Havadan İngiliz yağacak, ama… « Hamle Gazetesi

Havadan İngiliz yağacak, ama…

Bu haber 08 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 915 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Vali Fatih Şahin, Muğla’nın bu yılın ilk 5 ayında ağırladığı turist rakamlarını açıkladı. Rakamlar sevindirici ve Temmuz, Ağustos, Eylül ayları için umut verici…
Valilik verilerine göre, bu yılın ilk 5 ayında Muğla’da geçen yıla göre % 16’lık turist artışı kaydedildi. Mayıs ayında Muğla’nın ağırladığı 421 bin 815 turistin içinde 310 bin 195 kişiyle İngilizler birinci sırada öne çıktı. İngilizleri 41 bin 285 kişiyle Hollandalılar, 33 bin 957 kişiyle Almanlar, 26 bin 58 kişiyle Fransızlar, 20 bin 667 kişiyle Belçikalılar izledi.
 
xx      xx      xx
Valilik bu yılın ilk 5 ayının verilerini açıklarken, Muğla açısından sevindirici bir haberde İngiltere’den geldi. İngiltere’de internet üzerinden yapılan bir araştırmada, tatil aramalarında ilginin en çok arttığı destinasyonlar belirlenmiş.
İngilizlerin “Mayıs 2010 Top 50 Destinasyon” sıralamasında Antalya yok. Listede Nisan ayına göre 5 sıra yükselen İstanbul 33. olurken, Muğla ilk 20’de yer almış.
Nisan ayında olduğu gibi Mayıs’ta da Dalaman 6’ncı, Bodrum 20’nci sırada…
 
xx      xx      xx
Valilik verileri ve İnternet üzerinden ucuz uçak bileti bulan “Skyscanner”ın İngiltere sitesinin “Mayıs 2010 Top 50 Destinasyon” sırlaması sevindirici ve önümüzdeki aylar için umut verici…
Önümüzdeki aylarda, Muğla Basını’nın “Muğla’ya havadan İngiliz yağıyor” başlıkla haberler yapmaları şaşırtıcı olmayacaktır.
Ancak bu gelişme ve rakamların üzerinde durmakta yarar var.
 
xx      xx      xx
Geçen ayın son günlerinde Marmaris’e gelen İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway’e göre, İspanya ve Yunanistan pazarında Euro’nun Pound’a karşı değer kazanması, Türkiye’de Euro kullanılmaması nedeniyle ve Euro’daki yüzde 20 oranındaki artışın Türk Lirası’nda yaşanmaması yüzde 20’lik avantajı dikkate alıyorlar.
Büyükelçinin sözlerinden İngilizlerin Türkiye’yi neden tercih ettikleri anlaşılıyor. Türkiye “ucuz” olduğu için geliyorlar. Peki, Türkiye’de en çok neden Muğla’yı tercih ediyorlar?
Bu yaz Muğla’da ağırlayacağımız İngilizlere bu soru anket ve benzeri araçlarla sorulmalı…
Büyükelçi Reddaway, Marmaris’te yaptığı değerlendirmede şöyle devam ediyordu:
“Ucuz olan her zaman kalite demek değildir. Ucuzun peşindeler ama verdikleri paranın karşılığını da alabilmenin peşindeler.”
Bu anlamda Vali Fatih Şahin’in sözleri de önemli. Kendileri, Muğla basını ile buluştukları kahvaltıda, “Kesinlikle kaliteden taviz vermeyeceğiz.” diyorlardı.
O nedenle yine Vali Şahin’in dediği gibi ‘gümrükteki polisten, plajda mısır satana kadar hepimiz turizmci olmalıyız’…
Görünen o ki bu yaz İngiliz turist artacak. Eğer hepsini memnun; kazıklatmadan, taciz ettirmeden, kazıklandığı, aldatıldığı hissine kapılmadan gönderebilirsek, seneye Muğla’da daha çok İngiliz bekleyebilirsiniz…
 
xx      xx      xx
Evet, rakamlar da düşündürücü.
Geçmiş yıllarda İngilizler için Bodrum çekim merkezi idi… Son yıllarda Bodrum’a Marmaris, Ölüdeniz, Dalyan, Sarıgerme, Akyaka eklendi… Muğla’da Almanların ardından Yerleşik İngilizler de artıyor.
Ama yine geçmiş yıllarda “turizm” denildi mi Muğla’da ilk akla gelen Almanlar olurdu.
İngilizlerin destinasyon sıralamasında Antalya yok, ama Muğla’nın sıralamasında da Ruslar yok. Almanları “kırdık” mı?
Soruya “Almanlar ekonomik nedenlerle gelmiyor” diye yanıt vermek zor. Çünkü sıralamada Hollandalılar Almanların önüne geçip, ikinci sıraya yükselmiş durumda. Ekonomik nedenler Hollandalıların Muğla’ya olan ilgisinin artmasına engel olmamış!..
 
xx      xx      xx
Neden?..
Nerede doğru yapıyoruz, nerede yanlış yapıyoruz?
İngilizler neden Muğla’yı; Muğla’da Bodrum’u, Ölüdeniz’i, Marmaris’i tercih ediyorlar?
Almanların ilgisi neden azaldı?
Antalya’ya ilgi gösteren Rusların ilgisini Muğla’ya neden çekemiyoruz?
Burnumuzun dibindeki Denizli’ye kadar gelen Japonlar neden Muğla’ya gelmiyorlar?
Yeni Valimiz Fatih Şahin’in dediği gibi yeni destinasyonlar mı yaratmalıyız?
Bu soruların yanıtını bulmakta yarar var. Muğla bu soruların yanıtını bulamadan 3 milyon turist hedefinde patinaja devam eder!
İşe Muğla’da ağırladığımız turistleri Dalaman ve Bodrum hava limanlarından uğurlarken, önlerine anket soruları koyarak başlayabiliriz…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.