Haritaya bak gürültüsüz şehri seç

Bu haber 15 Temmuz 2013 - 22:40 'de eklendi ve 765 kez görüntülendi.

gurultuharitasi1231354165213Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı. Çalışma kapsamında Muğla’nın da aralarında olduğu 14 il belirleyen Bakanlık, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu, gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak.
Haber Merkezi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı. Çalışma kapsamında Muğla’nın da aralarında olduğu 14 il belirleyen Bakanlık, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu, gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak. Türkiye genelinde şehirlerin gürültü noktalarının belirlenmesi ve buna uygun strateji planlarını hazırlanması için gürültü haritaları çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 il belirleyerek buraların yoğun gürültü alanları mercek altına aldı. Belirlenen iller arasında Muğla, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun, Eskişehir, Edirne ve Nevşehir yer aldı. Bu illerin gürültü haritasını hazırlayacak olan Bakanlık, daha sonra tüm Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak.
Bakanlık proje kapsamında büyükşehirlerin ulaşım alanlarını yakın takibe aldı. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan her bir karayolu, demiryolu, havaalanı sanayi tesis alanları incelenerek, nihai stratejik gürültü haritaları oluşturulacak.
AB destekli projenin bütçesi 6 milyon Euro olacak. 30 ayda bitirilmesi planlanan projeyi bir Türk firmasının yanı sıra iki İspanyol ve bir Birleşik Krallık ortaklaşa yürütecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.