“Haber hayattır, yerel basına sahip çıkalım”

Bu haber 08 Haziran 2019 - 12:31 'de eklendi ve 1.047 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Gazeteciler Cemiyeti geçtiğimiz hafta “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” adı altında bir kampanya başlattı. Slogan aklıma youtube (https://www.youtube.com/results?search_query=dedeye+sahip+c%C4%B1kal%C4%B1m) da “Dedeye sahip çıkalım” diyerek izlenme rekorları kıran Fethiyeli teyzeyi getirdi.

Sakın MGC‘nin kampanyasını hafife ve tiye aldığım sanılmasın…

Türkiye‘de basın, daha anlaşılırı “gazetecilik mesleği” hiç te içaçıcı durumda değil.

Genel anlamda gazetecilerin en çok soruşturma geçirdiği, tutuklandığı, işsiz kaldığı, saldırıya uğradığı ve gazetelerin kapandığı, el değiştirdiği, tekelleşmenin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

Yerel basında durum daha içler acısı… Gazete üretiminin malzemelerinin (kağıt, mürekkep vs.) neredeyse tamamının ithal olması, dövize endeksli olarak maliyetleri her gün arttırmakta…

Resmi ilan gelirleri ile ayakta kalmaları mucize haline gelmiş durumda.

Aslında resmi ilan gelirleri de az değil, ama o pastaya ortak olan “maliyeti düşük” niteliksiz gazete çok… (!)

Her neyse “yerel basın elbette desteklenmeli” ama…

xx           xx           xx

Hangi yerel basın desteklenmeli? Muğla’da yerel basın var mı? Yerel gazeteler arasında rekabet var mı?

Bu soruların yanıtları önemli. Sonuncudan başlarsak Muğla‘da gazeteler arasında bir rekabet yok!

Keşke olsa… Ama yok…

Ancak meslek örgütleri arasında saçma bir rekabet bulunduğunu söyleyebiliriz.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) bir kampanya başlattı, ama Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti‘nden “Kampanyayı destekliyoruz” diye bir açıklama gelmedi. Tabi “Desteklemiyoruz” diyen de olmadı.. Belki bu yazımdan sonra bir açıklama olur! O zaman da ben gülerim…

Ha bana sorarsanız, ben desteklemiyorum…

Şu ana kadar benim gibi “Desteklemiyorum” diyen gazete ve gazeteci de olmadı, ama destek verenlerde sınırlı kaldı… Doğrusu üzgünüm, ama bu da benim için şaşırtcı olmadı!

xx           xx           xx

Ben desteklemiyorum, ama Hamle‘de köşe komşum Dr. Gülten Şimşek köşesinden destekledğini açıkladı. Dr. Şimşek köşesinde “Çok sesli ve özgür bir basının demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsuru teşkil ettiği düşünülürse ve yerel basının da ulusal  basınla paralel bir ivme içinde olduğu göz önünde tutulduğunda, günümüzde oldukça zor günler geçirmekte olan yerel basın kuruluşlarının önemi ve gerekliliği de aşikardır..” dedi.

Katılmamak mümkün mü? Bu ifadenin altına imzamı atarım…

Dr. Gülten ŞimşekMuğla Gazeteciler Cemiyeti Kampanyası” başlıklı yazısını “Başkanın çağrısını çok anlamlı buluyorum.. Desteklenmelidir.. Bu anlamlı çabayı desteklemek için gündemime aldım. Hedeflerinize ulaşmanız temennisiyle..” diye sürdürmüş.

Köşe komşum “iyi niyetli” bir yaklaşım sergilemiş. Ancak ben kendisine katılamıyorum.

Hedefe ulaşılması temennisi de karşılıksız kalacaktır. Bunu söylerken “kötü niyetli” değilim. Pek çok kişiyi kızdıran özelliğimle çoğumuzun sadece kendi aramızda itiraf edebildiği gerçeği söylüyorum…

xx           xx           xx

Kampanyaya ilgi meslektaşlarımızdan bile gelmedi.

En iyi Marmaris‘te karşılık gördü. CHP’li Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk‘ün “Haber hayattır yerel basına sahip çıkalım” çağrısı youtube da yeralmış.

Youtube da aynı şekilde aynı çağrıyı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürutme Kurulu Başkanı Suat Esin de yapmış.

MGC Yönetim Kurulu Üyelerinden Temel Irmak‘ın Gündem Gazetesi‘de omuzlamış kampanyayı.

Temel Irmak sanırım Marmaris‘te kampanya için emek harcamış.

İnsan ister istemez, bu konuda Muğla Basın İlan Kurumu, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ne düşünüyor acaba diye de merak etmiyor değil hani…

Eskiden Muğla (Menteşe) Öğretmen Evi‘nde yapılan bayramlaşmalarda Muğla il merkezindeki gazeteler erkenden oradaki servis masalarına bırakılırdı. Son yıllarda bırakılmaz olmuştu.

