“Hamd olsun” diyebilmek ve… « Hamle Gazetesi

“Hamd olsun” diyebilmek ve…

Bu haber 30 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.977 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yücelen Gurubu’nun Ortaca’da ikinci hastane açılışı çok mu önemli?
Sorunun yanıtı açılışa nereden baktığınıza bağlı.
Muğla’da göreve başladığı günden beri Hamdi Yücel Gürsoy’u çevresine yaydığı pozitif enerji nedeniyle sevdiğini ve kendisini tanımaktan mutluluk duyduğunu belirten Vali Dr. Ahmet Altıparmak açılış konuşmasında şöyle diyordu:
“Hamdi bey adında da olduğu gibi hamd etmesini biliyor.”
Vali Dr. Altıparmak şöyle devam ediyordu:
“Ne zaman kendisi ile karşılaşsam ve ‘Hamdi bey işler nasıl?’ diye sorsam, hep ‘Şükürler olsun’ diye cevap alırım. Öyle iş adamları var ki, Hamdi beyden daha zengin, sormanıza gerek kalmadan anlatmaya başlar. Sanki ben kredi bulacağım, öldük bittik diye şikayet ederler…”
 
xx           xx           xx
Vali beyin gözlemi doğru. Ben de Hamdi Yücel Gürsoy’a yakın olanlardan sayılırım. Doğrusu ben de şikayet ederken hiç görmedim.
Vali beyin de vurguladığı gibi, yaşamakta olduğumuz kriz ortamında karşımıza ‘sağlık’ gibi çok zor ve riskli bir sektörde yeni yatırımla çıktı. Özel Yücelen Hastanesi’nin ikincisini bu kriz ortamında gerçekleştirdi.
Sadece yeni bir ‘şifa kapısı’ değil, ‘ekmek kapısı’ açıldı!
Hamdi Yücel Gürsoy, Ortaca Özel Yücelen Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Dalaman Çukuru (Dalaman, Köyceğiz, Ortaca) insanlarına seslenirken, “Bu hastane artık Ortacalıların. Bunu buradan sırtıma yüklenip götüremem. Bu hastane sizin. Bu hastaneyi siz yaşatacaksınız. Ben öldükten sonra da burada adım yaşatılırsa ne mutlu bana.” diyordu.
Adım dediği “Yücelen”… Ne Hamdi, ne Yücel, ne de Hamdi Yücel Gürsoy…
Hamdi Yücel Gürsoy’a daha aramızda yaşarken, adının bir caddeye, meydana veya parka verildiğini görmek yakışmıyor mu?
 
xx           xx           xx
Yücelen Gurubu’nun Ortaca’da ikinci hastane açılışı çok mu önemli?
Bu sorunun yanıtı bu köşeye sığmaz.
Hamdi Yücel Gürsoy, varlığına varlık katma derdinde biri değil. Ortaca Özel Yücelen Hastanesi’ni yapmamış olsa da var olan varlığı torununun torununa yeter!
Allah gecinden versin, yarın bir gün aramızdan kalkıp gidecek. Ne götürecek?..
Bu soru hep sorulur:
– “Ölünce ne götürecek?”
Bu soruyu şöyle sormak lazım:
– “Ölünce ne bırakacak?”
 
xx           xx           xx
Nitekim, Hamdi Yücel Gürsoy beraberinde Muğla Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ve bir avuç “Muğla sevdalısı” ile MUYABİR’in (Muğla Yatırım Birliği) kuruluşuna öncülük yaptı.
MUYABİR’in kuruluş nedeni, “Muğlalılara ortak yatırım yapılabileceğini göstermek”…
MUYABİR, il genelinde kendi alanlarında başarılı olmuş insanları; Hamdi Yücel Gürsoy, Erdinç Gürsoy, Hayati Nizamoğlu, rahmetli kardeşi Halilibrahim Nizamoğlu, Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Onur Alp, Mehmet Ercan, Şükrü Zeybek, Özgür Binlik, Nihat Uzar, İsmail Atasever, Erol Kapiz, Tevfik Oğuz, Sadi Kaya, Tamer Özhan, Mehmet Dişçigil, Uğur Çolakoğlu, Hakan İnan, Oktay Turgut, Alpan Erdem, Ali Özden Gürbüz, Özgür Dereli (ve ben) bir araya getirdi.
Başta Hamdi Yücel Gürsoy olmak üzere, bu şirketin kurucularının büyük bölümü, bu şirketin yapabileceği işi kendi başına yapabilir.
Ama amaç başka…
Muğlalılara ‘çatal kazığın yere batırılabileceğini’; ortak iş yapılabileceğini göstermek…
Nitekim ortaklardan şu anda özel Diş Hastanesi hazırlığında olan Onur Alp, bu şirket kurulurken “Ben Muğla’dan kazandım. Muğla’ya borcumu ödemeliyim.” diyordu.
 
xx           xx           xx
MUYABİR, “Hamd etmesini bilenlerin”, Muğla’nın kalkınmasında, gelişmesinde taş üstüne taş koymanın sevdalılarının yan yana geldiği bir kuruluş. Gündeminde pek çok proje var. Bunlardan birini, yine bu kriz ortamında yaşama geçirmenin eşiğinde.
Hem MUYABİR hem de yapacağı iş ile ilgili geçenlerde kendisiyle sohbet ettiğimiz İl Genel Meclisi Başkanı (ki kendisi turizmcidir ve Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanlığı’ndan gelmiştir) Zeki Köylü de gülerek şöyle diyordu:
“Sizin işiniz zor. Bu şirket çok önemli. Ama siz Muğlalısınız. Çok engelle karşılaşırsınız!”
Haklı!… Muğlalı, Muğlalının olduğunu da öldüğünü de istemiyor desek yeri mi bilmem… Belki de herkeslerden istenenin bu şirketten istenemeyeceğinden!!!
 
xx           xx           xx
Ortaca Özel Yücelen Hastanesi’nin açılışında sadece Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, Toparlar Belediye Başkanı Kamil Ceylan, İlçe Kaymakamları ve emniyet amirleri, Ticaret Borsası Başkanı Hayati Nizamoğlu ve AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça yoktu…
O gün orada Dalaman Çukuru insanları ile birlikte, Muğla’dan bir “hizmetin, yatırımın onurunu paylaşmaya giden” Muğla’nın “hamd etmeyi bilen” elini taşın altına koymuş insanları da vardı.
Orada gördüğüm fotoğraf, “Muğla, yeniden şekilleniyor” izlenimi veriyordu. Keşke, o gün orada Muğla Ticaret Odası, Muğla Genç İşadamları Derneği yöneticileri ve Muğla Belediyesi’nden bir temsilci de olsaydı…
Ki gün, yatırımcının yanında olma günü…
 
xx           xx           xx
Bu gün Ortaca Özel Yücelen Hastanesi’nin Muğla Turizmi’ne yapabileceği katkıları anlatmak isterdim. Köşe yetmiyor işte… “Yücelen Gurubu’nun Ortaca’da ikinci hastane açılışı çok mu önemli?” sorusuna ileride yine döneriz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.