‘Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar’

Bu haber 23 Mart 2017 - 0:00 'de eklendi ve 336 kez görüntülendi.

Datça’da Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen “Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar” projesi kapsamında panel düzenlendi.

Datça’da Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen “Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar” projesi kapsamında panel düzenlendi.  Panele çok sayıda davetlinin yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi rektörü Mansur Harmandar ile Datça kaymakamı Vehbi Bakır Datça belediye başkanı Gürsel Uçar ilçe Milli Eğitim müdürü Fedai Akın ile Datça. Da güçlü kadınlar sağlıklı yaşlılar projesi kapsamında eğitim gören kursiyerler katıldı.
Panele konuşmacı olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Üyesi Prof. Dr. Harun Akar “Böbreklerimizi neden ve nasıl sağlıklı tutmalıyız” konulu bilgiler verdi. Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Nilay şahin ise “ Yaşlılık Hakkında Bilmediklerimiz” konulu bilgiler verdi.
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gülcan Coşkun Akar’daprotetik diş tedavisi hakkında “ Yaş alıyorum ağız içi protez kullanıyorum korkmuyorum” hakkında bilgiler verdi.
Ayrıca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulun Araştırma Görevlisi Zeynep Acar “ Yaşlılarda ilaç kullanımına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri “ hakkında bilgiler verdi.
Projenin genel amacı olarak hayat boyu öğrenme için uyumlu ve kapsamlı stratejilerin geliştirilmesinin ve uygulanmasının teşvik edilmesi kapsamında 25-64 yaş aralığındaki kadınların hayat boyu öğrenme ilkeleri ve yaklaşımıyla mesleki yetkinliğinin ve temel yetkinliklerinin arttırılması ve bu sayede işgücüne katılımlarının teşvik edilmesi olarak belirtildi.
Genel amaca hizmet eden özel amaç ise Datça’da yaşayan 25-64 yaş aralığındaki işsiz ve örgün eğitim dışında kalmış 40 kadının Datça bölgesinde önemli bir istihdam alanı olabilecek “Yaşlı refakatçiliği” alanında işgücüne katılmalarını sağlamak olarak açıklandı. (İHA)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.