Hala MUMOP Var Mı?

Bu haber 28 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 993 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımda Muğla’nın en önemli sorunun Ülke, Muğla ve Toplum yararına iyi, güzel ve doğru işler yapan ve yapmaya kalkışanların “Senin niyetin ne?” sorusunu soranlar yüzünden köşelerine çekilmeleri veya önlerinin kesilmesi yanında “lobicilikten yoksunluk” olduğunu anlatmaya çalıştım.

Bu iki soruna “ben” duygusunu ve “yüksek ego”yu da eklemekte yarar var…

Tabi Muğla lobicilikten, “sosyal-toplumsal baskı” örgütlenmesi deneyimine hiç sahip olmamış bir kentte değil…

Muğla’nın sorunu bu yapılanmaları kullanmayı ve sürdürmeyi becerememiş olmasıdır… (!)

xx           xx           xx

Bundan 6 yıl önce bir “Muğla Meslek Odaları Platformu” kurulmuştu.

Platformun amacı “Kent sorunlarına karşı çözüm önerileri sunmak ve ilin gelişmesine katkıda bulunacak projeler üretmek” olarak açıklanmıştı.

Sevinmiş, yaşadığımız kent adına bir kere daha umutlanmıştık.

Kısa adı ile MUMOP aşağıdaki odaların katılımı ile oluşturulmuştu:

Muğla Barosu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Tabip Odası, Muğla Eczacı Odası, Muğla Diş Hekimleri Odası, Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Muğla Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, Mimarlar Odası Muğla Şubesi, Makine Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliği.

MUMOP ilk toplantısını 15.09.2010 tarihinde yapmış ve “Muğla Tıp Fakültesi” konusunu gündemlerine almışlardı.

xx           xx           xx

MUMOP ile bu köşeden karşı karşıya gelmiştik.

Dönemin Muğla Belediyesi de MUMOP ile birlikte hareket ediyordu. Veya MUMOP belediye ile el ele vermişti…

MUMOP Tıp Fakültesi’ne çok sıcak bakmıyordu ve özellikle Muğla Tabip Odası2. Basamak Sağlık Hizmeti”nin ortadan kalkacağı kaygılarını dillendiriyordu.

Şimdi o günlerin kavgalarına, mücadelelerine girersek çıkamayız. Gerekte yok.

Ben bu konuda Tıp Fakültesi ve hastanesi için Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır’ın yönlendirmeleri ile yapılan yer seçimlerine karşı çıkmakla birlikte Tıp Fakültesi’nin öğrenci kabul edebilmesi için “Devlet Hastanesi”nin “Araştırma Hastanesi”ne dönüştürülmesini savunuyor, destek veriyordum…

xx           xx           xx

Yer seçimi yanlışlığı dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden sayesinde giderildi. Bugün Tıp Fakültesi ve yeni Araştırma Hastanesi Düğerek yolu üzerindeki “Vakıf arazisi”ne değil de Üniversite Yerleşkesi karşısına Karadağ’a yapıldı ise bunun Prof. Dr. Yüksel Özden ile birlikte dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü olan AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ve MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar sayesinde olduğunu bilmeliyiz…

Ben de iyi ki yer seçimlerine karşı çıkarken, Devlet Hastanesi’nin Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesini savunmuşum.

Tıp Fakültesi’ne bu sayede kabul edilen öğrenciler bu sene mezun oluyorlar. Muğlalılar bu sayede 6 yıldır Tıp Fakültesi hocalarından sağlık hizmeti alıyor…

Üstelik bu sayede “faal” bir Tıp Fakültemiz olmakla birlikte Tıp Fakültesi Morfoloji binasına sahip olduk ve Araştırma Hastanesi’nin kendi binasına sahip oluyoruz…

xx           xx           xx

Bu köşede ben 6 yıl önce Tıp Fakültesi’ne öğrenci kabul edilebilmesi adına 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren Muğla Devlet Hastanesi’nin 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesini savunurken biraz da “köylü kurnazı” gibi davranmıştım.

Hele bir Tıp Fakültesi faal hale gelsin ve yeni yerinde kendi morfoloji binası ile hastane binasına kavuşsun, mevcut hastanenin yine 2. basamak sağlık hizmeti vermeye devam etmesi için mücadele veririz diye düşünmüştüm.

Bu düşüncemi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile de paylaşmıştım. O da “Doğru düşünüyorsun, ama bunu ben savunamam” demişti. Aynı paylaşımı Muğla Tabip Odası’ndan Op. Dr. Naki Bulut ile de yapmıştım. O da gülerek “Yapmazlar” demişti.

O zaman 2. basamak sözü alamadık, ama 23. ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden sayesinde mevcut hastane alanında “sağlık hizmetine devam edileceği” sözünü almıştık.

