Harmandar: Hastanemizi susuz bırakmayız « Hamle Gazetesi

Harmandar: Hastanemizi susuz bırakmayız

Bu haber 07 Ekim 2017 - 0:04 'de eklendi ve 1.141 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, görevde bulunduğu çalışmalarla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda üniversitenin son durumu hakkında bilgi veren Harmandar, önümüzdeki günlerde hizmete girmesi beklenen Tıp Fakültesi Hastanesi’nin susuz kalacağı iddialarına, “Susuz kalırsa hastaneye suyumuzun yarısını veririz, gerekirse bizde susuz kalırız. Çünkü bu bizim hastanemiz. Hastaneyi susuz bırakmayız” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, görevde bulunduğu çalışmalarla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında görevde bulunduğu süre içinde üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Mansur Harmandar, önümüzdeki günlerde hizmete girmesi beklenen Tıp Fakültesi Hastanesi’nin susuz kalacağı iddialarına da cevap verdi.

Konuşmasında Muğla’nın su problemi bulunduğuna dikkat çeken Harmandar, “Kurucu rektörümüz Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, su sorununu temelden çözebilmek için bir çalışma başlatmış. Bu çalışma çerçevesinde Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü, rektörlük ve valilik ile anlaşarak dönemin İl Özel İdare üzerinden Sandras Dağı’ndan su getirilmesi için üçlü anlaşma o dönemde yapılmış. Sandras’ta ki su kaynakları bu 3 kuruma tahsis edilmiş ve daha sonra su getirilmiş. Kaynakların tahsis amacı öncelikle üniversitenin ve yurtların ihtiyacını temin etmektir. Bu şartnamelere yazılmıştır ve aramızda 3’lü bir protokol var. Protokole göre 45 lt/sn su getirilmesi amaçlanmış. Kışın su daha çok geliyor ama yazın su bize de yetmiyor. O zamanki rektörümüz bunu düşünmüş ve üniversitenin suyu 30 lt/sn az olamaz diye sözleşemeye kayıt düşmüş. Bu su üniversite ve kredi yurtlara aittir. Özel İdareye ayrılan suda 6 köye verilmiştir. Bu köylerde Kötekli başta olmak üzere Çakmak, Gölcük Armutçuk, Turgut ve Yaylasöğüt’tür. Özel İdare bu köylere ücretsiz su vermek için köylere yatırım yapmış ve bizimle birlikte su getirmiştir. Ancak Eylül ve Ekim aylarında su hiçbirimize yetmiyor” dedi.

Üniversitemizin karşısında bulunan hastane inşaatı ile ilgili olarak müteahhitin su için üniversiteye başvurduğunu kaydeden Harmandar, “Bizde kullanma suyunuzu verelim ama inşaat için veremeyiz çünkü su bize yetmiyor dedik. Kullanma suyunu onlara verdik. Son günlerde hastanede temizlik olduğu için kullanılan su miktarı fazla. Depolarda su bitince bu yüzden verilen suyu azalttık. En son ilgililerle konuştum. Sağlık İl Müdürlüğü ile anlaşmaya vardık. 2 lt/sn suyu her zaman hastaneye vereceğiz. Ama şu da var üniversite olarak 30 lt/sn suyu biz hiçbir zaman kullanmadık. Toplam gelen su 25 lt/sn. Bize yetmiyor, öğrencileri susuz bırakamayız. Muğla’da bir su sorunu var. Var olan suyu ortaklaşa ve ortak akıl ile kullanmamız gerekiyor. Üniversite olarak biz her türlü tedbiri almakta varız. Çünkü hastane bizim adımızı taşıyor. Eğer hastanenin suyu yetmezse suyumuzun yarısını hastaneye veririz, gerekirse bizde susuz kalırız. Çünkü burası bizim hastanemiz. Hastaneyi susuz bırakmayız” dedi.

Hukuk Fakültesi beklemede

Göreve ilk başladığı dönemde Muğla’ya Hukuk Fakültesi’nin açılması çalışma yaptığı anlatan Harmandar, “Rektör olduğum ilk günden itibaren teklif ettiğim ilk fakülte Hukuk Fakültesidir. Fakat nedense YÖK’ten geçirememiştik. Sürpriz olarak 6 ay önce onay aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’da onayladı. En son Başbakanlığa gitti. Başbakanlık’ta bekliyor. Dişçilik Fakültesi resmi gazetede yayımlanarak resmen açıldı. Dişçilik Fakültesini faaliyete geçirmek için çalışmalar devam ediyor. Çünkü Muğla için oldukça önemli. Eczacılık Fakültesi YÖK’te bekliyor. Bununla ilgili bir şey henüz yapılmadı” diye konuştu.

60 farklı ülkeden öğrenci

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 60 farklı ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydeden Mansur Harmandar, “Uluslararası ülkelerden de öğrenci kabul ediyoruz. Şu anda 60 ülkeden 1114 öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor. En fazla talep Orta Asya’dan geliyor. Ülke olarak en fazla öğrenciyi Azerbaycan’dan alıyoruz. Bu sene 298 yabancı öğrenci kaydını yaptırdı. Gönlümüzden geçen 500 uluslararası öğrenciyi almak. Ancak bu öğrencileri sınavlarla belirliyoruz. Üniversitemize başarılı olacak öğrencileri almak istiyoruz” dedi.

481 proje çalışması

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılında 481 proje çalışması yapıldığını kaydeden Harmandar şunları söyledi:

“Proje çalışmaları için 19 milyon liralık fon oluşturduk. Üniversitelerin akademik çalışmaları konusunda ODTÜ’nün bir çalışması bulunuyor. ODTÜ’nün değerlendirmesine göre 148 üniversite arasında proje çalışması konusunda 55. sıradayız. 102 devlet üniversite arasında ise 46. Sırada yer alıyoruz” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.