Hastane’nin yer teslimi yapıldı

Bu haber 22 Nisan 2014 - 20:17 'de eklendi ve 1.249 kez görüntülendi.

tiphastanesi65165165165Muğla’da herkesin merakla beklediği 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapımı ile ilgili olarak 12 Şubat tarihinde Ankara’da gerçekleşen ihaleyi kazanan firmanın gerekli şartları yerine getirmesi ile ihale süreci tamamlandı. Ankara’da gerçekleşen ihaleyi EMT İnşaat Turizm San. AŞ. 114 milyon 270 bin lira + KDV bedelle kazanan taraf oldu. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından 14 Nisan tarihinde firma ile TOKİ arasında sözleşmenin yapıldı. 18 Nisan tarihinde hastanenin yapılacağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısı karşısındaki yaklaşık 120 dönümlük arazinin TOKİ tarafından kazanan firmaya yer teslimi gerçekleşti.  Yer tesliminin gerçekleşmesinin ardından hastane temeli için ilk kazmanın önümüzdeki günlerde vurulması bekleniyor.

Kadir Tamer

Ankara’da 12 Şubat tarihinde gerçekleşen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin ihale süreci tamamlandı. Ankara’da yapılan ihaleyi 114 milyon 270 bin lira + KDV bedelle kazanan EMT İnşaat Turizm San. AŞ. Gerekli şartları yerine getirmesinin ardından TOKİ ile firma arasında 14 Nisan tarihinde sözleşme yapıldı. Yapılan bu sözleşmenin ardından 18 Nisan tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısı karşısındaki yaklaşık 120 dönümlük arazinin TOKİ tarafından kazanan firmaya yer teslimi gerçekleşti. İhale sürecinin tamamlanması ile Muğla’ya yapılmak istenilen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin inşaat çalışmalarının yapımının önünde hiçbir engel kalmadı.

750 gün içinde bitirilecek

İhale sürecinin tamamlanması ile artık sürecin hızlı bir şekilde devam edeceğini kaydeden Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan, “12 Şubat tarihinde yapılan ihaleyi kazanan firmanın gerekli şartları yerine getirmesi ile ihale sürecini tamamlamış bulunuyoruz.  Hastanenin yapılacağı alanın yer teslim işlemleri tamamlandı. Artık hastane yapımı için önümüzde hiç bir engel bulunmuyor. İhale şartnamesine göre inşaat çalışmaları 750 iş gün içerisinde bitirilmek zorunda. Bu yüzden önümüzdeki günlerde ihaleyi kazanan firmanın hastanenin yapılacağı alana şantiye kurma çalışmalarını başlatmasını bekliyoruz. En kısa zamanda da hastanenin temel atma işlemleri gerçekleşecek ve Muğla yıllardır beklediği modern hastaneye kavuşacak. Muğla’ya hayırlı olsun” dedi.

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yapılması ile Muğla’da daha nitelikli bir sağlık hizmeti verileceğini kaydeden Tekin, “Şu anda mevcut hastanemiz fiziki, kaliteli hizmet, yoğun bakım üniteleri konusunda yetersiz kalıyor. Birçok hastamızı bu yüzden Aydın, Denizli, İzmir gibi illere sevk etmek zorunda kalıyorduk. Buda hem hastalarımız hem de aileleri açısından büyük sıkıntılar oluşturuyordu. Tıp Fakültesi’nin yapımı ile Muğla’da daha nitelikli sağlık hizmeti verebileceğiz. Bu Muğla için çok önemli bir projedir” diye konuştu.

5 yıldır gündemdeydi

Muğla’da 5 yıl önce gündeme gelen ve yılan hikâyesine dönen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapılması konusunda ilk olarak Muğla’da hastanenin yapılacağı yer tartışması yaşandı. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısı karşısında bulunan 80 bin metrekarelik alana yapılmasına karar verildi. Bu kararın ardından hastane yapımı için ayrılan ödeneğin TOKİ tarafından Van Deprem Evleri’nde kullanıldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı’nın değişmesinin ardından gerekli ödenek sağlandı ve geçtiğimiz Kurban Bayramı’ndan önce temel atılacağı duyuruldu. Ancak TOKİ bu kez hastanenin yapılacağı alanın kesin tahsis işlemlerinin yapılmaması nedeniyle hastane ihalesini yapamayacağını duyurdu. Bunun üzerine Muğla Sağlık İl Müdürlüğü ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kesin tahsis işlemleri Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala tamamlandı ve dosya ihalenin açılabilmesi amacıyla TOKİ’ye gönderilmişti. TOKİ tarafından Ankara’da gerçekleştirilen ihalenin ardından Muğla’ya yapılmak istenilen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin inşaat çalışmaları için hiçbir engel kalmadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.