“Haber Bülteni” Olmamalıyız!

Bu haber 23 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.268 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önceki gün Muğla Öğretmen Evi’nde yapılan “Muğla 2014 Yılı Turizm Koordinasyon Kurulu” toplantısına nedense “Muğla Basını” ilgi göstermedi.

Farkında mısınız Muğla’da “yerel basın” can çekişiyor. Tabir caizse “suni solunum” dayız…

Neden böyle oldu?

Muğla’da yayınlanan gazetelerin hemen hepsi bir Haber Ajansı’na abone… Ve tembellik öyle bir hale geldi ki ajanstan gelen habere imza atanlarımız bile çıkıyor!

Önceki gün yapılan toplantıda gazetecilik ile ilgili “Masa başında yapılmaz”, “Oturduğun yerden fotoğraf çekilmez”, “Arazide yapılır” diye ahkam kesenleri de göremedik…

Fethiye’den meslektaşımız Orhan Okutan gelmiş de il merkezinden kimseler yoktu. Sadece Hamle ile Anadolu Ajansı vardı!

xx        xx        xx

Yazıma neden eleştiri ile başladım?

Geçtiğimiz yıllarda bu tür toplantılarda basına ayrılan yerde oturacak yer bulmakta güçlük çekilirdi de ondan. Bodrum’dan, Marmaris’ten gelenler de olurdu!

Büyükşehir olduk böyle oldu” da diyemiyorum. Çünkü ilgisi yok.

Turizm Koordinasyon Kurulu çok önemli… Vali M. Hakan Güvençer toplantının açış konuşmasını yaparken “Turizm Muğla için bir gerçeklik. Sadece ekonomik değil, sosyal, kültürel bir dinamik. Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir sektör.” diyordu.

Böylesine önemli bir sektörün toplantısına basının ilgi göstermemesi elbette eleştirilir.

Ki bu sektör Muğla’nın tarım, hayvancılık ve diğer ilgili sektörlerini beslediği gibi “basın sektörü”nü de önemli ölçüde besleyen bir sektör!

Bu yüzden önce kendimizi eleştirme gereği duydum…

xx        xx        xx

Muğla’da geçmiş yıllarda bir “İl Koordinasyon Kurulu” bir de “Turizm Koordinasyon Kurulu” toplantıları yapılırdı.

Muğla Basını her ikisinde de tekmil hazır bulunurdu. İl Koordinasyon Kurulu zaman içinde Muğla’ya yapılan ve yapılamayan yatırımların irdelendiği değil de “rakamların açıklandığı” rutin toplantıya dönüşünce haklı olarak basının ilgisi azalmıştı.

Ancak Vali M. Hakan Güvençer ile “İl Koordinasyon Kurulu” olması gerektiği hale geldi. Basının ilgisi de tazelendi.

Ancak Muğla’da son zamanlarda yeni “Sahil Güvenlik Koordinasyon Kurulu” ve “Kent Güvenlik Danışma Kurulu” gibi toplantılar da yapılır oldu. Nedense bu toplantılara da basın çağrılmıyor! Basın Valilik Basın Bürosu’ndan gelen haber ile idare etmek zorunda kalıyor. Bu, mesleğimizin “tembellerinin” işine gelebilir, ama mesleğini ciddiye alanlar haberlerini, yorumlarını kendi gözlemleri ile yapmak isterler.

Eğer Valiliğin tutumu yaygınlaşırsa gazetelerimiz birer “Haber Bülteni” haline gelebilir!

xx        xx        xx

Vali M. Hakan Güvençer’in Turizm Koordinasyon Kurulu açılışını yaparken kullandığı “Burası dertlenme, yakınma alanı değil, çözüm alanı. Bu toplantı ile sorunların hepsini çözemeyiz, ama yol almalıyız.” ifadesi de ilginçti.

