Hayat Nefes ile başlar

Bu haber 20 Kasım 2013 - 20:44 'de eklendi ve 967 kez görüntülendi.

hayatnesfeslebaslar2313541653Dünya KOAH günü nedeni ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve Muğla Tabip Odası Tıp fakültesi araştırma ve eğitim hastanesi bahçesinde vatandaşları KOAH hakkında bilgilendirmek için stant açtı.
İlkay Yıldız
Vatandaşları bilgilendirmek için açılan standın açılışına Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Özbay, Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Akgül ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.
Stant ve KOAH hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Öğrenci Komisyonu Başkanı Melih Akpunar ,20 Kasım Dünya Günü nedeni ile vatandaşları bilgilendirmek için stant açtıklarını, sigara ve hava kirliliğinin tetiklediği bir hastalık olan KOAH’ın önlenebilir bir hastalık olduğunu bunun için hastane bahçesinde vatandaşları bilgilendirdiklerini söyledi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Özbay ise, “KOAH hastalığı genel de hava kirliliği ve başta sigara olmak üzere atmosferdeki bazı partiküllerdeki zararlıların akciğere gitmesiyle oluşur. Dünyada yarım milyardan fazla kişiyi etkilemektedir. Her yıl üç milyondan fazla insan bu hastalıktan ölmektedir. KOAH önlenebilir bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde sigara kullanımının azalmasıyla KOAH sıklığının azaldığı görülmektedir. Şuan da KOAH en öldürücü ve sakat bırakıcı hastalıklarda ilk 10 da yer almaktadır. Bu ivme göz önüne alındığında 2020 yılında ilk üçte yer alacağı söyleniyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.