Hangi Parti Başarılı?

Bu haber 28 Aralık 2015 - 0:09 'de eklendi ve 1.154 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Geçen hafta Kent ve Siyaset başlığı altında kentleşme süreciyle birlikte değişen siyaseti tartışmaya açmıştım. Bu hafta da küreselleşmenin kent ve siyaset üzerine etkilerini irdelemeye çalışacaktım. Hafta içinde aldığım elektronik postayı epeydir tartıştığımız konulara katkı sağladığı için bekletmeden aynen paylaşmak istedim. AK Parti ve CHP’yi hem iktidar hem de muhalefet olmanın güçlüğü içinde değerlendiren okurumuz, ilginç çıkarımlara da ulaşmış. Öncelikle yazıyı aynen köşeme aktarıyorum;

“Hem İktidar Olmak Hem de Muhalefet Olmak Çok Zor
AK Parti 2002 den beri girdiği bütün seçimleri gerçekten demokrasilerde ender rastlanan büyük çoğunluklarda net zaferler kazandı. Genel seçim sonuçları belediye seçimlerinde de kısmen dahi olsa aynı sonuçları aldı. Gerçi bu muhalefetin vatandaşa yeni şeyler söylememesi güven vermemesi vb. sebepler de olsa sonuçlar böyle gerçekleşti.
Başarılı belediyecilik uygulamaları olan ve halkın bu başarıları görerek AKP’ye destekleri süreklilik arz etti. Peki, neden çok kötü belediyecilik örnekleri veren Muğla-İzmir-Aydın ve Trakya’da başarı sağlanamadı. Diğer illeri bilemeyiz ama Muğla’da başka birçok etkenin yanında özellikle şu etkenin var olduğuna inanıyorum özellikle AKP özelinde;
Ankara’da merkezi hükümette iktidar ve ekseriyet belediyelerde iktidar ama AKP muhalefet etmesini bilmiyor. Çünkü hiç muhalefete düşmedi. AKP hem iktidar hem muhalefet olmanın psikolojik ağırlığını kaldıramıyor. Teşkilatlanması hiç muhalefete düşmeyeceği üzerine. Muhalefet etme konusunda bir stratejileri olmadığı nasıl yapacaklarını bilmedikleri, yerel iktidarının icraatlarını nasıl denetleyecekleri, varsa yolsuzluğun üzerine nasıl gidecekleri, yapıcı bir muhalefet mi yoksa rahmetli İnönü’nün Demokrat Partiye yaptığı gibi ne olursa olsun yıkıcı muhalefet mi yapacağı, alternatif projenin nasıl yapılacağı, daha da uzatabileceğimiz birçok konu hakkında dilleri lal olmuş bekliyorlar. Çünkü muhalefet etmeyi bilmiyorlar.
Evet, Büyükşehir olmadan önce Muğla’da birçok icraata merkezi hükümet karar veriyor ve yapıyordu yani yerelde kısmen de olsa iktidardaydılar. Şimdi merkezi hükümetin yaptığı birçok işi artık büyükşehir yapacak. Aslında bu durum AKP’nin muhalefet etmesi için büyük bir fırsat ama değerlendirilmezse de belediye için büyük bir nimet olacaktır.
Tıpkı Türkiye’nin bir muhalefet problemi varsa Muğla’nın da bir muhalefet problemi var. Buradaki sıkıntı ise bir partinin hem iktidar hem muhalefet yapamaması. Aynı şekilde CHP’nin de merkezde muhalefet yapamaması.
Muğla özeline dönersek zannedersem Osman GÜRÜN belki en rahat belediye başkanlığı dönemini geçiriyor.”
İsmini şimdilik açıklamadığım okurumuz kendi içinde oldukça tutarlı biçimde iktidar ve muhalefet olma açısından iki partiyi değerlendirmiş. Yazı, genel siyasi değerlendirmeler içerse de daha çok Muğla’nın siyasi analizini hedeflemiş. Elbette katıldığınız görüşler olduğu gibi katılmadığınız kısımlar da olabilir ama Muğla’nın siyasi analizi için katkılar sağladığını kabul etmemiz gerekir.
AK Parti ülke genelinde 2002’den bu yana birinci olduğu illerde hep birinci değil. Seçimler iyi analiz edildiğinde bazı illerde birinciliği kaybedip sonraki seçimlerde tekrar birinci olduğu gibi, Eskişehir gibi uzun süre muhalefette kaldığı halde son seçimlerde birinci olarak kazandığı iller de var. Tabii bir de hiç seçim kazanamadığı illerimiz de var. Muğla’yı bu kategoriye katmak istemiyorum. Çünkü Marmaris’te seçime girmediği halde 2004 Mahalli İdareler İl Genel Meclisi Seçiminde ilimizde birinci parti olmuşluğu var. Demek ki doğru analizler yapılıp, yerinde hamleler yapılırsa seçim kazanılabiliyor. 2004 seçimlerinden bu yana seçmen davranışları iyi analiz edilerek siyasi çalışmalar yapılırsa neden başarılı olunmasın? Ancak ilimizde %25-30 bandına sıkışan AK Parti, 7 Haziran’da aldığı %25’i 1 Kasım’da yine %30’a çıkarmayı büyük başarı olarak sunuyorsa neyi tartışacağız. Bu tablo okurumuzun da vurguladığı gibi ne CHP’yi ne de AK Parti’yi başarılı kılıyor ama parti yönetimlerinin umurunda mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.