Son yıllarda Turizm Koordinasyon Kurulları dertlenme, yakınma alanına dönmüştü. Her sene aynı şikâyetler ortaya konuyor, hiçbir gelişme sağlanamıyordu. Belki de bu yüzden basının ilgisi ortadan kalktı!!!

xx        xx        xx

Bu güne kadar hiçbir Turizm Koordinasyon Kurulu toplantısında konuştuğunu görmediğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bu Koordinasyon Kurulu’nda konuştu. Tabi Başkan Gürün dünün ilçe belediye başkanı değil, Muğla İlinin Belediye Başkanı

Ama Öğretmen Evi’nde öyle bir oturma düzeni yapılmıştı ki, herkes yüz yüze idi. Kürsüye gelmeden oturduğunuz yerden konuşuluyordu. “Demokratik” bir oturma düzeni vardı. Oturma düzeni demokratik olunca, toplantıda demokratik oluyor. O ortamda insanın konuşası geliyor… Ki Vali Güvençer’de herkesin tartışmalara katılımına, görüşlerini ortaya koymalarına önem veriyordu.

Toplantıyı sonuna kadar izleyemedim. Haberi gazeteye yetiştirmem gerekiyordu. İzleyebildiğim bölümde sadece Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün değil, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan da konuşmuşlardı.

Gerçi Bodrum, Fethiye ve Milas Belediye Başkanları toplantıya icabet etmemişlerdi, ama ben oradan ayrıldıktan sonra başka belediye başkanları da konuşmuştur…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de konuşmasının bir bölümünde Muğla’nın artık bir “Büyükşehir” olduğuna dikkat çekerken, “Yetki karmaşasını” gündeme getirdi.

Sadece bu “Yetki Karmaşası” ile ilgili ayrı bir toplantı yapılsa yeridir!

Konuşmasında “gürültü kirliliğinden” yola çıkan Başkan Gürün, gürültünün önlenmesi ile ilgili Belediye, Emniyet ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumlu kılındığına dikkat çekip, “İyi de kim ne kadar sorumlu?” diye soruyor ve “Yetki ve yetkinin paylaşılmasını netleştirmeliyiz. 5 kuruma aynı görevi verirsek ortada kalıyor.” uyarısında bulunuyordu.

Geçmiş yıllarda Turizm Koordinasyon Kurulu toplantılarında alınan kararların bu güne kadar uygulanamamış olması ve “hanutçuluğun” halen Muğla Turizmi’nin baş sorunu olmaya devam etmesinin nedeni bu olsa gerek…

xx        xx        xx

MuğlaBüyükşehir” statüsüne geçinceye kadar İl Özel İdaresi’nin “Genel Sekreterlik” görevini yürüttükten sonra Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü görevine getirilen Veli Çelik’i kutlamak gerek…

Ki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bile kendisini kutladı.

Sadece toplantı salonu seçimi ve oturma düzeni değil, sunumda başarılı idi. İyi bir çalışma yapılmış. İlk kez İl Koordinasyon Kurulu’ndan önce ilçe koordinasyon kurulu toplantıları gerçekleştirilmiş.

Vali M. Hakan Güvençer de “buyurgan” değil, “katılımcı” bir yönetim sergiledi.

Katılımcılık” ilkesine bağlı kalınarak önemli kararlar alındı.

xx        xx        xx

Toplantının haberine “Hanutçuluk ortak sorun” başlığı atmıştım. Kadir Tamer arkadaşım haberi okuyup dizgiye vermeden önce başlığı “Turizmin Yol Haritası” diye değiştirmiş.

Doğrusunu yapmış.

Çünkü önceki gün “ağlanıp, dertlenilmedi”… Bir bakıma ilk kez belediye başkanlarının da katılımıyla “Turizmin Yol Haritası” çıkarıldı.

Alınan kararları, yol haritasını bir başka yazımda paylaşırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 23 Mayıs 2014 / 14:42

Gocaman;yazınızı hep okurum,yuıkarıdaki yazınızı da okudum.Temas ettiğiniz konulara baktığımda “gündelik” yaşamadığınızı ortaya çıkardım.Turizm Müdürüme gelince;Değerli insan ve iyi bir Bürokrat olan Veli ÇELİK Beyefendi,işinin ehli olan bir İDARECİDİR.Allah Kuranda da buyurmuyor mu? İşi ehline veriniz diye.Başımıza ne geldi ise,işi ehline veremediğimizden mi,yoksa..Adama hep iş yakıştırdık.Şükür değişiem ve gelişime gadın moğlam yavaş yavaş ilerleyecek.napalım.sevgi ve saygı.