Hastanede Mucizeler Yaratılıyor

Bu haber 28 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 3.171 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Tıp Fakültesi ile ilgili tüm gelişmeler adeta Hamle’den öğrenilir oldu.

Muğla’da herkesin merakla beklediği 500 yataklı Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yer tesliminin yapıldığını arkadaşımız Kadir Tamer haber verdi.

Muğla’nın, Muğlalının neredeyse 7 yıldır umutla, merakla beklediği haberdi bu…

Kadir Tamer’in haberine göre, Tıp Fakültesi Hastanesi ihalesini 114 milyon 270 bin lira + KDV bedelle kazanan EMT İnşaat Turizm San. AŞ. olmuş…

Hastanenin yapılacağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısı karşısındaki 120 dönümlük arazinin TOKİ tarafından EMT İnşaat’a temsimi 18 Nisan’da yapıldı.

İlk kazmanın önümüzdeki günlerde vurulması ve İnşaatın 750 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

xx        xx        xx

Tıp Fakültesi inşaatı için yer tesliminin yapılmış olması sevindirici bir gelişme.

Yani 2 yıl 20 gün gibi bir süre inşaat tamamlanacak.

İnşallah EMT İnşaat Tıp Fakültesi’nin Morfoloji binası inşaatını yüklenen firma gibi değildir. Duyumlarımıza göre hızla başlayan ve “Bitiyor galiba” dedirten inşaat faaliyeti müteahhidin sıkıntıları nedeniyle durmuş.

Tabi bu 15 Mayıs’ta seçilecek yeni rektörün sorunu demek mümkün, ama Muğla’nın sorunu…

Herhangi bir sorun çıkmaz ise Tıp Fakültesi Hastanesi binası 2 yılda tamam. Bir yılda donanımları gerçekleştirilirse 3 yıl sonra açılır.

xx        xx        xx

Neredeyse bir haftadır da “ağaç kesme kavgası” yaşıyoruz.

Muğla Tabip Odası eski Başkanlarından Op. Dr. Naki Bulut’un poliklinik için hastane bahçesindeki ağaçların kesilmesine tepki göstererek kaleme aldığı mesajını hafta sonunda bu köşede paylaştık.

Sayın Bulut haklı tepkilerini dile getirdiği mesajında şu sorulara yer vermişti:
Hastanedeki her eksiklik için ağaç kesilmesi gerekiyor ise ben öğrenmek istiyorum; ameliyathane eksikliği için kaç ağaç feda edeceğiz? Peki, yoğun bakım servisi için? Ya anjio merkezi için daha ne kadar ağaç feda etmek zorunda kalacağız? Kaldı ki 60 yeni poliklinik açarak hastanedeki fiziki yetersizlik sorununu çözmüş oluyor muyuz? Yoğun bakım yatak eksikliği, ameliyathane eksikliği, yemekhane yetersizliği ne olacak?

xx        xx        xx

Ben de bu soruları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan’a yönelttim. Prof. Dr. Doğan soruları yanıtlamadan önce ağaçların kesilmesi ile ilgili kısa bir açıklamada bulundu.

Sayın Doğan, “Hiç birimiz o ağaçların kesilmesini istemeyiz. Ağaçları kesmeyelim, poliklinik de yapmayalım diyemezdik. Mevcut poliklinikler hem muayeneye gelenler, hem onları getirenler için riskli. Hastalık bulaşabilir. Doktor arkadaşlarımız stres içinde. Daha güvenli ve konforlu bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Bunca yıl çile çekilmiş, Tıp Fakültesi Hastanesi yapılıncaya kadar sabredelim diyemeyiz. Biz sabredebiliriz, ama bunu hastalardan isteyemeyiz. Hepimizi rahatlatacak bir durum ortaya çıktı ise ‘hayır istemiyoruz’ diyemeyiz.” dedi.