Bunu geçen sene AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk de teyit etmişti.

xx           xx           xx

MUMOP hala var mı bilmiyorum, işte şimdi o gün geldi…

Bu MUMOP mu olur, yeni bir güç birliği hareketi mi olur, bizim gazeteler-gazetecileri mi olur her kim ve kimler olacaksa Devrant’ta Sağlık Yerleşkesi ile Üniversite Yerleşkesi arasında Ocak ayında yapımına başlanacağı söylenen “kavşak” ile ilgili ses çıkarmalı.

Orada nasıl bir şey yapılacağını kimsenin bildiği yok!

Kimsenin ilgilendiği de yok!

Yarın hep birlikte görürüz. Akyaka’da yapılan kavşağın benzeri olduğu söylenen kavşağımız tamamlanıp, trafiğe açıldığında “Böyle kavşak mı olur?” diye hep birlikte ayağa kalkılacaktır.

O zaman ben de bu köşeden “Elbette olur” diye kavşağı savunurum!

Ya bir gelin silkinelim, üzerimizdeki ölü toprağını savuralım…

xx           xx           xx

Hamle Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu Muğla’nın sorunlarının çözümünde Muğla Basını’nın ortak akıl ile hareket edip “tek ses” olabilmesini konuşmak üzere yerel gazete patronlarını davet ettiği yemekte Muğla’nın sağlık verilerini de paylaştı.

Tıp Fakültesi’nin yeni Araştırma Hastanesi’nin 475 yataklı olduğunu ve gerektiğinde 615 yataklı olabileceğinin söylendiğine dikkat çeken Hayati Nizamoğlu, “Muğla il merkezinin toplam yatak sayısının 2023 yılına kadar bin 200’e ulaşması gerektiğini” söyledi.

Bunun gerekçelerini de anlattı, başka yazımda paylaşırız…

xx           xx           xx

Karadağ’da kaç rötarlı olduğunu bende unuttum, yeni hastanemiz bitti bitiyor.

Resmen açıklama yok, ama tahmin eden çok.

Bütün tahminleri ortaladığınızda “Haziran” diyebilirsiniz.

Haziran’a 6 ay var. Ödenek sıkıntısı da yok. Hava derseniz günlük güneşlik… Yüklenici biraz sıksa Haziran’a kadar sadece yeni hastaneyi değil, C Blok denilen ek binayı da bitirebilir.

İnsan bir yan taraftaki 2. Etap TOKİ İnşaatına bakıp, oradan feyiz alabilir…

Var sayalım her şey yolunda gitti, yeni hastane Haziran da açılacak.

Görünen bu… Bir de görünmeyen ve konuşulmayan var.

Bu hastanenin mefruşatı, donanımı kaç ayda yerleştirilir? Mevcut hastane oraya kaç ayda taşınır? Bunlar olurken sağlık hizmeti kesintiye uğrar mı?

Elbette bunlara kafa yoranlar da vardır. Bir de bizimle paylaşsalar…

xx           xx           xx

Duyumlarımıza göre mevcut hastane yeni yerine taşındığında mevcut bina yıkılıp 150 yataklı hastane yapılacakmış.

Ne hastanesi olduğunu bilen yok.

Kadın ve Doğum Hastanesi” diyen var. “Sağlık Ocağı olacak” diyenler olduğu gibi “Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yanında bir de Göz Hastanesi yakışır” diyenler de çıkıyor…

Elbette bana sorulmayacağını biliyorum, ama bana sorulursa Muğla il merkezine Devlet Hastanesi iade edilmelidir.

Her ilçenin Devlet Hastanesi var, Menteşe’nin yok!

Aydın’da (Efeler) 2 Devlet Hastanesi, 1 Göz Hastanesi, 1 Doğum Hastanesi, 1 Araştırma Hastanesi var. Şimdi bir de Şehir Hastanesi kuruluyor.

Biz mütevazıyız, Devlet Hastanemizi istiyoruz. Bir de göz hastanesi olsa göz çıkarmaz. Bunu tartışmalı ve hakkımız olanı istemeliyiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ayla ak 28 Aralık 2016 / 09:21

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı sayın, Özlem Çerçioğlu hiç hükumetle didişiyor mu? Mezhepçilik yapıyor mu? Hayır. Cumhurbaşkanının dolar bozdurma eylemine partisini bile karşısına alarak katılmadı mı? Katıldı. Döviz bozdurma bürosunun önüne gitti, sıraya girdi ve Türklerin Anadolu’ya resmi giriş tarihleri olan tarihi çağrıştıran 1071 dolar bozdurdu ve kampanyaya destek verdi. Aydın’a Devlet Hastanesi olur. Doğum ve Göz Hastaneleri olur yetmez bir de Üniversite Hastanesi olur, olur oğlu olur. Peki Muğla yerel yönetimi ne yapıyor? Muğlalılar olarak biz kendi ilimizi komşu illerimizle mukayese etmeyi öğreneceğiz. Bu beceriksizleri desteklemekten vazgeçeceğiz. Peygamberimizi (SAV) eleştirmekten çekinmiyoruz da Osman Oğullarını eleştirmeyi korkuyoruz. Kısacası komşu illerimiz Aydın’ın da, Denizli’nin de gerisindeyiz. Onlardan ileri de olduğumuz bir nokta var. O da; iki uluslararası, bir askeri hava alanına sahibiz. Bunlarda yerel yönetimimizin katkısı yok.

