Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden şiddete hayır açıklaması

Bu haber 12 Ağustos 2015 - 18:41 'de eklendi ve 685 kez görüntülendi.

saglik561165156615Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Doktor Mustafa Nuri Ceyhan, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları hakkında yazılı bir basın açıklaması yaparak, saldırganları kınadı. Ceyhan, “Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, hayatlarını kurtarmak için büyük fedakârlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Bodrum Bitez Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Sağlığı elemanımıza uygulanan şiddeti kınıyoruz” dedi.

Hafize Ataseven

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzman Doktor Mustafa Nuri Ceyhan, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları hakkında yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda sağlığın geliştirilmesine dair tüm yaşama yönelik programlarla halkımızın yanındayız. Halk Sağlığı Müdürlüğü’müzce yapılan ve planlanan programlarla çok çeşitli alanlarda eğitimler, etkinlikler, kurslar düzenleyerek sağlığa dair farkındalığı arttırmak için hizmet vermekteyiz. Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, hayatlarını kurtarmak için büyük fedakârlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Bodrum Bitez Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Sağlığı elemanımıza uygulanan şiddeti kınıyoruz.  Bilinmelidir ki, hakaret ve şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı değildir. Her kim tarafından ve her ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, aslında sağlık çalışanlarına değil, insanımızın topyekûn sağlığına yapılmıştır. Konu ile ilgili inceleme ve soruşturmalar yapılmış olup kanuni süreç başlatılmıştır.”

Şiddetin toplum olarak hiçbir yerde mazur görülemeyeceğini ve sağlık çalışanlarına karşı şiddeti ise asla kabullenmeyeceklerini ifade eden Ceyhan, “Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığı’nca “sevgi en iyi ilaçtır”, “şifa veren ele vefa” gibi saygıyı öne çıkaran kampanyalar uygulandı, güvenlik tedbirleri artırıldı, fiziki mekanlar ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Beyaz kod uygulaması, hukuki yardım, cezaların artırılması gibi tedbirler alındı. Hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak elbirliği ile ortadan kaldırmalıyız. Halkımızın verilen bu özverili hizmetler karşılığında sağlık çalışanlarımıza karşı hassas ve duyarlı olmalarını bekliyor, sağlık çalışanlarımıza yapılan şiddeti kınıyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.