Harmandar Yeniden Rektör

Bu haber 22 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.657 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu günkü yazım MUGİAD’ın yeni yönetimi, MUGİAD ile Muğla siyasetinin ilişkisi ve MUGİAD’ın Muğla siyasetinde kadının var veya yok oluşu ile ilişkisi üzerine olacaktı.

Ancak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 15 Mayıs’ta rektörlük seçimi yapılacağını duyunca MUGİAD yazımı yarına bıraktım.

xx        xx        xx

AKP’de neredeyse son iki yıl Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olabilecek isimler konuşuldu, tartışıldı, ama temayül yoklamasına da rağmen son anda hiç akla gelmedik bir isim aday gösterildi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar.

MHP’de Fethiyelilerin gözden çıkarmadığı Behçet Saatçı gözden çıkarıldı ve partinin Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan aday gösterildi. MHP Muğla’da seçime neden; Bahçeli ile MHP’nin kaç oy alabildiğini görmek için mi girdi anlamak mümkün değil!

Aslında bu söz AKP için de geçerli.

xx        xx        xx

Geçenlerde internet haberlerinde CHP’nin Seydikemer Belediye Başkanı Adayı Alim Karaca’nın hemşerilerine tek tek ziyarette bulunup secimde verdikleri oy ve destek için teşekkür ettiğini gördüm.

Böyle bir inceliği gösteren başka bir isim duymadım.

AKP’nin Büyükşehir Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar, MHP’nin Büyükşehir Adayı Mehmet Erdoğan, AKP’nin Menteşe Adayı Mestan Yayman, MHP’nin Menteşe Adayı Osman Can Yenice acaba neredeler ne yapıyorlar?

Galiba onlar da unuttu, biz de unuttuk.

Çarşı da pazarda, halkın içinde seçimden sonra bir tek Osman Can Yenice’yi gördük. Menteşe Belediye Başkanlığı için İçişleri Bakanlığı Baş Kontrolörlüğü görevinden istifa edip gelmişti. Göreve döneceği günü bekliyordu. Ankara’nın insafına kalmış!

xx        xx        xx

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan için problem yok!

O zaten partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı iken de milletvekiliydi. Seçilirse istifa edecekti.

AKP’nin Menteşe Adayı Mestan Yayman’ın ne yaptığına, ettiğine ne akıl erer, ne sır!

Seçim bitti, bir daha kendisini gören olmadı.

30 Mart seçiminden önce Muğla Vali Yardımcılığından Uşak Vali Yardımcılığına tayin edilen Yayman’ın yeni görev yerinden istifa edip gelip çalışma yaptığını sanıyorduk. Meğer O Uşak’a gitmeden, Muğla’dan “ücretsiz izne” ayrılmış.

Son düzenlemeye göre 18 aya kadar ücretsiz izin alınabiliyor. Bu durumda Mestan Yayman’ın Muğla ile ilişiğini kesip Uşak’ta Vali Yardımcısı olarak göreve başlaması gerekir.

Ama Mestan Yayman bu!

Hakkında rivayet muhtelif… Vali olmak için çabaladığı söyleniyor. Hatta ilk kararnamede Muğla’da Vali olarak göreve başlayacağını iddia edenler var. Bunun yanında “2015 Genel Seçimi’ne ne kaldı ki?” diyenler de çıkmıyor değil…

Evet, Mestan Yayman bu!

xx        xx        xx

Büyük özveri gösterip AKP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığını kabul eden Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı da gören yok.

Nedense il genelinde, CHP’li Alim Karaca gibi seçmeni dolaşan olmasa da basın toplantısı ile seçmene teşekkür eden de çıkmadı. Bir tek Bodrum’da MHP’li Mehmet Tosun rakibi CHP’li Mehmet Kocadon karşısında seçimi kaybedince veda konuşması yapıp Bodrumlulardan helallik istedi.

30 Mart seçimi adaylarından Alim Karaca ve Mehmet Tosun politika yapmaya devam ediyorlar, ötekileri etmiyorlar demek doğru olur mu bilemiyorum…

xx        xx        xx

Prof. Dr. Mansur Harmandar AKP’den Büyükşehir Adayı gösterildiğinde, neler söylenmedi, neler yazılmadı… AKP Muğla Milletvekillerinin Harmandar’ı sevmediklerini; Harmandar’ın “Hiçbir zaman AKP militanı gibi davranmadığı” vurgulanarak bu yüzden aday yapılarak görevden alındığını öne sürenler çıktı. Hatta seçimi kazanamayacağı ve seçimden sonra da rektörlüğe döndürülmeyeceğini iddia edenler oldu.

