Haşmet Başkan’ın Tekerlekli Sandalyesi…

Bu haber 27 Kasım 2016 - 0:04 'de eklendi ve 1.152 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür
İnternet gazeteciliği böyle bir şey oldu demek…
Habere 3 başlık atılmış:
“Yatağan da engelli engeli!”
“Belediye engelli sandalyesi verdi ama”
“Engelli rampasını çıkamadı…”
Haberi ben yapsaydım, başlığım şöyle olurdu:
“Haşmet Başkan sandalye verdi, ama işe yaramıyor”
İnternette gördüm, haber Cavit Yıldırım kardeşimin. O başlıkların O’na ait olduğunu sanmıyorum. Editörün veya internetteki haber sitesini düzenleyenin olabilir…

xx xx xx
Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın kaçıncı dönemi ben de unuttum.
Eskiden uzun süre başkanlık koltuğuna yapışık kalanlar için “Oradan emekli olacak” denirdi.
Başkan Işık o sözü aştı. Başkan Işık için dense dense şöyle denebilir:
“Oradan defnedilecek”
Demek ki Yatağanlı kendisini seviyor. Sorarsanız, ilçede altyapı, üstyapı tamam!
Benim ölçüm ise her zaman engelliler olmuştur.
Yatağan’da engelliler başkanlık makamına ulaşabiliyorlar mı?
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve mülga Muğla Belediyesi’nin devamı Menteşe Belediyesi’nin asansörü yok, ama Yatağan Belediyesi’nin asansörü var… (!)

xx xx xx
Farkındayım, şimdi bu yazıyı okur okumaz Hüseyin Kocabıyık arayacaktır.
“Evlat, asansör tamam da engelliler asansöre ulaşabiliyorlar mı?” diye sorup, şöyle devam edebilir:
“Muğla büyük şehir olmasaydı Yatağanlının sevgisini görürdün sen… O belediye başkanlığı yaparken köy ve beldelerde sağcısıyla solcusuyla herkesin acısında, sevincinde yanlarında olduğu için bu seçimi köylünün, beldelinin oyları ile aldı. Seçim eskisi gibi ilçe merkezinde olsaydı sen görürdün… Nasıl olsa önümüzdeki seçimde görürsün…”
Tabi, arayıp “Evlat ben böyle bir şey demedim” de diyebilir!
Eh o zaman “Ben dedim” derim…

xx xx xx
İnternet gazetesindeki haberin spotunda şöyle denilmiş:
“Yatağan’da engelli bir vatandaş tekerlekli sandalyesi ile kaldırıma çıkmak isterken bozuk ve gelişigüzel yapılan engelli rampası nedeniyle düşerek yaralandı.”
Engelli rampasını çıkamayıp, düşen engellinin kırığı çıkığı var mı bilmiyoruz. Eğer öyle bir durum varsa Yatağan Belediyesi hakkında ciddi bir tazminat davası açabilir. Tabi o kardeşimizin tazminat davası açabilmesi için düşme sonucu ille de bir yerlerinde kırık çıkık oluşması da gerekmez.
Belediye’nin “ihmali” veya “yanlışı” sonucu “zarar görmüş olması” yeterlidir.
Zarara uğrayanın ille de “engelli” olması da gerekmiyor. Belediye uygulamalarından zarar gören herkes o belediyeyi dava edebilir…
Biri böyle bir dava açsa yol açılmış olacak…

xx xx xx
Cavit Yıldırım’ın haberine göre, Yatağan’da Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan evine gitmeye çalışan engelli vatandaş Ethem Özdemir, kendisine daha önce Yatağan Belediyesi tarafından verilen akülü tekerlekli sandalye ile belediyenin yapmış olduğu engelli rampasını kullanarak kaldırıma çıkmak istedi. Ancak rampanın standartlara uygun olmaması ve kullanışsız olması nedeniyle dengesini yitiren Özdemir tekerlekli sandalyesi ile birlikte yola düşerek yaralandı.
İşte bu yaralanmada bir dava sebebi olabilir.
Ancak ben Ethem Özdemir’in dava açacağını sanmıyorum.
Açarsa ayıp olur… İnsan hiç kendisini akülü bir tekerlekli sandalye sahibi yapan belediyeyi dava eder mi?!

