Hatırlanması Gereken Tarihler 26 Ocak – 28 Şubat – 1 Mart – 12 Mart ve 31 Mart

Bu haber 01 Mart 2018 - 1:41 'de eklendi ve 1.269 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

 

1- 26 Ocak 1948’de Büyük Komutan Kazım Karabekir vefat etmiştir. Sanıyorum bu yıl anma töreni yapılmadı. Geçen yıl Genel Kurmay başkanlığının tertip ettiği anma töreninde Kazım Paşa hakkında hiç duymadığımız olayları tarihçiler açıklamıştı. 1926 yılından itibaren 1938 yılına kadar Kazım Paşayı gece gündüz ve adım adım iki polis takip etmiş.
2 – 28 Şubat 1997’de İhtilalci askerler ile Cumhurbaşkanı birlikte icrayı dama taşı gibi oynadılar. Çoğunluk olan iki partiyi saf dışı ederek, kendilerine uygun ama azınlık hükümeti kurdular. Evvela ordu içinde İslamiyet’i mülayim gözle bakan beş bin civarında, belki de içlerinde çok korktukları kurmay subaylar bulunan askerleri saf dışı ettiler. Bu etkin gurup o tarihlerde faili bulunmayan halkın sevdiği aydın insanları gasp ettiler. Bunların içinde anarşiyi bitirme tarihini açıklayan Eşref Bitlis Paşa da var. Yazarlığı ile ne kadar kirli çamaşır varsa açıklamak için çalışmaları ölümüne sebep olan Uğur Mumcu da var. Çocukların din öğrenim çağını imkânsız edenler daha neler yaptığını bilmeyen yok.
3- Bir Mart 2003’te Mecliste önemli bir teskere red edildi. Red edilmesi için adeta meclise baskı yapanlardan en yetkili asker itiraf etmişti. Bütün gayeleri İktidarı ele geçirmek idi. Tıpkı 27 Mayıs 1960 gibi, tıpkı 12 Mart 1971’de olduğu gibi yapacaklardı.
Her ne olduysa birilerini geçemediler ve yapamadılar. Buna rağmen Ülke 50 sene gerilere gitmişti.
Geçirdiğimiz 25 içinde ABD ile Avrupa ülkeleri terörü var güçleri ile destek oldular. İçerde de tıpkı Osmanlı paşalarından Mithat paşa karakterinde Ülkesini yıkmak için, terörle birlikte çalışanlar birçok olayda adeta sırıtıyor.
4- 12 Mart’ta İstiklal marşı mecliste kabul edilmiştir. Marşı dinleyen Mustafa Kemal Paşa, ilk olarak kabul işareti verince mecliste birlik doğmuştur. Başka bir 12 Mart’ta ise kurulu düzeni yıkmak için icraya el koyanlarla mı demokrasi gelecekti.
5- Tarihimizin çok önemli bir dönemeç noktası 31 Mart 1909’da vuku buldu. Koca hakan Sultan Abdülhamit tahtından edildi.. Gelenler gene Mithat Paşa ruhunu taşıyan masonlardı. İngiliz ve Fransızları, Osmanlı hakanlığı ile savaşa sokmayı başardılar. Geçen günlerde Muğla da bir yazar arkadaşımız yazdı. Cumhuriyet in kurulmasında Mithat Paşa’nın emeği varmış! Mithat paşa kimdir?
MİTHAT PAŞA
Masonluğu ülkeye yayanlardan idi.
Sultan Abdülazizhan’ı kıyanlardan idi.
Ali Osman yerine – Ali Mithat olamaz mı diyen idi.
29 Mayıs 1876’da bir ihtilalle Abdülaziz Han tahttan indirildi. İhtilal komitesi 64 kişiydi. Harbiye Komutanı Süleyman Paşa, padişahın yüzüne “Millet seni azletti” dedi. İnsana yakışmaz bir şekilde, padişah önce Topkapı Sarayında hapsedildi. Sonra kayıkla Fer’iyye Sarayına götürüldü. Orada intihar süsü verilerek canına kıyıldı…
Bu ihtilalin elebaşları Mütercim Rüşdi Paşa, Hüseyin Avni Paşa, Mithat Paşa ve Haşan Hayrullah Efendi idi. “Erkan-ı Erbaa” yani dörtlü çete idi. Bu dört kişi de 1861- 1876 arasında, tam 15 sene, padişahtan hep iyilik ve ihsan gördüler. Ancak İngiltere’nin ellerine verdiği “İhtilal dosyasına da bire bir uymaktan geri durmadılar…
Hüseyin Avni, ihtilalin 16’ncı gününde Yzb. Çerkeş Haşan Bey tarafından Bayezıt ‘teki Mithad Paşa’nın konağında kurşunlanarak öldürüldü. Hüseyin Avni’ye padişah, Kuzguncuk’ta bir muhteşem yalı hediye etmişti. Hüseyin Avni sık sık “Kinim Dinimdir” derdi. Mithat Paşa ise mutfaktaki dönme dolaba saklanarak canını kurtarmıştı. Mithat Paşa “Devlet-i aliyye payidar olamaz. Ta ki bir Hıristiyan hükümeti gelmeli” derdi. Daha sonra 2’nci Abdülhamid Han zamanı kurulan mahkemece önce ölüme mahkûm; sonra ceza sürgüne çevrilip 1881’de Cidde-Taif’e sürgün edildi. 1884’de sağ küreğinde çıkan Şirpençeden sürgünde öldü…
Haşan Hayrullah Efendi ise 12 Mayıs 1876’da Abdülaziz Han tarafından Şeyhülislam yapıldı. Bundan 15 gün sonra velinimetinin hal’ine “Kapı Gibi” fetva verdi. Velinimetinin ölümüne sebep oldu. 1877’de Taife sürgüne gönderildi. Gıyabında ölüm cezasına çarpıtıldı. 1898’de sürgünde 64 yaşındayken öldü…
İhtilalcilerin kullandığı Harbiye Komutanı Süleyman Paşa da, “93 Harbinde Şıpka’yı kaybederek, Rusların Yeşilköy’e kadar gelmesine sebep oldu.. İngilizlerin emri üzerine Ruslarla Osmanlı’yı 93 harbine sokan Mithat Paşa’dır.93 harbi Pilevne’de Tuna Nehri civarında oldu, savaş sonunda yakılan ağıt (27 Mayıs’ta uyduruk şekilde söylenmiştir.)
Aslı şöyledir:
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Ünü büyük Osman paşa
Pilevne’den çıkmam diyor.
Böyle bir hain olan Mithat Paşa’nın Cumhuriyete ne gibi katkısı olabilir.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.