Galiba herkes yanıldı!

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük görevini şu anda YÖK kararı ile vekâleten Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil yürütmekte. Rektörlük seçimi için daha zaman var, ama YÖK 15 Mayıs’ta üniversitenin yeni rektörünün belirlenmesine karar verdi.

Prof. Dr. Harmandar’a ulaşamadık, ama herkes aday olacağı görüşünde. Peki, bu durumda karşısına aday çıkar mı?

Kesinlikle çıkmayacaktır. Rektörlük seçimi Prof. Dr. Harmandar’ın görevine dönmesi için yapıldığına göre aklı olan (!) kimse karşısına çıkmayacaktır.

Prof. Dr. Harmandar 15 Mayıs’ta adaylık nedeniyle yarım bıraktığı görev süresini tamamlamak üzeri değil, 4 yıl görev yapmak üzere seçilecek. YÖK onaylar mı diye sorulursa, kararı veren YÖK…

Geriye Cumhurbaşkanı onaylar mı sorusu kalıyor. Yanıt açık; Erdoğan ve Gül adaylık konusunda anlaşırlarsa problem olmaz.

xx        xx        xx

YÖK tamam gibi de, Cumhurbaşkanlığı katında ne olur şu anda kestirmek zor… Ancak AKP kurmaylarının Prof. Dr. Harmandar’a kazık atmadıkları ortada!

Ben Sayın Harmandar’ın yerinde olsam rektörlüğe dönmem. Ne gerek var?

Ailenin ve çocuklarının geleceğini garantiye almışsın. Paraya pula ihtiyacın yok. Unvansa akademik anlamda zaten ulaşılacak yere ulaşmışsın. Üstüne hiç hesapta yokken Büyükşehir Belediye Başkanlığı unvanını da almışsın. Geriye ne kalmış?

Muğla Milletvekilliği!

xx        xx        xx

Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın mevcut milletvekillerinden ve hatta Mestan Yayman’dan neyi eksik?

Hiç merak etmeyin, önümüzdeki genel seçimde Mestan Yayman milletvekili aday adaylarının içinde yerini alacaktır.

Harmandar mı, Yayman mı? Yayman bu güne kadar olsa olurdu…

Ben elbette Harmandar değilim, O’nun yerinde de olamam. Kimse de olamaz. Ama Büyükşehir’de bir bakıma kendini feda etmiş bir insana milletvekilliği yakışmaz mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
bora öztürk 22 Nisan 2014 / 14:25

EN ÖNEMLİSİ BÜYÜK ŞEHİR BAŞKANIMIZ NEREDE GÖREN VAR MI? Muğla’da chp 49.5 oy aldı ama Muğla büyük şehir belediye başkanı Osman Gürün’ü gören var mı? Bu halk sana 49.5 oy vermiş seçimin üzerinden 22 gün geçti hala ilçelere teşekkür ziyareti yapmadı. ilçeye gelirsin basını toplarsın halka teşekkür edersin ilçede bir kaç önemli yapacaklarını anlatırsın. kaymakamı ziyaret edersin, yeni seçilen belediye başkanını ziyaret edersin, sonra partinin ilçe teşkilatını ziyaret edersin, esnafları dolaşırsın bunların hepsi topu topu 3 saatlik iş günde 2-3ilçe de yapabilirsin tüm Muğlayı 3-4 günde aynı anlaşır dolaşırsın. 11 gün oldu hala kimse piyasada yok. Halk chp ye güven duyar hizmet geleceğini düşünür. Ancak chp zihniyeti halkın ayağına gitmez teşekkür ziyareti yapmaz demi köylünün ayağına mı gidilir köylü gelecek ayaklarına. Bu chp zihniyetinden bir halt olmaz neden iktidara gelinemediği ortada. Göreceksiniz 5 yılda kırsallara köylere beldelere hiç ama hiç hizmet yapılamayacak şimdiki oralardan alınan oyların yarısını bile alınamayacak. Muğla merkez köydü artık ilçeleriyle beraber kocaman köy olacak anlaşılan.

AK PARTİYE GELECEK OLURSAK: mestan yaman ve mansur hoca klasik akp li seçmenin oyundan 1 tane bile fazla oy alamaz bunlardan birisi 1. veya 2. sırada olursa kesinlikle akp parti 2. vekili çıkaramaz. ak partiye 1. sıraya teşkilat içinden birisi 2. sıraya ise sol kesinden oy alacak musa gökbel tarzında birisini koyarlarsa o zaman 2 vekil çıkar. dar bölge olursa chp 6 vekil çıkarır akp- mhp 0. daraltılmış olurda chp 5 akp 1 mhp 0 olur.