MGC‘nin başlattığı bu kampanya çerçevesinde acaba Bayram Gazetesi bırakan olur mu diye merak ediyordum, kimse bırakmamış.

Hatta bayramlaşmada geçmiş yıllarda olduğu kadar gazeteci de yokmuş…

xx           xx           xx

Muğla Gazeteciler Cemiyeti bugünlerde çeşitli etkinliklerle 30’ncu kuruluş yıldönümünü kutluyor.

O etkinliklerden biri olarak “yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmaya yönelik bir de kampanya başlatmak” olmuş.

İyi düşünülmüş. Yerel basının sorunları senelerdir bitip tükenmez.

Birde herkesin kendi zaviyesinden, kendi meşrebince soırunları vardır.

Hepsini biraraya getirmeye kalktınız mı sorunlarımız dağlar kadar. Hele bir de gazetecilerin yani “gazete sahiplerinin” değil “gazete çalışanlarının” sorunlarını öne alırsanız içinden çıkılmaz hal alabilir bu mesele…

Daha yeni, “hak, hukuk, adalet” diyenlerin okuduğu gazetelerden Cumhuriyet Gazetesi bayram öncesi 4 arkadaşımızın işine son verdi. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi‘nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet‘te yaklaşık 24 yıldır çalışan 2015 yılından itibaren de TGS temsilcilik görevini üstlenen, TGS İzmir Şubesi Disiplin Kurulu üyesi ve Genel Merkez Delegesi Hakan Dirik, 21 yıldır muhabir ve istihbarat şefi görevlerini yürüten TGS İzmir Şubesi Genel Merkez Delegesi Yusuf Özkan, Melis Apaydın İde ve reklamcı İbrahim Yoğurtçu‘ya Ramazan Bayramı arefesinde  “İşletmenin ve işin gereği birlikte çalışamayacağız” ifadesi kullanılan bildiriminin büyük üzüntü yarattığı belirtildi.

O kadar…

xx           xx           xx

Keşke Muğla Gazeteciler Cemiyeti 30’ncu yıl etkinlikleri arasına “gazetecik” meselesini hem işverenler hem işgörenler penceresinden bakarak bir “tartışma” ortamı yaratmayı da almış olsaydı.

Belki de almıştır veya alacaklardır, bilmiyoruz.

Ancak hepsinden önemlisi Muğla‘da öncelikle “gazeteler ve gazeteciler arasında birlik, beraberlik, dayanışma” yaratılması adına “cemiyetlerin birleştirilmesini” gaye edinmiş bir etkinlikte örnek davranış olarak Muğla‘ya yakışabilirdi… Neyse bir gün o da olur… Gençlerden umudu kesmemek lazım…

Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” adı altında başlatılan kampanyaya destek çağrısında bulunan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, şu ifadelerde bulunmuş:

Yerel medya, yaşadığımız yörelerin en önemli dinamiklerindendir. Yerel medya olmadan, yaygın basının varlığı düşünülemez. Günümüzde yerel medyanın varlığı her geçen gün daha da hissedilir bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yerel medyamız, çağın gerekliliklerine göre kendini yenilemiş, internet kanalıyla da dünyaya açılmıştır. Bütün bunların yanında, sorunları da artarak devam etmektedir. Ekonomik zorluklar içerisinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yerel medyamız, kamuoyu tarafından maalesef yeteri kadar destek görmemektedir. Herkesin sorununda, açıklamasında, duyurusunda adeta bir ses olan, dil olan, göz olan yerel basın, aynı gereklilikler ihtiyaç olduğunda, yanında hiçbir destek bulamamaktadır. Ancak özel günlerde hamasi söylemlerle adeta geçiştirilmektedir. Kamuoyunu bilgilendirme amacıyla elini taşın altına sokan yayın organı sahibinden çalışanlarına kadar adeta bir yaşam mücadelesi veren yerel basınımız ‘can çekişiyor’ desek abartmış sayılmayız. Örneğin illerimizde faaliyet gösteren büyük firmalar bile yaygın basın için bütçeler ayırırken, yerel basın görmezden gelinmektedir. Bu noktadan hareketle Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak bizler, yerel basına olan kamuoyu ilgisini arttırmak için gerekli olan fitili ateşlemek istiyoruz. Yeri gelirse kapı kapı dolaşıp her eve, her işyerine bir gazete sokacağız. İl merkezi ve ilçelerimizdeki gazete, radyo ve televizyonlara reklam desteği verilmesini teşvik edeceğiz. Unutmayın Haber Hayattır. Hep birlikte Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım.

xx           xx           xx

Muğlalılar bu çağrıya destek olmalı mı? Veya olurlar mı? Ya da neden olsunlar?

Bu soruların yanıtlarına pazartesi günü bakarız…

———————————–                                                                   ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Zaman da bıktı artık bizden, o kadar çok şeyi ona bıraktık ki…

ÇİVİ

Arkadaşım Akyaka’dan gelince, “Ülkede kriz var diyenin suratına lahmacun küreğiyle vurun, acımayın!” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.