Hayaller engel tanımaz

Bu haber 02 Aralık 2015 - 23:56 'de eklendi ve 1.250 kez görüntülendi.

Hayaller engel tanımaz  (1)Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde yaşayan ve 4 çocuğundan üçü engelli olan Erdal ailesinin fertleri hayallerini yaşamaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün desteğiyle Erdal ailesinin hayatı kısa film olarak çekilirken ailenin engelli fertlerinden Sadegül’ün en büyük hayali gelinlik giymek, İsa’nın hayali okumak, yatalak olan Lütfi’nin hayali ise evlenmek.
Haber Merkezi
Kavaklıdere’nin Nebiler köyünde yaşayan Mustafa – Dursiye Erdal çiftinin 4 çocuğundan 3’ü engelli olarak dünyaya geldi. 4 çocuklarından 3’nün engelli olması Erdal ailesini yıldırmadı ve hayatlarını çocuklarının mutluluklarına adadılar.
Biri yatalak olan 3 çocuğunun mutlu olması için ellerinden gelen çabayı gösterdiğini belirten baba Mustafa Erdal “Lütfi yatalak. Bütün gün yatıyor. Sadegül ve İsa akülü arabayla bahçede sokakta gezebiliyorlar. Bunların her şeyi akülü arabaları. Canını al arabasını alma. Yaklaşık 2 kilometrelik yolu, onların rahatça gezebilmeleri için, belediyenin verdiği parke taşı ile döşedim. Onlar ağabeylerine göre biraz daha mutlu. Gerçekleşmeyeceğini biliyorlar ama yine de hayal kuruyorlar” dedi.
Engelli kardeşlerden Sadegül gelinlik giymeyi, İsa okumayı, Lütfi ise evlenmeyi hayal ediyor. Üçü de bunların gerçekleşmeyeceğini biliyor ve “Olsun. Bizden daha kötü durumda olanlar da var. Kimseden maddi yardım istemiyoruz. Hor görmesinler yeter. Yani bize manevi destek yeter” diyor.
Anne ve babanın en büyük korkusu ise, kendileri öldüğünde çocuklarının zor durumda kalacağını düşünmek. Ailenin tek engelsiz çocuğu ve en büyükleri olan iki çocuk annesi kızları 4 ay önce meme kanserinden öldü. Anne Dursiye Erdal, “Biz öldüğümüzde büyük kızımızın kardeşlerine bakacağını, gözümüzün arkada kalmayacağını düşünüyorduk. O da ölünce engelli çocuklarımızın zor durumda kalacağından korkuyoruz” dedi.
Hayatları film oldu
Ailenin günlük hayatı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün desteğiyle kısa film haline getirildi. Yönetmen Eray Dedik ve yardımcısı Umut Yıldız tarafından çekilen 10 dakikalık “Engelli Hayatlardaki Engelsiz Hayaller” isimli filmde ailenin yaşantısı ekrana getirilecek.
Yaptığı sosyal içerikli belgesel ve filmlerle tanınan yönetmen Eray Dedik, “Her insan hayal kurar, ama normal insanlar ile engellilerin kurdukları hayaller arasında dünya kadar fark var. Biz hep daha fazlasını isterken, onların istedikleri tuvalete gidebilmek, yemeğini kendi yiyebilmek, iki sohbet edebilmek, oturabilmek, okumak, evlenmek. Bu aile de nasıl bir hayat yaşadıklarının farkındalar, ama hallerine şükrediyorlar. Yatağından kalkamayan adam bile, haline şükrediyor, ‘Benden daha kötüleri var’ diyor. Böyle bir ailenin hayatını kayda aldık” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.