Hastanede asansör kazası « Hamle Gazetesi

Hastanede asansör kazası

Bu haber 05 Ocak 2019 - 0:52 'de eklendi ve 1.600 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen asansör kazasında bir doktorun bacağı kırıldı, hamile bir kadın ise müşahede altına alındı.

Muhittin direk

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen asansör kazasında bir doktorun bacağı kırıldı, hamile bir kadın ise müşahede altına alındı.

Kaza hastanenin A blok 3 numaralı asansörün de meydana geldi. İçerisinde 7 kişinin bulunduğu asansör 1. kattan hareket ettiği sırada birden düşmeye başladı. -1. katta durabilen asansörde bulunan hastane personeli Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Biteker’in bacağı kırıldı. Asansörde bulunan 6 kişiden hamile bir kadın kaza sonrası müşahede altına alınırken diğer 5 kişinin durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kazada ayağı kırılan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Biteker, hemen ameliyata alınarak tedavisine başlanıldı.

Kazanın ardından Muğla Tabip Odası bir açıklama yayınladı. Açıklamada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimine asansör konusunda birçok kez uyarıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Perşembe günü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, daha önce defalarca arıza yaptığı hastane yönetimine bildirilmesine rağmen sorunun giderilmediği bilinen asansörün düşmesi sonucu, asansör içinde hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte bulunan bir hekim arkadaşımızın, gebe bir hastayı düşmekten korumaya çalışırken yaralandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Olayı öğrendiğimiz andan itibaren süreci yakından takip edip, meslektaşımızı dün gece operasyon sonrası ziyaret ettik. Tibia fraktürü nedeniyle operasyon geçiren arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Açıldığı günden bugüne bir yangın, sayısı onu bulan ve hastanenin arşiv odası, endoskopi, diyaliz birimleri gibi kritik bölümlerini etkileyen su baskınları ve defalarca kez tekrarı olan asansör arızalarının, hasta ve çalışan güvenliğini tehlikeye atar boyutlara ulaşmasından derin bir üzüntü ve kaygı duymaktayız. İş ve can güvenliğinin sağlanması için yetkilileri göreve çağırır ve bu konunun ve diğer aksaklıkların takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Hastane yönetiminden açıklama

Hastanede yaşanan kaza ile ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Başhekimliği’de yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 3 Ocak saat 16:33’te A blok 3 numaralı asansörünün ani bir arıza sonucu 1. kattan, -1. kata düştüğü tespit edilmiştir. Bu tür düşmeler için otomatik bir fren sistemi olan asansörün fren sistemi devreye girdiğinden yaklaşık 1,5 katlık bir düşme ardından asansörün – 3. kata varmadan durduğu görülmüştür. Asansörlerin hepsi yeşil bandrollü olup bakım ve kontrol eksiği bulunmamaktadır. Kontrollerin tam ve zamanında yapılması teknik birimimiz tarafından denetlenmektedir. Hastanemizde sürekli olarak asansör firmasının bir elemanı bulunmaktadır ve ani arızalara müdahale etmektedir. Olay anında asansörde 7 kişi bulunduğu tespit edilmiştir. Asansördeki bir gebeyi koruma refleksi ile davranan bir hekimimizin bacağı kırılmış, yapılan ameliyat neticesi sağlık durumu iyi durumdadır. Diğerlerinde bir yaralanma söz konusu olmayıp sıkıntısız biçimde tahliye edilmişler, gebe vatandaşımız önlem olarak hastanemizde gözlem altına alınmıştır. İdaremizce olayla ilgili hemen inceleme başlatılmış, asansör firmamız olan Beta Asansör sorumluları ile görüşülmüş ivedi şekilde hastanemize teknik analiz ve arızanın tespiti için çağrılmıştır. Yapılan inceleme sonrasında gerekli bilgi kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.