xx xx xx
Cavit Yıldırım haberine şöyle devam etmiş:
“Yüzünde, kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan engelli vatandaş, çevredekileri yardımıyla düştüğü yerden kaldırıldıktan sonra yaklaşık 20 dakika olay yerinde ambulans beklemek zorunda kaldı.”
Engelli kardeşimiz ya kanamalı olsaydı?
Hayır, ambulans sürücüsünü suçlamak niyetinde değilim. Yatağan’ın trafiği bildiğiniz gibi. Başkan Işık’ın çok büyük hatıraları olmalı ki, şehirlerarası otobüs garajını hala şehir dışına çıkarıp ilçeyi bir meydana kavuşturmadı…
Yatağan’da da Muğla il merkezinde olduğu gibi “meydansız demokrasi” yaşanıyor.
CHP Genel Başkanı “Meydanı olmayan şehirlerde demokrasi gelişmez” demeye devam etsin…
Ne dersiniz, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı daha mı demokrat?

xx xx xx
Cavit Yıldırım’ın haberi şöyle noktalanmış:
“Vatandaşların sert tepki gösterdiği olay sonrası engelli rampalarının durumu hakkında ve yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, ‘Ethem kardeşime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, gerçekten çok üzüldüm. Derhal arkadaşlarımıza talimat vererek gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlayacağım. Maalesef bu kaldırımlar belediyemiz tarafından müteahhit firmalara yaptırılmıştı. Ancak yeterli olmamış’ açıklamasında bulundu.”
Ben burada “Vatandaşların sert tepki gösterdiği olay sonrası…” sözüne fena takıldım.
Vatandaşlar tepki göstermişlerde ne yapmışlar?
Engelli Ethem Özdemir’in düşüp yaralanıp, berelendiği yerde caddeyi trafiğe mi kapatmışlar?

xx xx xx
Şöyle bir düşünün…
Engelli Ethem Özdemir’in düşüp yaralandığı Yatağan’da aynı yerde, Yatağan Belediyesi sokak hayvanlarını itlaf etse ne olurdu?
HAYDOS Derneği Başkanı Türkan Dağdelen hemen Ortaca’dan kalkıp Yatağan’a gelir ve
kıyameti koparırdı. Bodrum’dan, il merkezinden hayvan severler Yatağan’a akın edip, Haşmet başkana dünyayı zindan ederlerdi. Sosyal medya sallanır, Haşmet başkan sokağa çıkamaz hale gelirdi…
“Hayvanlar insanlardan daha mı değerli?” diye sormayacağım.
Türkan Dağdelen kızar!
Yine de şunu söylemeden edemeyeceğim:
Bu ülkenin hayvanları “her şeye rağmen” insanlardan şanslı… İyi ki hayvan severlerimiz var, ama neden insan severlerimiz yok?
Gerçi İnsan Hakları Derneği var, ama onlarda ceza evlerine bakıyorlar!

xx xx xx
Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın sözlerini elbette görmezden gelecek değilim.
Talihsiz engelli Ethem Özdemir’e geçmiş olsun dileklerini iletip, ‘gerçekten’ çok üzüldüğünü belirten Başkan Işık şöyle demiş:
“Derhal arkadaşlarımıza talimat vererek gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlayacağım. Maalesef bu kaldırımlar belediyemiz tarafından müteahhit firmalara yaptırılmıştı. Ancak yeterli olmamış.”
Başkan Işık’ın özrü kabahatinden büyük!
Allah aşkına bizim belediyelerin “partili müteahhitlere” yaptırmadığı kaldırım, yol düzenlemesi var mı?

