Hayalet ağlar temizleniyor

Bu haber 05 Mayıs 2013 - 20:30 'de eklendi ve 998 kez görüntülendi.

hayaletaglari121345654Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğinde gerçekleştirilen “Hayalet Ağ Avcıları Projesi” kapsamında Gökova Körfezinde yerleri belirlenen ağları çıkarmak için deniz dibi dalışları Mayıs sonunda başlayacak.
Haber Merkezi
Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğinde gerçekleştirilen “Hayalet Ağ Avcıları Projesi” kapsamında Gökova Körfezinde yerleri belirlenen ağları çıkarmak için deniz dibi dalışları Mayıs sonunda başlayacak. Gökova Yelken Kulübü tarafından yürütülen projede, kazayla veya bilerek deniz dibinde bırakılan av araçları anlamına gelen hayalet ağların deniz dibinden çıkarılması için ön hazırlıklar tamamlandı. Av aracının malzemesine, bulunduğu derinliğe, dip coğrafi yapıya ve hidrodinamik etkenlere göre 2-8 yıl boyunca avlanmaya devam eden ve deniz canlıları ile ekosistem açısından büyük zararlara yol açan hayalet ağların yerleri Mart ve Nisan aylarında tespit edildi. Dalışlara Mayıs sonunda başlanacak ve hayalet ağlar Haziran ayından itibaren bulundukları yerlerden çıkarılacak.
Bu gelişmelerin yanı sıra, projenin her aşaması, bir yandan da kamerayla görüntüleniyor. Şu ana kadar saha çalışmaları ve ağ tespit çalışmaları sırasında gerçekleştirilen röportajlar ve çekimler, bu alanda önemli bir boşluğu dolduracak biçimde, belgesel olarak değerlendirilecek.
Öte yandan, proje kapsamında kurulan internet sitesinden, yapılan çalışmalara ilişkin tüm gelişmeler de takip edilebiliyor. www.hayaletag.com internet adresinden ulaşılabilen sitede, proje hakkında geniş ve ayrıntılı bilgilerin yanı sıra hayalet ağ sorunuyla ilgili aydınlatıcı veriler, etkileyici fotoğraflar ve proje hakkındaki haberler de ziyaretçilere sunuluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.