Hastanenin asansörü çalışmayınca…

Bu haber 04 Haziran 2015 - 20:46 'de eklendi ve 1.004 kez görüntülendi.

Mmanset156651161566uğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin A ve B bloğunda bulunan iki asansörün yaklaşık 1 aydan bu yana çalışmaması hem hastane çalışanlarını hem de hasta yakınlarını çileden çıkardı. Bloklar arasında hasta transferinin sağlanmasında kilit rol alan, hasta ve personel yemeklerinin taşındığı asansörün çalışmaması nedeni ile ameliyattan çıkan hastalar servislere görevliler tarafından kucakta, sabah öğle ve akşam yemekleri de yine personel tarafından elde taşınmaya başladı. Hastanede yaşanılanlar vatandaşlar tarafından kare kare fotoğraflandı.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde A ve B blokları arasında hasta transferinin sağlanmasında kilit rol alan, hasta ve personel yemeklerinin taşındığı asansörün çalışmaması hem personeli hem de hasta yakınlarını çileden çıkardı.

İki asansörün çalışmaması nedeni ile ameliyattan çıkan hastalar servislere görevliler tarafından kucakta, sabah öğle ve akşam yemekleri de personel tarafından elde taşınmaya başladı.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınlayan Ses Muğla Şube Yönetim Kurulu, asansörün neden 1 aydan bu yana çalışmadığını sordu.

Sağlık hizmetini verenlerin ve bu hizmetten yararlananların, alt yapısı hazırlanmadan, gerekli tedbirler alınmadan hayata geçirilen yeni uygulamalar karşısında her gün mağdur edildiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi; A blok zemin katını fiziksel koşullarının düzeltilmesi, daha iyi koşullarda sağlık hizmeti verilmesi için Ekim 2014 tarihinde tadilata soktu. A blok zemin Katı 2015 Nisan ayı içinde hizmete açıldı. Blok ortasında bulunan asansör ise hala çalışmıyordu. En fazla 15 günde tamamlanacağı söylenen asansörün tadilatı her ne hikmetse bitirilemedi. Üstelik tadilata giren bu katın ilgili komisyon tarafından tam, eksiksiz alındığı iddia ediliyor. 2014 Ekim ayında tadilata giren A Blok Zemin Kat için, katta bulunan çalışanlara 45 günde tadilatın bitirileceği Hastane Yönetimince sözlü olarak bildirilmesine rağmen niçin tadilat 6 aya uzamıştır? İhale şartnamesinde verilen süre kaç gündür? Komisyon tarafından tam olarak alındığı iddia edilen bu katta merkezi oksijen sisteminin çalışmadığı, elektrik bağlantılarında sorun yaşandığı, internet bağlantılarının düzgün yapılmadığı, tuvaletlerde taharet musluklarına sıcak su bağlantısının yapıldığı, katın hizmete açıldığı gün  tavan parçasının bir bölümünün koparak düştüğü, yaşam desteği veren cihazların elektrik sorunundan dolayı yandığı, elektrik, internet sistemindeki eksikliklerin hastanedeki ilgili teknik personeller tarafından giderilmeye çalışıldığı, çalışmayan asansör için nöbetçi idare hemşire ve katlardaki nöbetçi hemşireler tarafından tutanak tutulduğu, tüm yaşanan bu sorunlara dair tutanakların olduğu hem idare hem de çalışanlar tarafından bilinmektedir.”

Oluşturulan komisyonun hangi denetim mekanizmasını işleterek bu katı tam olarak teslim aldığı sorulan açıklama şöyle devam etti:

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi B Blokta bulunan, bloklar arasında hasta transferinin sağlanmasında kilit rol alan, hasta ve personel yemeklerinin taşındığı asansör bir aydır tadilatta. Hastalar ameliyat sonrası personel gücüyle elle taşınmakta, yemekler de yine onca kattan personel gücüyle yukarı çıkarılmaktadır. İş güvenliği ve can güvenliği tedbirlerinin alınmaması ise tam bir skandal. Bu tadilattan ve gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı sağlık çalışanları, hastalar perişan bir durumda. B Blokta bulunan ameliyathaneye hastaların taşınması, ameliyat sonrası hastaların karga tulumba servislere getirilmesi, personel yetersizliği, hasta yakınlarının bu manzara karşısında kaygı duyarak sağlık çalışanlarına tepki göstermesi. Taşeron olarak çalışan temizlik personelleri bodrum kattan 4. kata kadar hasta yemeklerini sırtlarında taşımaktan kendi işlerini yapamaz duruma geldiler, hepsi bitkin bir haldeler. 21.yüzyılda çağ dışı koşullarda çalışmak, tüm sağlık emekçilerini mutsuz etmekte, iş verimini azaltmakta, motivasyonu düşürmekte ve tükenmişliği arttırmaktadır. Her gün tartışma yaşamaya, tekerlekli sandalyelerle 4.kattan zemin kata hasta indirmek esnasında yaşananlara tahammül kalmamıştır. Gördüğümüz yanlışlıkların düzeltilmesi, insana yaraşır sağlık hizmeti için sağlıkta yaşanan eksiklik ve ihmalleri teşhir etmeye de devam edeceğiz. ‘Her şeyin başı sağlık’, daha geç olmadan, kamuoyunu ve Muğla halkını sağlık hakkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.