xx xx xx
Bu sorun sadece Yatağan’ın sorunu değil.
İmar uygulamalarının her noktasında olduğu gibi kaldırım rampalarında bir standart yok. O rampalardan tırnak içinde “özrü, engeli olmayan” insanlar da düşüyor! Sanıyorum uygulayıcılar ciddiye almıyorlar… İnşaat malzemeleri de farklı oluyor. Bari uygulamaları sırasında engellilerin fikrini alsalar, onu da yapmıyorlar. Meydansız demokrasilerde böyle oluyor!
Marmaris ve Fethiye Belediye Başkanlarını eleştirmiyorum. Onların meydanları var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 27 Kasım 2016 / 02:23

Engelli rampası engelli asansörü yaya kaldırımı kaldırımlar yollar ..
Muğla için değil Türkiye,nin her yerleşim merkezinde sorun ..elbette bazı Kent ve AVM ,ler giderilmesi gereken sorunları aşmışlar ..
Muğla Otogar yan karşısındaki Pehlivanoğlu MARKET YOLU ÜZERİNDE SANIRIM İKİ YIL KADAR OLDU ..BİR TANIDIĞIM DOST ,DÜŞEREK AVUÇ İÇİNE ALDIĞI DARBE VE SÜRTÜNME YARASI (7 ) YEDİ DİKİŞ ATILIYOR ..
Parke taşı ile kaplanan kaldırımlar ,yollar tamirat sonrası yada erozyona uğrayan toprak altı göçükleri yada ağaç köklerinin saçakları yüzeye doğru yaptığı basınç sonrası kaldıırm ve yol bozulmalarına yol açıyor . 2013 yılının son ayları idi ..Muğla Halk Bankası kapı girişine engelli rampası inşasını görmüştüm ..Vakıt gece idi ..Düşündüm eğer oraya yapılacak rampa geçidi önlenemezse çok engelli insanlar olacağını hissettim .. Yani düşecekler bir yerlerini kıracaklar geçici yada kalıcı hasarlar oluşacaktı. Ertesi gün yoldan bulduğum karton üzerine , Sayın Yayalar kaldırımına sahip çık engelli olma yazısını yazıp elimde tutup havaya doğru kaldırıp Atatürk İlk okul köşesinde bekledim ..Hemen güvenlik güçleri gelip elimdeki kartonu çekmek istedi bırakmadım ..yarısı yırtıldı yarısı hale elimde idi ..Gelen görevlilere kendileride bu yapılacak oaln rampa dan zarar göreceklerini anlattım .ÇÜKÜ RAMPA ZATEN DARACIK OLAN Halk bank kapısının yarıdan fazlasını yanında ki Garanti Bankası ATM Makına ve kaldırımı yarıdan fazla kaplıyacak büyüklükte idi. Eylem esnasında bir eli baston bir eli şemsiye dayayan bir kişi yarı inşa durumunda olan bariyerlerin yanından geçemiyordu o kadar daralmıştı ..ki bankanın müşterileri personel yan banka müşterileri ATM kullanıcıları zor durumda kalacaktı ..Ben en yakın Mülki amirlik valilik tarafına gittim ..güvenlik güçleride peşimden ..üst araması kimlik soruturması ..epey zaman sonra beni istediğim yere bırakacaklarını ben gerek yok demem rağmen otomobil ile çarşıya kadar bıraktılar .. Baktım aynı gün bir iki saat sonra rampa inşası balyoz yardımı ile kırılıp kaldırıldı ve iptal edildi ..
Benim istediğim seyyar rampa veya engelli sandalye ile geldiği zaman içeri görevlileri ikaz düğmesi takılması idi sonuçta aynı işlem yapıldı halen kullanılmaktadır .Anı biraz uzun sürdü kusura bakmayınız ..eğer yollarda tuzaklara yakalanmazsak düşme tehlikesi devam ediyor ..Saygılarımla ..