Hastaneye adım adım « Hamle Gazetesi

Hastaneye adım adım

Bu haber 07 Ocak 2019 - 0:38 'de eklendi ve 1.494 kez görüntülendi.

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde 2. basamak sağlık hizmeti veren ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması’ konusunda yaptığı çağrının ardından başlayan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. MAB’ın çağrısıyla esnafların, vatandaşların ve Muğla Ak Parti İl Başkanlığı ve milletvekillerinin desteğinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın 22 Kasım tarihinde gerçekleştirdiği ihale onaylandı ve yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Yer tesliminin yapılmasının ardından yenileme çalışmalarının tamamlanarak 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi’nin Haziran ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

Kadir Tamer

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde 2. basamak sağlık hizmeti veren ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması’ konusunda yaptığı çağrının ardından başlayan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşların, esnafların, STK’ların Muğla Ak Parti İl Başkanlığı ve milletvekillerinin desteğini alan MAB’ın çağrısı üzerine Sağlık Bakanlığı Menteşe İlçesi’nde 100 yataklı Devlet Hastanesi yapımına onay verdi. Bu onayın ardından 22 Kasım tarihinde gerçekleştirilen yenileme ihalesinin süreci tamamlandı ve ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi 3 Ocak tarihinde gerçekleştirildi. İhale sürecinin tamamlanması ile Menteşe İlçesi’nde yapılacak 100 yataklı Devlet Hastanesi’nin yenileme çalışmaları da başlamış oldu.

Muğla’ya hayırlı olsun

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Ak Parti döneminde sağlık alanında çok ciddi yatırımlar gerçekleşti. Ak Parti ‘Önce insan’ anlayışından asla taviz vermedi. Bu kapsamda ilimizde yeni hastane binamız da hizmete girdi. Hep ifade ettiğimiz gibi, Muğlalı vatandaşlarımız başka illere gitmesin istedik. Her vatandaşımız tedavisini burada, kendi ilimizde olsun dedik. Bu sebeple yeni eğitim ve araştırma hastanemiz daha donanımlı bir halde vatandaşımızın hizmetine sunduk.

Yeni hastane binamızın hizmete girmesi ile atıl durumda olan hastane binamızın yeniden değerlendirilmesini istedik. Gerek vatandaşlarımızdan gerekse de esnafımızdan bu anlamda ciddi talepler aldık. Milletvekillerimizle beraber bakanlık düzeyinde gerçekleştirdiğimiz görüşmelerle Menteşe Devlet Hastanesi için gerekli onayı aldık. Şimdi İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen ihale ile 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi Acil Servis, 1 ve 2. kat servisler yenileme işi 808 bin 542,86 lira bedel üzerinden sözleşme yapılmış ve işe başlanılmak üzere 03 Ocak 2019 tarihinde yer teslimi işlemi gerçekleşmiştir. Vakit kaybetmeden çalışmalara başlanmıştır. Menteşe ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MAB’tan teşekkür 

Eski hastanenin yerinde yeniden yapılarak hizmet vermesi konusunda ilk çağrıyı yapan Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB), Menteşe İlçesi’ne 2. Basamak Devlet Hastanesi’nin kazandırılmasının ilçe için önemli olduğunu kaydetti.

MAB Dönem Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar, “Tıp Fakültesi Hastanesi modern haliyle bölgemize en iyi hizmeti vermeye başladı. Ancak kent merkezinde devlet hastanesinin bulunmaması büyük bir eksiklikti. MAB olarak her kesimin Devlet Hastanesi’nin geçmişte olduğu gibi hizmet vermeye devam etmesi

beklentisi içinde olduğunun farkındaydık. Bu beklentiyi MAB olarak gündeme taşıdık. Halkımız, esnaf odalarımız, Tabip Odamız ve Ak Parti Muğla İl Başkanlığı ve milletvekilleri, Muğla Sağlık İl Müdürlüğü bu çağrıyı destekledi. Bu desteğin ardından Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan çalışmalar sonrasında bugün geldiğimiz nokta sevindirici. Bu konuda bizlere destek veren, çağrımıza duyarsız kalmayan ve ilçe merkezine devlet hastanesinin tekrar kazandırılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

4 ayda teslim edilecek

Muğla Sağlık İl Müdürü İskender Gencer, yer tesliminin yapılmasının ardından yüklenici firmanın 4 ay içinde çalışmalarını tamamlaması gerektiğini kaydederek, “Yer tesliminin yapılmasının ardından yenile çalışmaları başlamış oldu. Firma sözleşmeye göre yer tesliminden itibaren 4 ay içinde çalışmaları tamamlamak zorunda. Yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından en kısa sürede 100 Yataklı Devlet Hastanemizin hizmete girmesini sağlayacağız. Bu hastane kent merkezinde ‘Devlet Hastanesi’ olarak bağımsız bir şekilde hizmet verecek. Yenileme çalışmaları, hastanenin tefrişatı ve kadrolarının tamamlanması ile Haziran ayında 100 Yataklı Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesini hedefliyoruz” dedi.

8 milyon liralık ödenek

Sağlık İl Müdürü İskender Gencer, Menteşe Devlet Hastanesi’nin tefrişatı için Sağlık Bakanlığı tarafından 8 milyon 686 bin 991 liralık ödeneğin ayrıldığını belirterek, “Bu ödenekten 6 milyon 812 bin 270 lira tıbbi cihazlar için, 385 bin 650 liranın odaların tefrişatı, 1 milyon 489 bin 71 liranın hastane büro mefruşatı için ayrıldı. Hastaneye alınacak tıbbi cihazlar arasında Kemik Danstitometre ve bilgisayarlı Tomografi cihazları da bulunuyor. Yenilime çalışmaların tamamlanmasının ardından hastanemizin tefrişatını en kısa sürede yapacağız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.