Hamsi Şenliği ve Akşener…

Bu haber 02 Mart 2017 - 23:51 'de eklendi ve 1.473 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Muğla il merkezi oldukça hareketli geçecek görünüyor.

5 Mart Pazar günü Muğla’ya MHP’nin muhalif liderlerinden Meral Akşener geliyor.

Kendisini takdir ediyorum. “Parti İçi Demokrasi” için yaktığı “çoban ateşi”nin peşinde adım adım neredeyse tüm yurdu dolaşıyor.

Partilerimizde keşke daha çok kadın yönetici olsa…

Keşke daha çok kadın siyasetçi parti yönetimine, ülke yönetimine talip olsa…

Demokrasimiz ve ülkemiz geleceği için bunu çok önemsiyorum.

 

xx           xx           xx

Yürüttüğü referandum kampanyasında Anayasa değişikliğine “Hayır” diyen Meral Akşener hafta sonunda Muğla’da muhalif MHP’lilerle buluşuyor.

Pazar günü saat 14.30’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 14.30 da Ülküdaşları ile kucaklaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Şubat ayında çıktığı “Evet” kampanyası çerçevesinde Aydın’dan sonra Muğla’ya gelecekti. Son anda hem Aydın, hem Muğla iptal oldu. Bakanlığının Muğla’daki yatırımlarının açılış ve temel atma törenleri için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu geldi…

Yarın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geliyor…

AK Parti Muğla teşkilatları tarafından nedense Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceği de, programının iptal olduğu da açıklanmadı!

Şu ana kadar CHP’den de bir ses çıkmadı. Kim gelecek, kimse gelmeyecek mi belli değil…

 

xx           xx           xx

5 Mart Pazar günü Meral Akşener Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde muhalif MHP’lilerle buluşurken, hemen yan tarafta Kışla Parkı’nda Muğla Karadenizliler Derneği’nin 3. Hamsi Şöleni başlamış olacak.

Pazar günü muhtemelen Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile muhtemelen Muğla Milletvekilleri de orada olup, Muğlalılara ve Karadenizli hemşerilerine “balık ekmek” dağıtacaklar…

Merak ediyorum, acaba o gün Meral Akşener de muhalif MHP’lilerle buluşmadan önce “geçiyordum uğradım” deyip, şölene katılanlara “Merhaba” der mi bilmiyoruz.

Derse doğrusu oldukça ilginç olacaktır.

 

xx           xx           xx

Muğla’da kaç “Karadenizliler Derneği” var dersiniz?

Ben de tam bilmiyorum.

Sanıyorum Bodrum’da, Marmaris’te ve bir de Muğla il merkezinde var.

Başka ilçelerde de varsa önemli değil.

Çünkü Muğla’da başka “hemşeri” dernekleri de var. Ancak Muğla Karadenizliler Derneği gibi öne çıkanı da yok. Tabi onların gerçekten hemşeri derneği mi, lokalinde kumar oynatmak için kurulmuş dernek mi olup olmadıklarını da bilmiyoruz…

Muğla Karadenizliler Derneği de Dernek Başkanı Celal Karakaş ve arkadaşları ile güzel etkinliklerle gündeme gelir oldu.

Hamsi Şöleni” de pek öyle “balık ekmek” dağıtımından ibaret bir etkinlik değil…

Aynı zamanda bir kültür paylaşımı, bir dayanışma aktivitesi. Ayrıştıran değil, kaynaştıran bir etkinlik…

 

xx           xx           xx

Muğla Karadenizliler Derneği’ni önceki gün Marmaris’in önde gelen turizmcisi Doğan Tugay ziyaret etmiş. “Hamsi Şöleni”nin sanıyorum geçen yıl en büyük sponsoru Milas’ın yerel medya patronu Nazmi Doğru idi. Bu sene belki Doğan Tugay’dır…

Şölenin Milas’tan, Marmaris’ten Muğla’nın yerlilerince sahiplenmesi, yerel yönetimlerin, rektörlüğün desteklemesi amaca ulaşıldığını gösteriyor.

