Halıcılık kursu iş umudu oldu

Bu haber 25 Mart 2015 - 0:05 'de eklendi ve 1.042 kez görüntülendi.

halıMuğla’nın Ula İlçesi Kızılağaç Mahallesi’nde Ula Kaymakamlığı, Ula Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kızılağaç Mahallesi Muhtarlığı tarafından açılan halı dokuma kursu açıldı. Kurslar özellikle iş bulamayan üniversite mezunlarının umut kapısı oldu.

İlkay Yıldız

Ula İlçe Kaymakamlığı, Ula Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kızılağaç Mahalle Muhtarı Orhan Akcan’ın girişimi ile açılan halı dokuma kursu mahallede yaşayan kadınların yanı sıra, iş bulamayan üniversiteli gençlerin umut kapısı oldu.

Kursa katılan kursiyerler Halk Eğitim Dokuma Hocası Kezban Aydın tarafından halı dokumayı öğreniyor. Dört ay sürecek kursa 13 kadın kursiyer katılırken, daha sonra oluşturulacak stantlar ile kursiyerlerin yaptığı halı, kilim ve çantalar satılarak katkı sağlanacak.

Kurs hakkında bilgi veren Ula Halk Eğitim El dokuması öğreticisi Kezban Aydın, el dokumasının milattan öncesine dayandığını ayrıca el dokumacılığının Türkler tarafından geliştirildiğini bunun halkımızın ne kadar becerikli ve çalışkan olduğunu kanıtladığını söyledi. Aydın, “Muğla’da el dokumacılığı yok denilecek kadar az biz bunu daha cazip ve üretken hale getirerek çanta, cüzdan, yastık ve minder gibi kullanım eşyaları yapıyoruz. Kursumuza her yaş grubundan katılım oluyor ve kursiyerlerimiz tüm duygularını halıya ve kilime nakış nakış işliyorlar” dedi.

Kızılağaç Mahalle Muhtarı Orhan Akcan ise, “Açtığımız kurslara heyecan ile devam ediyoruz. İnsanımız burada tüketmekten üretmeye dönüştüler. Burası bir nevi tüten baca oldu. Biz aile ekonomisine bir katkı yapabilir miyiz diye bu yola çıktık. Burada hediyelik eşya üretimine başladı arkadaşlarımız, Ula Kaymakamlığımız ile de görüştük, yol kenarına kuracağımız stant ile üretilenleri satacağız. Buraya gelen ziyaretçilerimiz hem dokunurken görecekler hem de almak istediklerini alıp gidecekler. Burada dokunan ürünleri iplikleri kökboyası ile boyanıyor. Kullanılan motifler hep Anadolu motifleri” dedi.

Üniversiteli gençlerin umudu oldu

Kursiyerlerden Melek Çalık aslen Kahramanmaraş’lı olduklarını eşinin buraya atanması sonucu Ula’ya gelip yerleştiklerini belirterek, “ Aslında kızım kursa katılmak istemişti ama işi nedeni ile katılamadı. Ben de onun yerine geldim bu kursa şimdi o çalışıyor ben de onun yerine hem kilim dokumayı öğreniyorum hem de kızıma hali kilim dokuyorum” dedi.

Kursun genç kursiyerlerinden üniversite mezunu biyolog Ayşe Akcan, üniversite eğitimi tamamladıktan sonra iş bulamadığını bu kursu duyunca hemen katıldığını belirterek, “Buradaki birçok kişiyi önceden de tanıyordum ama bu kadar samimi değildik burada arkadaş olduk. Ben kendime burada yelek, çanta ve cüzdan dokuyorum. Bu sayede dokumayı öğreniyorum” dedi.

İş bulamayan başka bir üniversite mezunu Ziraat Mühendisi Özge Demircan İse, “Evde oturmak yerine buraya geldik. Hem boş vaktimizi değerlendiriyoruz. Hem de kilim dokuyoruz, çantalar yapıyoruz. Şu an kabartmalı halı yapıyorum. Kenarlarını kilim şeklinde dokuyorum. Ortalarına ise halı düğümleri atıyoruz. Motifin adı Osmanlı Lalesidir. Daha önce ilkokulda küçük şeyler yapmıştık ancak bu boyutta kilimleri burada yapmayı öğrendim” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.