Hatipoğlu hükümlüler ile bir araya geldi

Bu haber 11 Kasım 2017 - 0:46 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan 50 hükümlü,  Muğla Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Nebinin Ayak İzleri” programına katıldı.

Kadir Tamer

Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan 50 hükümlü,  Muğla Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Nebinin Ayak İzleri” programına katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan ve Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Dursun Ali Erzincanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı program Fatih Camii İmamı Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra sahne alan Dursun Ali Erzincanlı,  özellikle “Kırk Yaşındasın” ve “Otuz Kuş” şiirleri ile salonda duygu seli yaşattı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ise Hz. Peygamberin hayatından kesitler ve örnek ahlakına dair örnekler ile salonu dolduran kalabalığı hem duygulandırdı ve düşündürdü.

Programa katılan hükümlüler, ilk defa kurum dışında böyle bir programa katıldıklarını, bu güzel akşamın kendileri için unutulmaz bir hatıra olduğunu ifade ettiler.

Program sonunda, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından ceza infaz kurumuna davet edilen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, bir gün sonra Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda “Hz. Peygamber’in İzinde” konulu bir konferans verdi.

Konferansa Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz,  Cumhuriyet Savcısı Arif Ulusoy,  Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Celal Şen, Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Murat Demir, 2. Müdür Hakan Çelik, kurum personeli ve 130 hükümlü katıldı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz yaptığı konuşmada “Alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberin ümmetiyiz. Bu Peygamber ki kırk yaşına gelmeden ‘emin’ sıfatını alan, düşmanlarının bile emanetlerini teslim ettiği bir peygamber. Kuşu ölen çocuğu ziyaret eden, eşi Hz. Ayşe’ye ‘Seni kördüğüm gibi seviyorum.’ diyen, torunlarıyla oynayan bir peygamber. Böyle bir Peygamberin ümmeti olmak, hem bir şeref hem de bir sorumluluk.” dedi.

Ceza infaz kurumunda yapılan eğitim faaliyetleri ile sosyal-kültürel etkinliklere katıldıkça yorgunluğunu unuttuğunu, çalışma şevkinin arttığını söyleyen ve emeği geçenlere teşekkür eden Başsavcı İlyas Yavuz, “Daraldığım zamanlarda sizlerle birlikte olmaya devam edeceğim. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hocama da davetimizi kabul ettiği için ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Programın ilk bölümünde hükümlülerden oluşan ilahi korosu tarafından hazırlanan dinleti yapıldı. Dinletinin ardından sahneye gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, önceki akşam Muğla Üniversitesinde yapılan programa hükümlülerin de katılmasının kendisini çok memnun ettiğini, kendisinin de ceza infaz kurumuna misafir olmaktan memnun olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.

Hayatta bazen hesabımız dışında, bazen hesabımıza rağmen, bazen hesabımızın içinde şeylerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Kader işte, her şey insanın iradesi ile olmuyor. Ancak biz irademizle, bilerek yaptığımız şeylerden sorumluyuz. Bugün ben orada, siz de burada olabilirdiniz. Onun için irademiz dahilinde olan şeyler konusunda imkanları iyi değerlendirip, Allah’ın sevdiği bir kul olma çabası içinde olmalıyız.” dedi.

Hz. Peygamberin hayatından kesitler ile tevbe, sabır ve şükür konusunda mesajlar veren Hatipoğlu, “Hiçbir şey için geç değil. Şansımız ve vaktimiz var. Buradan çıktığınızda lütfen çevrenizi değiştirin. Yanlış ortamlarda, yanlış insanlarla muhatap olmuş olabilirsiniz. Yanlış ortamlardan ve insanlardan uzak durun. Ümitsizlik yok. Ümitsizlik, en büyük günahtır. Beş vakit namaza dikkat edin ve Hz. Peygamberin hayatını örnek alın.” mesajıyla konuşmasını bitirdi.

Programın sonunda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na günün hatırası olarak Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından, bakır atölyesinde hükümlüler tarafından işlenen bir çalışma hediye edildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.