“Hastane yangınında sabotaj şüphesi”

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 2:58 'de eklendi ve 1.845 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde çıkan yangın duyanları korkuttu.

Benim ilk haberim Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı Yusuf Dural‘ın 13 Temmuz‘da, saat 18.26‘da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan oldu.

Dural, yangından yaklaşık bir saat sonra yaptığı paylaşımında şöyle diyordu:

Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin çatısında çıkan küçük çaplı yangın kontrol altına alınmıştır. Tüm çalışanlarımıza geçmiş olsun dileriz.

Telaşlanmamıza gerek kalmadı.

Anlaşılan tehlikeli bir durum yoktu. Rahatladık…

Sevindirici olan can kaybının olmaması ve hastanenin kullanımının devam etmesiydi.

Peki tehlike geçti mi?

 

xx           xx           xx

Ertesi gün gazetelere baktım.

DHA Muğla Temsilcisi Cavit AkgünMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin mutfağında elektrik kontağından yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, binadaki hastalar ve çalışanlar tahliye edildi.” diyerek şöyle devam etmiş:

Bugün saat 17.30 sıralarında, Kötekli Mahallesi’ndeki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin mutfağından alevler yükselmeye başladı. Hastanede yönetimi, yangın alarmıyla birlikte hastaları tahliye etti, bir yandan da durum iftaiyeye bildirildi. Hastanede panik yaşanırken, olay yerine 10 itfaiye aracı sevk edildi. İtfaiye ekipleri de bir yandan alevlere müdahale etti, diğer yandan da hastane yönetimiyle birlikte binadaki hasta ve personelin tahliyesine çalıştı. İtfaiye ekipleri, su sıkarak alevleri daha fazla büyümeden yarım saatte kontrol altına aldı. Soğutma çalışmaları sürerken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yangının üzerinden neredeyse bir hafta geçti. Yangınla ilgili soruşturmanın sonucu ne oldu?

Bilen yok!

 

xx           xx           xx

İHA Muğla Temsilcisi Bekir Tosun arkadaşımızda olayı Edinilen bilgiye göre, MÜ Eğitim Araştırma Hastanesinin dış cephesinde çıkan yangın büyük paniğe neden oldu. Binanın dışında alevlerin görülmesinin ardından itfaiye ekipleri kısa sürede yangına müdahale etti. Yangında hastane koridorlarının dumanla kaplanmaya başlaması üzerine tüm hastalar bahçeye çıkartıldı. Yangın, hastanenin diğer katları ve iç kısımlarına sirayet etmeden kısa sürede söndürüldü. Hastane içerisinde biriken dumanların tahliyesi için de çalışma başlatıldı.” diye özetlemiş.

Bekir Tosun‘un haberinde Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz‘in açıklamasına da yer verilmiş. Hastanenin arka girişindeki iki binanın birleşim noktasında küçük bir alev olduğu bilgisi aldıklarını belirten Başhekim Sezmiz şöyle devam etmiş:

İtfaiye ekipleri kısa sürede yangına müdahale etti. Hastanenin iç kısmında hiçbir şekilde alevli yangın olmadı. Küçük çaplı bir bölgede oluşan yangında çıkan dumanlar çatıya doğru yükseldi. Bir miktar dumanın hastanenin ana koridorlarına sızması nedeniyle her ihtimale karşı hastalarımızı dışarıya tahliye ettik. Yatan hasta odalarına çok fazla bir duman sirayet etmedi. Şuan aktif bir yangın yok, tüm sistemlerimiz çalışıyor. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bina içerisinde birikmiş olan az da olsa dumanı tahliye etmek için sistemlerimiz devreye girdi. Kısa süre içerisinde hastalarımızı yeniden odalarına alacağız. Dış hastanelere herhangi bir hasta sevki olmadı. Çok şükür bu kadarla atlattık

 

xx           xx           xx

Bir de AA Muğla Temsilcisi Durmuş Genç te aşağı yukarı Bekir Tosun gibi yazmış.

Genç, “Hastanenin arka ana girişinde alevlerin yükseldiğini fark eden görevliler, itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Bölgeye sevk edilen itfaiye ekiplerince yangın kısa sürede söndürüldü. Dumanın hastane koridorlarına yayılması üzerine hastalar hastane bahçesine çıkarıldı.” diyerek şöyle kaydetmiş:

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz, hastanede çıkan küçük çaplı yangının kısa sürede söndürüldüğünü söyledi. Hastanenin içinde alevli bir yanmanın olmadığını belirten Semiz, ‘Tamamen iki binanın birleştiği arka ana girişte yangın oluştu. Duman bir miktar ana koridorlara girdi. Her ihtimale karşı hastalarımızı dışarıya tahliye ettik. Odalarda çok fazla duman yok. Bütün sistemlerimiz çalışıyor. Hastalarımızı hastaneye alacağız. Başka bir hastaneye sevk edilen hastamız da olmadı.’ dedi. Yangının çıkış nedenine ilişkin çalışma sürdürülüyor.”

