HA MALATYA, HA MUĞLA..

Bu haber 21 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.162 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Karadenizliler Derneği’nin sabah kahvaltısı buluşmasında gözlerim Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün’ü aradı.
Yoktu. Ama eşi Gülsüm hanım gelmişti.
Oysa, bu tür derneklerin çatısı altında toplanan ve başka yerlerden gelmiş olan hemşerilerimizin kültürlerini yaşayıp, yaşatmalarında; onların şehirle bütünleşmesinde ve “hemşeri bilincinin” oluşturulmasında “dayanışma ortamı” yaratılmasında yerel yönetimlere büyük görev düşüyor.
Doğrusu, bu anlamda aynı günün akşamı Muğla Malatyalılar Derneği’nin gecesinde Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün’ü görünce sevindim, ama…
 
xx           xx           xx
“Malatyalılar Gecesi”, Köyceğiz’de Atlıhan’da yapıldı.
Eski adı Remohan olan Atlıhan’a vardığımızda, Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün ile Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’ı birlikte oturur bulduk.
Selamlaştık. Başkan Erbay, bana “Şu anda hanedanlık sınırları içinde bulunuyorsunuz, ona göre…” diye takıldı.
Başkan Erbay, Köyceğiz Belediye Başkanlığı yaparken, oğlu Av. Burak Erbay’ın il genel meclisi üyesi seçilmesi ve meclisi başkanlığı içinde çaba göstermeleri nedeniyle CHP kulislerinde “hanedanlık” ile suçlanmışlardı…
Bu yüzden bana takılmasına anlam veremedim! Ki, kendisinin yanımda yeri ayrıdır…
Her ne olduysa iki başkan gece başlamadan mekandan ayrıldılar. Hanedanlık bana kaldı!
 
xx           xx           xx
İki ‘ev sahibi’ belediye başkanının ta Malatya’dan gelen konuk başkan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk’u masada yalnız bırakıp, geceden ayrılmaları hiç hoş olmadı…
Neyse ki, Köyceğiz Kaymakamı Halil Çomaktekin ve kendisi de Malatyalı olan Datça Kaymakamı Mustafa Kaya ile Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın ev sahiplikleri işi kurtardı…
Bu tür gece ve etkinliklerde mutlaka yerel yöneticilerin; belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, il genel meclisi başkanı ve valinin veya vali yardımcılarından birinin bulunmasında büyük yarar var…
 
xx           xx           xx
Nitekim Malatya’dan geceye gelenler arasında Malatya Valisi İbrahim Daşöz’de varmış. Antalya’da yapılan Malatyalılar Gecesi’nin ardından acil bir durum nedeniyle geri dönmek durumunda kalmış. Ancak kendisi Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ile Malatya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kalaycıoğlu ve Malatya Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal tarafından en iyi şekilde temsil edildi.
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kalaycıoğlu yaptığı konuşmada, “Üç günlük konukluğumuzda Muğla’yı çok sevdik. Bu gecede Muğla’dan Malatya’ya köprü kurulmuş oldu. Malatya’da kapımız her zaman herkese açık.” derken, Vali Yardımcısı Mestan Yayman şöyle diyordu:
“Ben Aydınlıyım, ama Muğlalı olmaktan gurur duyuyorum. Malatya Borsa Başkanı sayın Kalaycıoğlu, Muğlalılara kapımız açık, dedi. Ben Muğla, Malatyalılara kalbini açmıştır diyorum. 24 saat emrinizdeyiz.”
Keşke bu konuşmaların yanına Köyceğiz ve Muğla Belediye Başkanlarının konuşmalarını da koyabilseydik…
 
xx           xx           xx
Gecede elbette Köyceğiz Kaymakamı Halil Çomaktekin de konuştu. Kendisinin Mardinli olduğunu vurgulayan Kaymakam Çomaktekin de, “Mardinliler ve Malatyalılar hemen hemen aynı kültüre sahiptir. Hemşeri sayılırız. Bu güzel gecede Malatya türkülerini dinleyip, oyunlarını izlerken kendimi memleketimde gibi hissettim.” diyordu.
Gecede ciddi bir organizasyon bozukluğu da vardı, ama etkinliğin iyi niyetli bir çaba olduğunun bilinci içinde oralara girmeyeceğim.
Kaymakam Çomaktekin’e bu sözleri söyleten emekli öğretmen saz üstadı Hüseyin Başaran’ın sazı ve sözü yanında halk oyunları ekibi geceye büyük coşku kattı.
Saz üstadı ve halk oyunları ekibi Malatya’dan valilik tarafından gönderilmişti.
 
xx           xx           xx
Acaba diyorum Muğla Valiliği ve Muğla İl Genel Meclisi işbirliğinde Muğla İl Özel İdaresi’nin bir halk oyunları ekibi kurulsa ve bu ekip her yörenin oyununu oynayabilse, hem Muğla’da bu tür etkinliklerde hem de il dışında ‘Muğlalıların’ etkinliklerinde boy gösterseler nasıl olur?
İlkokul öğrencilerinin yöresel oyunlarımızı, türkülerimizi öğrenmeleri elbette önemli ve güzel ama, her türlü etkinlikte yetişkinlerden oluşmuş bir ekibin gösterisi daha hoş olmaz mı…
 
xx           xx           xx
Gecede Malatya’dan getirilmiş “Kağıt Kebabı” ile kurutulmuş kayısı ve bazı kayısı ürünleri de ikram edildi. Malatya’nın Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, müdürlük olarak sadece üretimde değil, üretimden tüketime her aşamada olduklarını vurgulayarak Muğla’nın Malatyalılarına şöyle sesleniyordu:
“Ürünü çeşitlendirdik. Sadece kayısı ve kayısı kurusu satmıyoruz. 12 çeşit ürün ortaya koyduk. Alışveriş yaptığınız yerlerden ısrarla Kayısı Sabunu, Kolonyası, Döneri, Kokumu, Atomu isteyin.”
Yine acaba diyorum, bizim Tarım İl Müdürlüğü de Ticaret Odası ve Borsası ile işbirliğinde zeytin, badem, incir, üzüm ürünlerimizden yeni ürünler elde edilmesini ve bunların estetik bir şekilde paketlenip, şişelenmesini; Muğla balının yanına, zeytin yağının, badem yağının, kavrulmuş incirli bademi, narenciye reçellerini, her türlü sofralık zeytini, zeytin yağı sabunu ve kolonyasını, cevizli-bademli üzüm sucuğunu, pestilini ve diğerlerini ortaya koyuverse nasıl olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
fatih koç 31 Ağustos 2013 / 04:49

kayısı fiatları bu sene çok pahalı olmuş 10kuruş yapsalar iyi olur halk çıldırdı paraya doymuşlar.nereye harcayacaklar şaşırmışlar.7 vekile duyrulur