Hangisi Gerçek İçten? « Hamle Gazetesi

Hangisi Gerçek İçten?

Bu haber 21 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 942 kez görüntülendi.
Hasan Tellihasantelli@hamlegazetesi.com.tr
Her Telden

Hasan Telli
Dönemin Muğla Valisi Hasan Basa’nın önderliğinde Muğlalı sporseverlerin katkısı ile 16.06.1967 tarihinde Muğlaspor’u Kurma ve Yaşatma Derneği oluşturularak kurulma yolunda Muğlaspor’un ilk adımı atılmıştır. Dernek yönetim kuruluna seçilen Neşet Salk, Haluk Özsoy, Bekir Birinci, Cemil Ay, Tufan Doğu, Selami Karaçam Muğlaspor’u kurmak için gerekli çalışmalara başlamışlardır.
Bu arada 22 Haziran 1967 tarihinde, 10 Temmuz 1940 tarihinde kurulan Gençlikspor Kulübü, 16 Ekim 1951 tarihinde kurulan Yılmazspor Kulübü ve 1963 yılında kurulan Yolspor Gençlik Kulübü kongreler sonucu kendilerini feshetmişlerdir. Dernek 22.06.1967 Cuma günü saat 19:30’da yaptığı kongre ile Muğlaspor’un kuruluşunu kabul etmiştir. Muğlaspor’un kuruluşunu sağlamak için kendilerini fesheden üç kulübün renklerinden YEŞİL ve BEYAZ renkleri kongrede kulp renkleri olarak kabul edilmiştir. Ayrıca çevrenin ormanlarla kaplı oluşu da kulp bayrağında çam figürünün bulunmasının nedenidir. Kulp marşı olarak da Yılmazspor kulübü marşı Muğlaspor marşı olarak adapte edilmiştir.
Geçmişinde birçok başarıya imza atan Muğlaspor’u zor günler beklemektedir. Ödenemeyen borçlar, sportif başarısızlık taraftarı da Muğlalıyı da takıma küstürmüştür.
Tarih 20 Mayıs 2011
Muğlaspor Kulübü’nün olağanüstü kongre kararının ardından kötü gidişe “dur” demek için kolları sıvayan eski yönetici ve futbolculardan oluşan “Eski Dostlar Grubu” bir basın toplantısı düzenleyerek, kongrede aday olacaklarını açıklar.
İlk defa bir kongreye “Seçim Bildirgesi” ile giden Eski Dostlar Grubu adına açıklamayı Eminer İçten yapar. İçten, Muğlaspor’un geçmişten gelen tecrübe ile yeniden ayağa kalkacağını ve bunun için mutlaka özüne dönmesi gerektiğini ifade eder.
Başkan Eminer İçten o gün şunları söyler;
“Kulüp yönetimi için alınan karar olağanüstü karardır. Ne olursa olsun yönetimi oluşturmalıyız. Genel kurulda biz Eski Dostlar Grubu olarak adayız. Genel kurul güven verirse eski Muğlaspor’u yaratmak için göreve talibiz. Kendimizde bu enerjiyi görüyoruz. 15 günden bu yana çalışmalar yaparak, bir yönetim oluşturma çalışmasına girdik. Değerlendirilmeye alındı, arkadaşlarımızın görüşlerini sorduk ve sonuçta genel kurulda yönetime aday olmaya karar verdik.”
Başkan İçten o gün açıklamasına şöyle devam etmişti;
“Muğlasporun bugün geldiği durum maalesef çok kötüdür. Muğlaspor’un en son ligde karşılaştığı Çine Madranspor maçında seyirci sayısı bizim dönemimizde, antrenmanlarda takımı izlemeye gelen seyirci sayısından daha azdı.”
Bu tespitden benim anladığım biz geldiğimizde en azından taraftar zevkli bir mücadele izlemek için saha gelecekti ne var ki Muğlaspor’un kendi sahasında oynadığı karşılaşmalarda bile gelen destek veren taraftar sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu çoğu zaman.
Yine başkanın o günkü açıklamasına dönelim…
“Eski Dostlar Grubu” adına açıklama yapan Eminer İçten açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “KİŞİYE DAYALI YÖNETİM ANLAYIŞINDA DEĞİLİZ” Gazetecilerin “Muğlaspor yönetimine geçtiğiniz zaman acaba Başkanlık göreviniz siz mi üsteleneceksiniz” sorusuna İçten, “Eskiden Muğlaspor’da amatör ligde başkanlık sadece sembolikti. Biz kişiye dayalı bir kulüp ve kişiye dayalı bir yönetim anlayışına sahip olmak istemiyoruz. Buradaki tüm arkadaşlarımın hepsi başkandır. Biz hepimiz başkan olacağız. Elbette başsız olmaz ama yönetimimiz uyumlu, tek ses, tek yürek olacaktır” diye cevap vermişti.
Peki ya bugün?
Önceki gün Muğlaspor Genel Kaptanı Began Çağlav Başkan İçten’i tek adam yönetimi kurmakla suçlayarak görevinden ve yönetim kurulundan istifa etti.
Began Çağlav yaptığı yazılı açıklamada;
“Takımın bir daha korkulu rüyalar görmemesi adına yönetim kurulu toplantılarında yönetim şekli konusunda görüşlerimizi yöneticilerimizle paylaştık. Ancak bu gün geldiğimiz noktada mevcut yönetim anlayışı ve modeli ile kalıcı çözümler üretilemeyeceğini gördük. Başkan ve bireye dayalı bir yönetim şekli ile Muğlaspor’un geleceği planlanamaz inancındayım. Kulübün kurumsal kimliği ve yönetim yapısı oluşturulmadan bunu sağlamak mümkün değil. ”
Spor camiası bu istifayı tartışırken yönetim kurulundan bir istifa daha geldi. Spordan Sorumlu Şube Başkanı Çetin Özdoğan’ın da istifa etti. Çetin Özdoğan Muğlaspor’un mevcut yönetiminin tüm birimlerinin Başkana endeksli olduğunu, bu nedenle yetkililerin kendi görevlerini yapamadıklarını belirtti. Özdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Mevcut yönetimin durumu bizim düşündüğümüz kurumsallaşma ile uyuşmuyordu. Biz bu nedenlerden dolayı geleceği göremez olduk. Muğlaspor’da yönetim ve yapı eksikliği bulunmakta. Bende aksaklıkların meydana çıkması için kulübün önünü açmak için istifa ettim. İnsanlar bu adamlar neden istifa ediyorlar diye düşünsünler. Mevcut yönetim şekli ile başarı elde edilemez. Futbolculara geçen seneden kalan borçlar var oysaki yönetim borcumuz yoktur diyor. İlçe takımı olan Fethiyespor’un başarıları ortadayken Muğlaspor’un bu halde olması çok üzücüdür”
20 Mayıs 2011’de Başkan İçten başka neler söylemişti; “Kulübün son durumunu bilmiyoruz. Ödenecek borçların resmileşmiş borçlar. Bu borçlar yönetimin borçlarıdır. Arkadaşlar, sevgili basın mensupları borç var diye yönetime aday olmayalım mı? Biz göreve gelirsek, bu borçların ödenmesi için çalışacağız” .
Peki, Çetin Özdoğan hala oyuncularımıza borcumuz var derken Başkan İçten borcun bulunmadığını nasıl söylüyor.
Merak edilen sorular Pazartesi günü…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.