Müşteba KARAMANOĞLU 28 Aralık 2016 / 10:58

Dayanışma birlik güçlülük karar sonuç ..
Sivil toplum örgütleri meslek odaları birliği meslek grupları birliği (örn . Muğla ili arıcılar birliği ) İl genelinde yapılacak yapılması gereken çalışmaları yetkili muhtarlık birim amirlik müdürlük müşavirlik bakanlık düzeyinde bildirim ve istek öneri şikayetlerini bildirme durumunda dikkate alınıp sorun ve istek önerilerini kabul etmede en büyük yardımcı etkendir..
Kamusal alanlar halkın öz malıdır .Çoklu yerleşimb ölgeleri mülklerin hemen başlangıcı olan kaldırımlar yollar yeşil alanlar sosyal alanlar halkın öz malıdır tasarrufunda tüm yetki vatandaşındır.istek öneri ve şikayet durumunda sorunları giderici ve istekleri değerlendirici kabul eden merci kamu kurumlarıdır.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Wep sitesinde halka açık olması gereken bilgi edinme formu – bilgi edinme ile ilgili sayfakları açaaçk butonlar yıllardır çalışmamaktadır .Vatandaşın bilgi edinme hakkı gasp edilip bilgi edinme hakkı elinden alınmış durumdadır .
Buradan soruyorum Muğla Büyükşehir Belediyesi,nin mülkü olan tayyare meydanı karşısı ( Mrh Özkan Petrol ) yerine MUSKİ genel müdürlüğü hizmet binası yapılmakta .Hemen yanında yine Turizmle ilgili müdürlük binası hizmet vermekte ..Şehrin muhtelif yerlerind e idari müdürlük kısım müdürlük hizmetleri verilmekte .Tüm idari müdürlükler ve Büyükşehir çalışma kısımlarının olduğu bina tek bir yerde olamazmı ..
Şu anUla Kızılağaç mahallesinde Fen İşleri müdürrlüğü hizmet yapacağı 15 Milyon ( 15 trılyon )mal olacak hizmet binası inşası bitmek üzere.
yalnızca muski ve fen işleri idari binaları ile harcanan malıyetle Muğla Büyükşehir başkanlık kompleks binası ile tüm hizmet birimleri aynı çatı altında görev yapalar kötümü olur .
Ülkemizde trafik kazalarından yılda 8.000 yurttaşımız hayatını kaybetmekte.bu kazaların sebei dikkatsizlik alkollü araç uykusuz aşırı sürat ve benzeri sebeblerin yanı sıra yol olumsuz yağmur buzlanma aşırı sıcak ve yol hatalarından kaynaklanır ..Trafik seyir iiyileştirilmesi için gerekli olan tüm imkanlar kullanılmalı .Asfalt yollarda yol çöküntüleri asfalt yükseklikleri viraj hataları meyil ve radüs hataları kayganlaşmaya yol açan nedenler yağmur su birikintileri kazalar oluşmasında ilk nedenlerdir.şu an şehrimizin mahalle bağlantı tali ve ara yollar sıcak asfalt ile yenileştirilmekte .Sıcak asfalt yüksek kalınlığı yol üzerinde dökülemeyen yerlerde alçaltı meydana gelmekte bu yollar ölümlü trafik kazalarına davetiyedir .asfalt çalışması olan yollar güvenlik şeritleri beton dökerek yada toprak dolgu ile aynı kod yüksekliğine getirilmelidir.
Muğla,mızın çukur çanak tabir edilen coğrafi konumda olması sebebi ile geliştirme yenileştirme projelerde düzenlemelere gidilmeli .
Bu ve buna benzer sorunları sivil toplum örgütleri meslek odaları muhtarlıklar meslek birlikleri federasyonlar konfederasyonlar sahip çıkıp çalışma yapılırsa sorunlar çözülür istek ve öneriler hayata geçer .başarılı bir Muğla çalışması olma dileklerimle saygıyla selamlarım .Yeni yıllalrıınızı kutlar esenlikler dilerim ..M.K.

Ünal Bozyer 28 Aralık 2016 / 13:00

Bu şehir 16-17 yıl önce MUMİKOM (Muğla Milletvekillerini İzleme Komitesi) icat etmiş, bir süre de olsa yaşatabilmişti. Nüfus olarak büyüdük, Üniversitemizle birlikte geliştik, hatta mütezavi Muğla belediyesi büyüdü Büyükşehir belediyesi oldu ama sivil toplum-yerel siyaset-katılımcı yönetimde sürekli geri gidiyoruz. İlgililerin dikkatine…
Selamlar…