HAFİFE ALMA!

Bu haber 07 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.062 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

İnsan ne ister ki? Bu sual biraz kallavi..
İnsan ne istemez ki? Mutluluk denizinde yaşamak ister.. Ayakları yerden kesilmişcesine göklerde..
Fit olmak, iletişim kurduğumuz kişilerinde ve etrafımızda, hoş bir seda bırakan aura ister.
Kalbimizin güzelliğini ancak iletişim ile başkasına gösterebiliriz. Elbetteki kalemimizde ele verir..
Auramız ise öyle değil ki. Yaşam enerjimiz olan auramızı, gözle değil de, hisle hissedilebilinir. Yaydığımız bu enerjiyi, başkaları algılar ve yorum yapabilir..
Fiziksel görünüm önemli değil desek de, önemli..
Eğer ki bakımlı ve fit olursak , daha bir mutlu hissederiz.. Hayatımıza daha bir olumlu yansımaları olur..
Günümüzde artık, kimse kilo almak istemiyor.. Kilo kontrolunu sağlayamayanlar ise dolu..
Sağlıklı yaşam için yürütülen kampanyalar sonunda, obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğunu tüm halkımız öğrendi.
Yaygın basınında etkisi ile, obezite ile mücadelede bir bilinç oluşturuldu..
Halkımızın sağlık bilgi düzeyi hızla artmakta..
Son yıllarda kilo vermenin ve sağlıklı yaşamın piri Prof. Dr. Canan Karatay, yayınladığı kitapları ve kamuyu bilgilendirici açıklamaları ile beslenme ve sağlıklı yaşamda sessiz devrim yarattı..
Canan Hoca: ŞİŞMANLIĞI HAFİFE ALMAYINIZ DİYOR..
Canan hocanın uyarılarının son derece önemli olduğunu düşünüyorum..
Obezite/diyabet hastalığı nedir sorusuna aşağıdaki yanıtları veriyor Prof. Dr. Canan Karatay;
Kilo alma, obezite ve diyabet, aşırı karbohidrat tüketme sonucu gelişen yaygın metabolik bozukluklardır. Uzun süre fazla kilolu  yaşayan ve gitgide obez olan kişilerde eninde sonunda diyabet hastalığı gelişmektedir. Bu nedenle toplumda genel olarak, aşırı kilolar diyabet hastalığı yapıyor ” kanısı yaygındır. Ancak zayıf kişilerin mutlaka sağlıklı olduklarını söylemek doğru değildir. Zayıf olan, yani kilosu fazla olmayan kişiler de yanlış beslenme ve yaşam biçimi sonucu dismetabolik bozukluklar gelişebilmekte, sonuç olarak da karaciğer yağlanması ve bel çevresinde büyüme, göbekte yağlanma oluşmaktadır..
Daha önceleri kabul edilenin aksine, DİYABET bir zengin hastalığı değildir; gelişmekte olan ülkelerde de, kötü beslenme ve yaşam biçimi sonucu artık genç, yetişkin her bireyde yaygın bir şekilde diyabet görülmektedir.
OBEZİTE/ DİYABET HASTALIĞI, YANLIŞ VE KÖTÜ BESLENME SONUCU GELİŞEN SAĞLIKSIZ BİR YAŞAM BİÇİMİDİR. DOĞAL BESLENME VE YAŞAM BİÇİMİ DEĞİŞİKLİĞİ SONUCU HER İKİSİDE DÜZELEBİLMEKTEDİR..
İleri yaşlarda ve son zamanlarda gençlerde, çocuklarda dahi sık olarak rastlandığımız obezite/diyabet hastalığını klinik olarak tanımlamak gerekirse şu şekilde ifade etmemiz gerekir.. Aşağıdaki ifade bu hastalıkların hakikaten en basit ve açık bir şekilde ne olduğunu bize gösterecektir..
OBEZİTE/ DİYABET HASTALIKLARI ÖZELLİKLE DE DİYABET, BİR İNSÜLİN HORMONU EKSİKLİĞİ HASTALIĞI DEĞİLDİR. HERKESİN BİLDİĞİNİN VE GENEL OLARAK KABUL EDİLENİN AKSİNE BİR İNSÜLİN FAZLALIĞI HASTALIĞIDIR..
Diğer bir deyişle, obezlerin gerekse diyabet hastalarının kaında yüksek miktarda İNSÜLİN HORMONU bulunmaktadır ve dolaşmaktadır. Kan insülin miktarları 5 IU/ ml’nin üstüne çıkmaya başladığı anda, tüm organizmada dismetabolik bozukluklara ilk adımı atılmış demektir. Obezlerde/ diyabet hastalarında insülin hormonu değerleri yüksek olmasına rağman, insülin hormonu tam olarak görevini yapamamakta, etkisini gösterememektedir. İnsülin yüksek olduğu olduğu halde görevini yapamayınca da doğal olarak kan şekeri yüksek kalmaya devam  etmektedir..
Obezlerin / diyabet hastalarının pankreası sürekli bir şekilde insülin hormonu üretir durur, fakat bu üretimin faydası olmaz.. Tüm vücut metabolizması alt üst olmuştur ve sağlığa zararlı birçok etki giderek klinik olarak ortaya çıkacaktır.
Kıssadan hisse;
OBEZİTE/DİYABET HASTALIKLARI BİLİMSEL OLARAK, KARBONHİDRAT METABOLİZMASI BOZUKLUĞU İLE İNSÜLİN DİRENCİ HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR diyor CANAN KARATAY…
Bende gelin kendimiz sevelim diyorum.
Gelin sağlığımzı korumak adına sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için ne gerekiyorsa yapalım diyorum..
Kaynak :Prof. Dr. Canan Karatay

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.