Haklarımız gasp ediliyor

Bu haber 30 Haziran 2015 - 20:50 'de eklendi ve 602 kez görüntülendi.

turkegitimsen5641651615615Muğla Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata il binasında basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında Özata, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere rekabet ettiğimiz sendikalardan biri ile sürekli kamuoyu önünde karşılıklı açıklamalarda bulunmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Mert Can Kaymak

İl binasında düzenlediği basın açıklamasında Özata, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere rekabet ettiğimiz sendikalardan biri ile sürekli kamuoyu önünde karşılıklı açıklamalarda bulunmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Sendikaların asıl görevinin kendi iş kollarındaki çalışanların haklarını korumak ve ortak taleplerini işveren konumunda olan bakanlık ve diğer icra makamlarına iletmek olduğunu ifade eden Özata, “Öncelikle biz daha önce yaptığımız basın açıklamamızda söylediğimiz tüm olayların arkasında kapı gibi duruyoruz.  Söylediklerimizden idari ve hukuki inceleme ve soruşturma konusuna girenler için gerekli girişimlerimizi zaten yaptık. Milas ve Yatağan’daki iki olayla ilgili olarak da üyelerin ikna edilerek sanki bizim söylediklerimizin haklılık payı olmadığı yönünde açıklama yaptıkları konusunda ise daha fazla ileri gidip de o eğitim çalışanlarının huzurunu kaçırmayalım. Sadece şunu söylemek isterim ki o iki olay idari ve hukuki bir mahiyete büründüğü takdirde adı geçen eğitim çalışanlarının bizim ilçe temsilcilerimizle yaptıkları yüz yüze görüşmelerinde şahitlerin ve telefon görüşmelerinin de yasal olarak dinlenilmesini talep etmekten çekinmeyiz” dedi.

Rekabet ettikleri sendikaların yöneticileri ve üyelerine ahlaksız ifadesini kullanmadıklarını söyleyen Mürsel Özata, “Genel Başkanımızın da beğendiği ilçe teşkilat yöneticilerimize attığımız mesajımızda kastettiğimiz, sendikal rekabet esnasında her türlü etik dışı teklif ve tehditlerle üye yapılmasını ahlaksızlık olarak nitelendirdik. Burada net bir olgudan bahsettik. Bunun karşısında iddialarımız sanki gerçek dışı imiş gibi bir algı oluşturma adına aleyhimize açıklama yapılınca da biz de kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklamamızda olayları ve olaylarda adı geçen şahısları isim isim açıkladık. İsimlerini zikrettiğimiz eğitim çalışanlarının şahsını rencide etmek, onları kamuoyu önünde zor durumda kalmasını sağlamak gibi bir niyetimiz asla olmadı olamaz. Biz eğitim çalışanlarını makamla mevki ile veya bireysel menfaatler vaat ederek hatta üye olunmaması halinde zor durumda kalabileceği ima edilerek üye yapma şeklinin ahlaksızlık olarak nitelendirdik. Yani burada eğitim çalışanlarını böylesine zor durumda bırakılması olgusuna vurgu yapmak istedik.”

Haklarımız gasp ediliyor

Rekabet içinde oldukları sendikanın mücadeleyi şahıs bazına indirerek ve şube başkanlığına yönelik hedef aldığını belirten Özata, “Ben iki kere müdür olarak atandım. İkisinde de sınav puanı (96 ve 83) ile atamam yapıldı. 6528 sayılı yasa ile Türkiye’de 8.300 müdürün hakkı gasp edildi. Muğla Menteşe ilçesinde de değerlendirmeye tabii tutulan 35 okul ve kurum müdüründen 17 kişi 75 puanın altında bırakılarak hakları gasp edildi. Biri ben olmak üzere 18 kişi de 75 puanın üstünde kaldı. Benim okul müdürü olarak hakkımın gasp edilmemesi benim sendikacı olarak sessiz kalmamı mı sağlaması gerekiyordu. Ben şahsımın değil tüm eğitim çalışanlarının haklarını savunmakla mükellef bir sendikanın seçilmiş başkanıyım. Hak sendikacılığı yaptığımızı iddia ediyorsak her haksızlık karşısında hak mücadelesi vermek zorundayız. Bu mücadeleyi vermeyenler kaybetmeye mahkûmdur: Eğer bir yerde saldırı var da savunma yoksa iftira var da cevap verme yoksa hücum var da direnme yoksa karalama var da aydınlatma yoksa orada rakiplerin tezlerinin egemen olmasından daha doğal ne olabilir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Son Bir Senli 01 Temmuz 2015 / 14:42

Ramazanda okulda otururken canı sıkıldı galiba hocamın yine aklına geldikçe basın açıklamsı artık okumaya bile luzum görmüyoruz hep aynı seyler canının yandığı Milas ve Yatağana yüklenmeler