‘Hayata Yolculuk’ projesi örnek olacak

Bu haber 13 Ekim 2018 - 0:52 'de eklendi ve 740 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürlüğü arasında yapılan protokol ile üniversitede öğrenim gören, devlet korumasında olan, anne veya babası hapiste bulunan, madde bağımlısı olan, eski hükümlü gibi öğrencilere meslekleri ile ilgili iş başı eğitimi almalarını sağlayacak ‘Hayata Yolculuk’ projesi hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez Muğla’da gerçekleştirilecek olan ‘Hayata Yolculuk’ isimli projenin protokolü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli’nin katılımı ile gerçekleşti.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürlüğü arasında yapılan protokol ile üniversitede öğrenim gören, devlet korumasında olan, anne veya babası hapiste bulunan, madde bağımlısı olan, eski hükümlü gibi öğrencilere meslekleri ile ilgili iş başı eğitimi almalarını sağlayacak ‘Hayata Yolculuk’ projesi hayata geçirildi. ‘Hayata Yolculuk’ isimli projenin protokolü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli’nin katılımı ile gerçekleşti.

Türkiye’de ilk defa İş Kurumu ile üniversite arasında imzalanan protokolle, Muğla’da yükseköğrenim gören ve devlet koruması altında bulunan, anne-babası olmayan/hasta-hapiste olan, ekonomik yönden dezavantajlı konumda bulunan, madde bağımlılığı olan, eski hükümlü gibi öğrencilerin özel sektörde işe yerleştirilmeleri, çeşitli meslek dallarında işbaşı eğitim programları yolu ile eğitim aldıkları mesleklerde deneyim sahibi olmaları sağlanacak. Yine çeşitli alanlarda mesleki eğitim kursları ile bilgi becerilerinin arttırılması ve bu kurs ve programlarda maddi destek sağlanarak, katılımcılara günlük 46,23 TL cep harçlıkları ve katılımcıların genel sağlık sigortaları ve iş kazası meslek hastalığı primleri karşılanacak.

Törende konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, “Hayata Yolculuk Projesi, özellikle devlet koruması altında bulunan, anne babası olmayan, hasta ve hapiste olan, ekonomik yönden dezavantajlı durumda olan tüm öğrencilerimizin hayat yolunda devlet olarak yanlarında olunması amaçlandı bu proje ile. Bizim hedef kitlemiz bu kapsamdaki öğrenciler. Farklı meslek dallarında mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenlenerek öğrencilerin öncelikle eğitim aldıkları mesleklerde ilim sahibi olmaları, kredi ve bursları kesilmeksizin gelir elde edebilmeleri, çalışma hayatına alışmaları ve öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinebilecekleri ortamlardan uzak tutulmaları ve istihdam edilmeleri amaçlanıyor. Üniversite olarak bu kriterlere uyan öğrencilerimizi İş kurum Muğla İl Müdürlüğü’ne yönlendireceğiz” dedi.

En büyük hayat kaynağımız

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, istihdam konusunun sadece ülkemizin değil, tüm ülkelerin önemli meselelerinden birisi olduğunu söyledi. İstihdamın yanında işgücü piyasasının arzu ettiği niteliklerde elemanı yetiştirmenin önemli olduğuna dikkati çeken Uzunkaya, “İş-Kur olarak son 15 yılda Türkiye’nin tüm kurumu ve kuruluşlarının aldığı mesafe gibi büyük bir mesafe kat ettiğimizi memnuniyetle söyleyebilirim. ‘Hayata Yolculuk’ projesi 100-200 ve 500 rakamı değil, neticede hayatın ihmal edilen alanlara dokunuşu yönüyle önemli bir proje. 2002 yılında yılda sadece ve sadece 24 bin kişinin Türkiye genelinde istihdamına aracılık yapan bir İş-Kur, ‘Kapatılsın, ne gerek var’ denilen bir kurum, ‘Hayır kurumda değil, işleyişinde sıkıntı var’ denilerek yeni bir organize ile yeni bir misyon yüklenmesi ile aradan geçen 15 yıl sonra 1 milyon 57 bin 249 kişinin bir yılda istihdamına aracılık yapan bir kurum oldu. Aynı hadise, 2000’li yıllarda Muğla’da yılda sadece 400 kişiyi istihdam yapan bir kurum. Daha 10’uncu ayın başındayız 16 bin kişiyi Muğla’da istihdam eden bir kurumdan bahsediyoruz. Üniversitelerimizi çok fazla önemsiyor, son dönemlerde İş-Kur olarak kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde olduğumuz gibi, üniversiteleri bizim en büyük hayat kaynağımız ve damarımız olarak görüyoruz. Bizim 100 günlük eylem planımız da var, Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti, özellikle gençlerimizin, üniversiteli gençlerimizin önümüzdeki yıldan itibaren yaz dönemlerinde işe başlamasına, sigorta ile tanışmasına, iş hayatı ile tanışmasını sağlayan bir programı üniversitelerimize yönelik olarak hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Hayata Yolculuk’ isimli projenin protokolü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli, arasında imzalandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.