Harmandar: “İztuzu plajı her zamankinden daha temiz”

Bu haber 29 Ağustos 2015 - 1:08 'de eklendi ve 696 kez görüntülendi.

harmandarrrrMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, yerel basında çıkan plaj kirliliği iddialarına yerinde cevap verdi.

 

Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Mansur Harmandar ve ekibi tarafından yerinde denetlendi.
İşletmeciliği Çevre ve Turizm Bakanlığınca, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine verilen İztuzu Plajı, son dönem yerel basında yer alan çok yoğun çevre kirliliği iddialarına dayalı olarak ilçe gündemine oturmuştu. Bunun üzerine iddiaları yerinde tespit etmek amacıyla başta Rektör Harmandar olmak üzere Muğla Üniversitesinden gelen sekiz kişilik ekip plajı denetlemek için Dalyan’a geldi.
Kirlilik iddiaları üzerine konuşan Harmandar; “ Plajı yerinde görmeyerek sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve çıkan asılsız haberlerden dolayı, çevre kirliliği adına elimizden geleni yapmamıza rağmen derin üzüntü duyduk. Bu yüzden kimseye haber vermeden gelip yerinde denetleme gereği duyduk ve gördük ki, sosyal medyada paylaşıldığı gibi bir durum söz konusu değil. Kaldı ki plajımızı çevre adına geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin, eğer projemiz ileriki yıllarda onaylanırsa, plajın elektriğini güneş enerjisinden sağlayacağız” dedi.
5 kilometrelik bir denizin kumsalını ve yanındaki gölü her dakika temizleme şanslarının olmadığını belirten Harmandar, “Bunun için deniz temizleyecek büyük makineler gerekiyor. Bu basit bir olay değil. Birlikte çözüm üretmemiz gerekiyor. Ben bizi insafsızca eleştiren arkadaşları kınıyorum. Üzülmedik demeyeceğim. Hakarete uğradığımızı düşünüyorum. Çünkü biz burayı her zamankinden daha güzel yönettik ve daha temiz hale getirdik. Biz bunları her akşam ve sabah pırıl pırıl temiz hale getiriyoruz. Bu resimler temiz zamanda çekilmemiş. Kirli olduğu bir anda çekilmiş. Büyük bir haksız eleştiriye uğradığımızı düşünüyorum. Bize sormadan bu şekilde haber yapan arkadaşlara da burada üzüntülerimi iletmek istiyorum” diye konuştu.
Vatandaşların kuma sapladıkları şemsiyelere değinen Rektör Harmandar, “Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi’nin belirlediği kaplumbağa yumurtlama alanları ile vatandaşların güneşlenme alanları arasında belirlediği bir sınır var. Bu sınır dikkate alınarak konulan şemsiyelerin sorun teşkil etmediğini biliyoruz” dedi.
Mangal ateşinin ise kesin olarak yasak olduğunu da dile getiren heyet, gelecek yaz dönemi için eğer izin alınabilinirse ahşap piknik masaların konulabileceğinin de müjdesini verdi. Yaptığı açıklamanın ardından, plajı yürüyerek gezen Rektör Harmandar, tatilcilerle konuşup durum değerlendirmesi yaptı. Yaklaşık iki saat süren incelemelerin ardından ekip İztuzu Plajı’ndan ayrıldı. (İHA)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.