Doğan Tugay’ın ziyareti sırasında Muğla Karadenizliler Derneği Başkanı Celal Karakaş, “Bu sene etkinliğimizde 5 ton Hamsi dağıtacağız. Tüm Muğlalıları davet ediyoruz. Yöresel yemeklerimiz, yöresel halk oyunlarımız olacak. Yöresel derken sadece Karadeniz’den değil, her bölgeden halk oyunu ekibi getirdik.” ifadesinde bulunurken, Doğan Tugay ise şöyle konuşmuş:

Ben böyle bir kuruluşun ve faydalı bir derneğin özellikle Muğla yöresinde kurulmasında hepinize teşekkür ediyorum. Bu ülkemizdeki birlik, beraberlik ve kardeşliğin bir yansımasıdır. Etkinliğin kültürümüzü daha da pekiştirerek daha da kuvvetlendirerek daha güzel birliklere vesile olacağını düşünüyorum. İnşallah hepimize yarınların Türkiye’sinde çocuklarımıza hep beraber, kardeşçe, birlikte güzel bir ülke bırakmayı nasip etsin.

 

xx           xx           xx

Celal Karakaş konuşmasında Zihni Derin’den de söz etmiş.

Çayı Türkiye’ye, Türkiye’de ise başta Rize olmak üzere Karadeniz’e getiren Muğlalıdır Zihni Derin…

Zihni Derin, Muğla ile Karadeniz arasında önemli bir köprüdür.

Bu köprünün kuruluşunun mimarlarından biri de Muğla Karadenizliler DerneğiDoğan Tugay’ın ziyareti sırasında, Muğla Karadenizliler Derneği Başkanı Celal KarakaşBarış şehri Muğla’dan, Kültür Şehri Muğla’dan tüm Türkiye’ye bir mesaj vermek istiyoruz. Burada tüm kültürleri bir araya getireceğiz. Hem Güneydoğu’nun halayını, hem Alevilerin semavisi, hem Muğla’nın efelerini, hem Karadeniz’in uşaklarını bir araya getireceğiz.” diyerek şu ifade de bulunmuş:

Bunun yanı sıra Muğla’da çok önemli bir şahsiyet var bizim için çok değerli olan, Merhum Zihni Derin’i biliyorsunuz. Karadeniz bölgemizde çay yetiştiriciliğinin başlamasına vesile olmuş. Bu anlamda da Karadeniz Bölgesi’nde sosyal kültürel alanda çok büyük katkılar sağlamış. Kendisini buradan bir kez daha tüm Karadenizliler adına rahmet ve şükranla anıyoruz.

 

xx           xx           xx

Önce “semavi” ve “efe” konusunda düzeltme yapalım.

Karakaş’ın ifadesinde sehven yanlış yer almış sözcükler olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sözcükler günlük yaşamda yaygın olarak doğru bilip, yanlış kullandıklarımızdandır da…

Semavi” dinler için kullanılan bir sözcüktür. Allah’ın ulaştırdığının yukarıdan, gökten geldiğini kasteder.

Semah’ın Alevi ve Bektaşi Cem’lerinde yaygın olarak ve müzik eşliğinde dönüldüğü doğrudur, fakat semah bir dans ta değildir. Semah, Hâkk’a yaklaşmaktır…

Mevlevilik te “Sema” neyse Alevilik’te “Semah” odur, diyemesek te her ikisi de Allah’a yönelmedir.

Efe” ise “ağabeylik” dışında Muğla’ya değil, Aydın’a özgüdür. Bakmayın siz, Muğlalıların günlük yaşamda birbirlerine “efe” dediklerine…

Muğla zeybektir, İzmir de öyle…

Ağabey anlamında “EfeAydın’ın da, Muğla’nın da köylerinde geçerlidir…

 

xx           xx           xx

Tekrar Zihni Derin’e dönelim.

Muğla Karadenizliler Derneği yarından sonra Kışla Parkı’nda “Hamsi Şöleni” yaparken, Zihni Derin’in hayrına da lokma döktürüyor. Vefa böyle bir şey işte…

Pazar günü havanın güzel olacağı söyleniyor… Dernek Başkanı Celal Karakaş, son olarak “Güzel bir havada insanlarımızı bir araya getireceğiz. Hedefimiz Muğla kültürü ile Karadeniz kültürünü bir arada yaşatmak.” diyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi bu noktada Muğla’daki tüm hemşeri dernekleri ile birlikte el ele verip “Hemşeri Günleri” gibi bir etkinlik gerçekleştirilebilir.

Geleneklerimiz, kültürlerimiz zenginliğimiz. Yaşatalım.

Haydi Kışla Parkı’na…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 03 Mart 2017 / 09:58

Gocuman: Seni tebriklerin en güzeli ile teşekkür ediyorum. hemen yazınızın başında İl Merkezi sözünüzü alkışlıyorum. zaten menteşe diyebiliriz amma menteşe nerede kavaklıderenin mahallesi. sevgi ve saygı.