Hastanede mobing iddiası

Bu haber 16 Aralık 2014 - 22:55 'de eklendi ve 985 kez görüntülendi.

hastanedeeeSES Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, çalışma yaşamının yöneticiler tarafından kaosa sokulduğunu iddia ederek, “İş barışı, iş huzuru kalmadı” dedi.

Haber Merkezi

SES Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, çalışma yaşamının yöneticiler tarafından kaosa sokulduğunu iddia ederek, “İş barışı, iş huzuru kalmadı” dedi.

Konuyla iligli olarak bir basın açıklaması yapan SES Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, “Profesör, Doçent, Yrd. Doçent ve asistanlar; fiziki altyapı, tıbbi malzeme, donanım ve eğitimin yetersizliğinden hastane yönetiminin ben bilirim tutumundan rahatsız ve mutsuzlar.

Uzman Hekimler; ağır çalışmaktan, her sabah yeni bir uygulamayla karşılaşmaktan, fiziki koşullardan rahatsızlar. Zor şartlarda sağlık hizmeti sunmak için gösterdikleri çabaya rağmen; görüşlerinin alınmamasından, keyfi uygulamalardan, emeklerinin karşılıksız kalmasından rahatsız, mutsuzlar. Ebe ve hemşireler; çalışma ortamının belirsizliğinden, tüm yetersizliklerin günah keçisi olmaktan, afiliasyon gerekçesiyle o servisten bu servise sürüklenmekten, kalite adı altında kalitesiz çalıştırılmaktan, iş yükünden, mobbingden muzdaripler. Çalışanlar her nöbete geldiğinde: ‘’ bugün ne yaşayacağım’’ kaygısını taşımaktan, şamar oğlanına dönmekten, emeğinin karşılığını alamamaktan rahatsız, mutsuzlar” dedi.

Yarış açıklamasına şöyle devam etti:

“Uzun lafın kısası; bozuk düzende sağlam çark olmaz! Böylesi bir ortamda çalışanlardan mucize beklenemez. Hastaları bir hemşire, bir personel ile sık sık bozulan, arada bir yere çakılan, kapısı açılmayan günlerce çalışmayan asansörle taşımamız isteniyor. Çok yakın bir tarihte ameliyata alınan hastalar asansör bozuk olduğu için yürütülerek nakledilmişlerdir.

Yöneticiler sözde hasta mağduriyeti istemiyor; ama özellikli birimlerde nöbet tutan hemşire sayısını teke düşürerek hasta mağduriyetine neden oluyor. Örneğin; Çocuk cerrahi servisinde çift tutulan hemşire nöbetlerini tek kişiye düşürmek istemektedirler. Sağlık hizmeti sunarken önlem almak için bebeklerimiz ve çocuklarımızın ölmesi mi gerekiyor? Özellikli servislerde çalışanlar ihtiyaç gerekçesiyle başka birimlerde görevlendirilerek yıldırılmaya çalışılıyor.

Yöneticiler; bu yaşananları hastanenin Tıp Fakültesi ile birleştirilmesi, yeni birimler oluşturulması, personel ihtiyacı doğması olarak açıklıyor. Oysa hastane içinde ve diğer kurumlarda sağlık personeli, masa başında çalıştırılmaya devam ediyor. Nerede mi? Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, 112 ASHİ, Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi vb. işyerlerinde geçici görevlendirmeler halen devam ediyor. Hem sağlık personeline ihtiyacım var diyeceksin, hem elindeki personeli başka kurumlarda meslek dışı çalıştırmaya devam edeceksin. Sonra da fiilen hastanede çalışan Sağlık emekçilerinin üstüne bütün yükü yıkıp çarkı döndüreceksin. Hastane

yöneticileri sağlık emekçilerine uyguladıkları mobbingten vazgeçmeleri için uyarıyoruz! SES Muğla Şubesi olarak hastanemizde yaşanan sorunlara, anti-demokratik uygulamalara karşı mücadeleyi dün olduğu gibi bugün ve yarında kararlılıkla sürdüreceğimizi, yapılan her adaletsizliğin karşısında olacağımızı, buradan bir kez daha kamuoyu önünde yineliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.