 

xx           xx           xx

Cavit Akgünün haberine bakılırsa yangın mutfakta çıkmış.

Nasıl çıkmış? Gaz kaçağından mı, elektrik kontağından mı belli değil… Haberde göremedik.

Akgün bu yüzden haberini “yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.” diye noktalamış olabilir.

Soruşturma yapılacak ki yangın nasıl, nerede başladı anlaşılsın…

Ancak Bekir Tosun‘un ve Durmuş Genç‘in haberleri farklı. Onların haberlerine göre yangın binanın cephesinde başlamış ve çatıya ulaşmış…

Hangisi doğru derseniz, bir ajans muhabirinin değil, iki ajans muhabirinin dediği doğru olmalı.

Hem Tosun ve Genç‘in haberlerinde hastane başhekiminin açıklamasına da yer verilmiş.

Bekir Tosun‘un haberinde bu konnuda bir şeye rastlamadım, ama Akgünyangınla ilgili soruşturma başlatıldı.” derken, Genç‘de “Yangının çıkış nedenine ilişkin çalışma sürdürülüyor.” ifadesinde bulunmuş.

Gerçekten bir soruşturma başlatıldı ise sonucu çok önemli…

 

xx           xx           xx

Unutanlar olabilir. Bir yıl önce, yine Temmuz ayında, 16 Temmuz‘da o zaman daha tamamlanmamış olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi‘nin dış kaplamaları dört ayrı noktada alevlenmişti…

O zaman Bekir Tosun arkadaşımız haberini “Hastane yangınında sabotaj şüphesi” başlığı ile servis etmişti. Haberde şu ifadeler yer almıştı:

Akşam saatlerinde başlayan yangının dört ayrı noktada çıkması sabotaj şüphesini arttırırken, dört katlı binanın iki cephesinde ve dört ayrı noktada çıktığı açıklanan yangında petrol karışımı dış kaplama çıra gibi yanarak bir anda binayı sardı. İtfaiye erleri petrol karışımı kaplamayı kontrol altına alabilmek için yoğun çaba harcadı. … Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Himoğlu yangının aynı anda dört farklı noktadan çıkmasının şüphe uyandırdığı açıkladı. Himoğlu, bu konuda itfaiye ve polise gerekli ihbarı yaptığını açıkladı. … Öte yandan ihalesi 2015 yılından önce yapılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin dış cephesinde kullanılan malzemenin 2015 yılından sonra kullanımının yasak olduğu ortaya çıktı. Malzeme ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin dış kaplamanın tamamen değiştirilmesi için gerekli çalışmanın yapılacağını belirtirken, aksi takdirde ileride binanın faaliyete geçmesinin ardından aynı durumun meydana gelmesi ile daha kötü durumların yaşanabileceğini ifade etti.

 

xx           xx           xx

Aradan bir yıl geçti… Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yangını ile ilgili sabotaj iddiaları hala açıklığa kavuşturulmuş değil! En önemlisi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi‘nin yasaklı ve yanıcı kaplamasının değiştirilip değiştirilmediğini bilen yok…

Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşa edilirken de Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Himoğlu ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin görevlerinin başındaydılar. Kendileri hala İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görevliler… Bize bir açıklama borçlular…

Tabi İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer de kenndilerindden bilgi alıp bizleri, kamuoyunu bilgilendirebilir…

Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nin cephesinde yangın nasıl çıkabilir? Nasıl çıktı? Havanın aşırı ısınması sonucu çıkmış olabilir mi? En önemlisi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi dış cephesinde kullanılan malzemenin aynısı Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde de kullanılmış olabilir mi?

Eğer kullanıldı ise o yangın tekrar edebilir ve Allah muhafaza etsin hastalar yanabilir…

Aydınlanmak istiyoruz…

———————————–                                             ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ:Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir. İhtiyaç kalmaz. (Pablo Neruda)

ÇİVİ

CHP’de muhalifler kurultay için ilk gün 353 imza toplamışlar. “Olurmu ki?” diye soruyorlar. Birde “Genel merkez yanlıları da verirse nenen olmasın?” diye karşılık vermiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))

———————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.