Halk Sağlığı’ndan cüzzam bilgilendirmesi

Bu haber 25 Ocak 2017 - 0:14 'de eklendi ve 351 kez görüntülendi.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKATMuğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Dünya Cüzzam Haftası ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Ceyhan açıklamasında, “Erken teşhisle sakatlanmaların önüne geçilebilir” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Dünya Cüzzam Haftası ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Ceyhan açıklamasında, “Erken teşhisle sakatlanmaların önüne geçilebilir” dedi.

Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, güzümüzde geri kalmış ülkelerdeki kötü yaşam koşulları nedeniyle cüzzamın yok edilemediğine değinerek, “Tarih boyunca dünyanın en korkulan hastalıklarından biri olan cüzzamın insanlarda yarattığı tahribatlar nedeniyle günahlarına karşılık ilahi bir ceza olduğuna bile inanılan devirler olmuş ve hastalar daima toplum dışına itilmişlerdir. Oysa bulaşıcılığı son derece düşük ve klinik tablosunun ilerleyişi son derece yavaştır. Ama bugün hala dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, aşırı üreme, iç savaşlar ve sürekli göçler gibi nedenlerle cüzzamın kökü kazınamamaktadır” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan, cüzzamın, dünyada halen birçok kişiyi etkileyen, yaptığı yıkımlarla ciddi sağlık problemlerine neden olan, insanı maruz bıraktığı sakatlıklarla işgücü kaybına yol açan önemli bir klinik problemi olduğunu kaydetti.

Kronik bir enfeksiyon hastalığı

Cüzzamın kronik bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirten Ceyhan, cüzzam hastalığı hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Hastalık öncelikle sinirleri ve deriyi etkiler. Cüzzam karaciğer tutulması ve tepkisel evrede görülen böbrek tutulması dışında hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Hastaların büyük kısmı toplumdaki diğer ölüm nedenleriyle kaybedilirler. Cüzzamın tek kaynağı insandır. Cüzzam çok yavaş çoğalır, kuluçka süresi 3-12 yıl arasında değişmekle birlikte ortalama 2-4 yıldır. Belirtilerin görülmesi bazen 25 yılı bulabilir. Ağız ve burun salgıları ile yakın ve uzun süreli temas (ısırık, tırmalama, yaralanma) sonucu damla enfeksiyonu ile bulaşır. Çocuklar hastalığa karşı daha duyarlıdır. Cüzzam, erken tanı konulduğunda tedavisi kesin olarak yapılabilen bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi ile kalıcı sakatlıkların oluşması önlenebilir.”

Nuri Ceyhan cüzzam tedavisinin ücretsiz yapıldığını söyleyerek şunları ekledi:

“Cüzzam tedavisinin ülkemizde ve dünyada tedavi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ülkemizde cüzzam hastalığı bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar kapsamında olup halen “Cüzzam Programı” uygulanmaktadır. Halen Dünya Sağlık Örgütü cüzzam hastalığının vücuttan uzaklaştırılma oranlarının 10 binde 1 vakanın altına indirilmesi olarak tanımlamış olup, ülkemizde de hastalık oranları 10 binde 1 vakanın altındadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.