Poliklinik mi, ağaçların kesilmesi mi ikileminde bırakılmış olmaktan O da rahatsızdı…

xx        xx        xx

Başhekim Prof. Dr. Gürsoy Doğan geçen Cuma ve Cumartesi bu köşede çıkan yazıları okumuş. Meslektaşı Op. Dr. Naki Bulut’un tepkilerini anladığını belirtirken, “Ancak haksızlık etmemek de lazım. Hastanemizin tek eksiği var, o da poliklinik. Bir de belli branşlarda akademisyen eksiğimiz var.” diyerek şöyle devam etti:

60 odalı polikliniğimiz 2 ay gibi bir sürede hizmete girecek. Naki beyin eksik dedikleri için de ağaç kesilmeyecek. Bu yeni polikliniğimizin ardından şu anda poliklinik olara kullandığımız baraka yıkılacak ve orada Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz hizmete girecek. Şu anda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak kullandığımız yere diyaliz servisimizi taşıyacağız. Diyaliz hastalarımız orada kat çıkmadan daha rahat edecekler. Naki beyin dediği gibi yoğun bakımımız yok değil. İlin en iyi yoğun bakımı bizde. Steril yoğun bakım merkezimizde 9 yatak var. Diyalizden boşalan yeri de yoğun bakım haline getireceğiz. Burada da 12 yatağımız olacak.

xx        xx        xx

Gürsoy hoca açıklamalarına devam ederken Hamle’deki köşesinde sık sık hastanede Kalp Merkezi olmamasından şikâyet eden Dr. Gülten Şimşek’e de bir müjde vermiş oldu. “Hastanemizin B Blok’unda Kalp Merkezi açacağız. Burada sadece anjiyo değil, açık kalp ameliyatı da yapılabilecek.” dedi.

Hastanenin yatak eksiğinin de bulunmadığını belirten Gürsoy hocaElbette içinde tuvaleti, duşu olan lüks odalarımız yok, ama yatak eksiğimiz olduğu söylenemez. Yeri gelmişken söyleyeyim, şu anda Uyku Merkezimiz hizmet vermeye başladı. Ayrıca steril Yoğun Bakım’ı faaliyete geçirirken şimdi bir de Nükleer Tıp Genetik Merkezi’mizi faaliyete geçirdik. Bebek dünyaya gelmeden ebeveynlerinden geçen genetik hastalıkları teşhis etmemiz, her türlü doku tahlilini yapmamız mümkün.” diye devam etti.

Muğla’dan İzmir’e eskisi gibi hasta göndermediklerini de belirten Başhekim Prof. Dr. Gürsoy Doğan, “Fiziki şartlarımız malum, ama mazeret üretecek değiliz. Hasta memnuniyeti için elimizden geleni hep birlikte yapıyoruz.” dedi.

xx        xx        xx

Evet, herkes elinden geleni yapıyor dersek yalan olur.

Yapmayanlar da var. En azından yaparmış gibi yapanlar, savsaklayanlar var.

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin en az 5 yıl gecikmesinin hala ortada makul, mantıklı açıklaması yok.

Şu siyasetin gözü kör olsun…

Öyle ya da böyle Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi inşaatı başlıyor. Ödenekti, şuydu buydu başına bir hal gelmemesi, inşaatın aksamaması ve bir an önce bitirilebilmesi için iktidar milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden’e büyük iş düşüyor.

En azından bütün Muğla kendilerinden mevcut hastanenin akıbetini açıklığa kavuşturmalarını bekliyor.

xx        xx        xx

Hakkını yemeyelim, bu gün Tıp Fakültesi Hastanesi üniversitemizin M Kapısı karşısında yapılıyor ise bunda Milletvekili Prof. Dr. Özden’in emeği büyük.

Bu gün öyle la da böyle sağlık hizmeti alabildiğimiz hastane de bulunduğu yerde Milletvekili Özden sayesinde kaldı.

Şimdi kendisinden mevcut hastanenin bulunduğu yerde 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane olarak kalmasını sağlamasını bekliyoruz.

Belki o zaman poliklinik için yitirdiğimiz ağaçların bir anlamı olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 28 Nisan 2014 / 12:25

Goca Ostam;eline ve kalemine sağlık.Değerli dostum ve arkadaşım;Kıymetli Hekim ve Hoca Prof.Dr.Gürsoy Hocamızın görüş,düşünce ve değerlendirmelerini köşenize taşıdığıız ve Kamu noyunu doğru bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ve tebrik ediyorum.Ancak;Tıp Fakültesinin yılan hikayesine dönmesinin sebebini de Dr.BBB ‘nı na değil de kime sormak lazım diye de haddimi aşarak siz gazeteci ağabeylerime setzenişte bulunmak istiyorum.Haikiaten Sağlık Camiası ve özellikle görevde bulunan İl sağlık Müdürümüz,Genek Sekreterimiz ve Başhekimimiz olarak canhıraş biçimde çalışıyorlar.Şeyh Edebalinin de dediği gibi İnsan’ı Yaşat ki Devlet Yaşasın.İnsan hayatı ve sağlığı çok çok önemli.sevgi ve saygı.