Hafta sonunda ciğerlerimiz yandı

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 15:26 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.

yanginnnMuğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nde hafta sonunda çıkan orman yangınında yaklaşık 600 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Cumartesi günü öğleden sonra başlayan orman yangını yaklaşık 23 saat sonra güçlükle kontrol altına alındı. Yangına havadan 5 uçak, 7 helikopter ve karadan 60 arazöz ile 200 orman işçisi ile müdahale edildi. Yangında 600 hektar ormanlık alanın yanı sıra bazı vatandaşların zeytinlikleri zarar gördü, çok sayıda arı kovanı ise yandı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nin Köyiçi Mezarlık mevkiinde başlayan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangın bölgesine, Muğla, Ortaca, Marmaris, Yatağan, Milas Orman İşletme Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine bağlı ekipler sevk edildi. Ancak şiddetli rüzgar nedeni ile yangının büyümesi üzerine İzmir, Manisa, Antalya, Denizli, Kütahya ve Aydın’dan destek olarak bölgeye orman ekipleri sevk edildi. Akşam saatlerine kadar havadan ve karadan yangını kontrol altına almak için yapılan çalışmalar sonuç vermedi. Havanın kararması ile birlikte sadece karadan müdahale edilebilen yangın gece saatlerinde de kontrol altına alınamadı. Sabahın ilk ışıklarıyla 5 uçak ve 7 helikopterin yanı sıra 10 iş makinesi, 60 arozöz ve 200 yangın söndürme işçisi söndürme çalışmalarına katıldı.

600 hektar yeşil, siyaha döndü

Havadan ve karadan sürdürülen yoğun müdahale sonucu yangın kontrol altına alınırken bölgede soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında ilk tespitlere göre yaklaşık 600 hektar ormanlık alan zarar gördü.Yangının, Kemerköy Termik Santrali ve 3 siteye ulaşmaması için havadan ve karadan yoğun müdahale yapıldı. Bazı noktalarda alevlerin sahile kadar ulaştığı gözlendi.

Alevlerin önünü kestiler

Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınına 6 farklı ilden gelen 200 orman yangını söndürme işçisi, hava araçlarının yangına müdahale çalışmalarına hava karardığı için ara vermesinden sonra, gece boyunca alevlerle mücadele ederek, alevlerin Kemerköy Termik Santrali ve 3 siteye ulaşmasını önlediler. Havanın aydınlanmasıyla birlikte son anda önlenen alevlerin 3 sitedeki lüks villaların bahçelerine ve termik santrale kadar ulaştığı ortaya çıktı.

Vatandaşlarda çalışmalara katıldı

Orman yangının yerleşim yerlerine yakın bir mesafeye kadar ilerlemesi korku ve paniğe neden oldu. Şiddetli rüzgarla birlikte güçleşen yangın söndürme çalışmalarına bölgede bulunan mahalle sakinleri de destek verdi. Kazma ve küreklerle söndürme çalışmalarına destek veren mahalleli, bir yandan da yangın işçilerine ve bölgede güvenlik önlemi alan jandarma ekiplerine, sağlık çalışanlarına su ve yiyecek ikram etti. Yangında zeytinlik alanların yanı sıra Akçakaya Mahallesi’ndeki çiftçilere ait 400 adet arı kovanı zarar gördü.

Yangının Çıkış Nedeni

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, gece boyunca devam eden yangına sabahın ilk ışıklarıyla 5 uçak, 7 helikopter, çok sayıda arozöz ile iş makinesi müdahale edildiğini söyledi.

Havadan ve karadan yapılan müdahaleler ile yangının kontrol altına alındığını belirten Vali Güvençer, soğutma çalışmalarının devam ettiğini ve yangının çıkış nedeninin tespiti için jandarma ve orman ekiplerinin çalışma yaptığını dile getirdi.

Güvençer, yangında yaklaşık 600 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü de ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ümit çakır 25 Ağustos 2014 / 17:40

haber de geçen yangın çıkış günü yanlış verilmiş olup, yangın cuma günü öğleden sonra 13,30 saatlerinde çıkmıştır. ayrıca yangın ören mahallesi köy içi mevkinde değil, akçakaya mah. mevkiinde çıkmıştır. yangın 3 siteyi değil türkevleri mah., çökertme mah. ve hanay yazlık sitelerini tehdit etmiştir, ayrıca kılıç deniz ürünlerine ait lojman yangından hasar görmüştür.