 kişiden biri daha önce hiç tansiyonunu ölçtürmemiş olup, 18 yaş üstünde her 3 erişkinden birinde hipertansiyon vardır.

Hipertansiyon ülkemizde de oldukça yaygın olan bir sorundur. Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışması göre hipertansiyon prevalansı yüzde 24’dür. Hipertansiyonu olduğunu söyleyenlerin yüzde 15’i herhangi bir ilaç kullanmamaktadır. Hipertansiyon yaşla birlikte artmaktadır, kırsal bölgede yaşayanlarda ve kadınlarda daha yüksektir. Hastalığın farkında olma oranında önceki yıllara göre bir artış olmakla birlikte, farkında olmama halen yüksektir. Hipertansiyonu olan gruptaki kişilerin yaklaşık üçte birinin tansiyonu kontrol altında değildir.

Hipertansiyon nadiren belirti vermekte, çoğu kez sinsi seyrederek organlarda hasara yol açabilmektedir.

Sık rastlanan belirtileri;

 • Baş ve ense ağrısı,
 • Kulakta uğultu,
 • Çarpıntı hissi,
 • Yorgunluk hissidir.

Yüksek kan basıncından korunmak için öneriler;

 • Ağır ve yağlı yemeklerden,
 • Tuzdan,
 • Sigaradan,
 • Alkolden ve şişmanlıktan korunmak,
 • Düzenli egzersiz yapmak,
 • Kan basıncını düzenli ölçtürüp kaydetmek,
 • Hekimin vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örğütü; yüksek tansiyon hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık,şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını  korumak için tüketilmesi gerekli tuz miktarı 5 gram olarak ( Bir Çay Kaşığı ) önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklemeden doğal olarak yiyecek ve içeceklerden sağlanmaktadır.

Yani hiç tuz koymadan günlük ihtiyacımızı almaktayız.

Hayatımızdan sevdiklerimizi değil ama tuzu çıkaralım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.