Hastane bahçesindeki ağaçlar kesilmeyecek

Bu haber 10 Nisan 2014 - 20:08 'de eklendi ve 1.332 kez görüntülendi.

hastaneagac65165161Eylem sonuç verdi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine poliklinik yapımı amacıyla bazı çam ağaçları ve zeytin ağaçlarının kesilmesine tepkilerin artması ve çevrecilerin hastane bahçesinde ağaç nöbetini başlatması olumlu sonuç verdi. 2 günden bu yana hastane bahçesinde nöbet tutan ve ayrılmayan çevreciler Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nden diğer ağaçların kesilmeyeceği sözü üzerine eylemlerine son verme kararı aldılar. Çevreciler adına bir açıklama yapan Akdeniz Yeşiller Derneği üyesi Mustafa Tuncaelli, “Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşme doğrultusunda önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar bahçede bulunan diğer ağaçların kesilmeyeceği sözünü aldık. Cuma gününe kadar hastane bahçesinde bulunan ağaçların başka bir yere taşınması konusunda Sağlık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hareket edeceğiz. Bize verilen söz üzerine ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla başlattığımız nöbetimizi bugün itibari ile son veriyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Menteşe İlçesi kent merkezinde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde poliklinik yapımı için hastane bahçesinde bulunan bazı ağaçların kesilmesinin ardından çevrecilerin başlattığı eylem olumlu bir şekilde sonuçlandı. Tepkilerin artması ve çevrecilerin hastane bahçesinde 24 saat olmak üzere 2 günden bu yana ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla nöbet tutmaları Muğla Sağlık il Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Hastane bahçesinde eylem başlatan çevreciler ile görüşen Muğla Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri ağaçların kesilmeyeceği sözünü verdi. Bu söz üzerine çevreciler iki gün önce hastane bahçesinde başlattıkları nöbete son verdiler.

Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler hakkında gazetecilere ve çevrecilere bilgi veren Akdeniz Yeşiller Derneği üyesi Mustafa Tuncaelli, görüşme sonunda olumlu gelişmeler yaşandığına dikkati çekti. Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin kendilerine ağaçların kesilmeyeceği sözünü verdiğini kaydeden Tuncaelli, “Bildiğiniz gibi bu hafta başında poliklinik binası yapımı için hastane bahçesinde bulunan ağaçlar kesilmeye başlanılmıştı. Hastane bahçesinde bulunan diğer ağaçların kesimini önlemek amacıyla bir araya geldik ve iki gün boyunca ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla hastane bahçesinden ayrılmadan nöbet tutmaya başlamıştık. Bu mücadelemizde bugün olumlu gelişmeler yaşadık. Sabah saatlerinde Sağlık İlk Müdürümüz ile bir görüşmemiz oldu. Kendisine bu alana poliklinik yapımına karşı olmadığımızı ancak ağaçların kesilmemesi için her türlü mücadeleyi sürdüreceğimizi ilettik. Sağlık Müdürümüz bizi anlayış ile karşıladı ve ağaçların kesilmemesi, başka bir yere taşınması için ortak bir çalışma teklifinde bulundu. Sağlık Müdürümüzden ayrıca ağaçların önümüzdeki Cuma gününe kadar kesim işlemlerinin yapılmayacağı sözünü de verdi. Verilen söz üzerine iki günden bu yana hastane bahçesinde 24 saat süreyle başlattığımız nöbeti bugün itibari ile sona erdiriyoruz” dedi.

Çevreciler araştırmalara başlıyor

Önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar ağaçların nasıl taşınacağı konusunda Sağlık İl Müdürlüğü ile ortak bir plan belirleyeceklerini kaydeden Mustafa Tuncaelli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdi burada ki ağaçların nasıl taşınacağını hep birlikte belirlememiz gerekiyor. Biz Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bu ağaçların başka bir yere nakledilebileceği konusunda bilgi aldık. Cuma gününe kadar vaktimiz var. Bu süre zarfında buradaki ağaçların nakli konusunda neler yapabiliriz bunu değerlendireceğiz. Daha sonra Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri ile yeniden bir araya gelerek ağaçların başka bir alana nasıl taşınacağını belirleyeceğiz. Kesim çalışmalarının başlamasının hemen ardından gösterdiğimiz tepki ve eylemimiz olumlu sonuçlar getirdi. Bu anlamda Cuma gününe herhangi bir kesim işlemi yapılmayacağı sözüne güveniyoruz.”

Neler Yaşandı 

Hafta başında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde 60 poliklinik yapılacak alan üzerinde bulunan 12 çam ağacı ile 14 zeytin ağacı olmak üzere toplam 26 ağaçtan 15’nin kesilmesi çevrecilerin tepkisine neden olmuştu. Ağaçların kesildiği haberini alan bazı çevrecilerin hastane bahçesine gelmesi kesim çalışmalarına ara verilmek zorunda kalınmıştı. Hastane bahçesinde bulunan diğer ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla çevreciler iki günden bu yana ağaçların bulunduğu bölgeden ayrılmayarak ağaç tutma nöbeti başlatmışlardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
hasan bal 11 Nisan 2014 / 11:40

Ağaç keserek yerine barakadan poliklinik olmaz. adam akıllı politikalar üretmeli Sağlık Müdürü. günü kurtarma politikaları bunlar

cenk karaca 11 Nisan 2014 / 16:51

Bu bir kent hakkı gaspıdır. 3-5 ağaçtan öte bir mesele ama bu şehrin bir kent konseyi var suya sabuna dokunmayan

serdar 13 Nisan 2014 / 10:15

Muğla halkına bu kadar hizmet çok bile.olanlarla yetinsinler hizmet yapmak için uğraşmak yanlış bu halka.