Güzel Şeyler Oluyor: 9. Şenlik ve Süslemenin Geometrisi

Bu haber 08 Ekim 2019 - 17:05 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Yeni eğitim-öğretim yılına hayli hızlı ve nitelikli giriyoruz.

Önce Metinbilim’in şenliğinden söz edelim…

Bundan 9 yıl önce başlayan bir sevdadır Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği. Saburhane’de Sarı Ali’nin kahvede sevgili Prof. Dr. Cüneyt Issı (Ne yazık ki sevgili Cüneyt’i Muğla’da tutamadık… Çekti gitti İstanbul’a.) ile sohbet ederken doğmuştu otantik oyun ve oyuncak şenliği fikri. Geliştirdik ve Metinbilim Enstitüsü Derneği başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ümral Deveci’nin sahip çıkmasıyla ve daha da zenginleştirerek katkıda bulunmasıyla projeyi, özgün yapısını nispeten koruyan Yerkesik’te hayata geçirmeye karar verdik. O zamanın belediye başkanı Yusuf Demirci ile de görüştük ve ilk uygulama hazırlıklarına başladık.

Uzatmayayım…

Büyük bir proje için yola çıkmıştık…

Projemiz büyüktü ama Muğla’nın imkânları küçüktü…

Projemizin dünya çapında bir proje olmasını hedeflemiş ve “Uluslararası Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Olimpiyatı”na dönüşmek ve bunun merkezinin de Yerkesik olmasını düşlemiştik. Bu düşün gerçekleşmesi için Yerkesik özgünlüğünü koruyarak gelişecekti. Oyuncak atölyeleri, tematik oyun parkları ve 365 gün otantik oyunların oynandığı; yılda 10 gün de uluslararası bir çocuk oyunu olimpiyatının gerçekleşeceği bir düşü gerçekleştirmek için çıktık yola.

Bu düşü hâlâ muhafaza ediyoruz ve Muğla imkânlarının bu düşü gerçekleştirmeye yetmesini umuyoruz. Bu umutla, geçen hafta sonu şenliğin dokuzuncusunu gerçekleştirdik. Sevgili muhtarımız Kemal Çamlıbel’in gayretleri, okul müdürümüz sevgili İ. Alper Seçen bey kardeşimizin destekleriyle son derece zengin ve hareketli 2 gün yaşadı çocuklar. Ben çocuklara pelitten yapma fırıldak/fırfır ve “aşık oyunu”nu öğrettim. 2 gün boyunca çocuklar standımızdan ayrılmadılar. Çember, topaç, mendil kapmaca, bilye, ip atlama, dokuztaş gibi oyunlarla beraber, tel araba ve üç tekerlekli ahşap yürüteç hayli ilgi topladı.

İki gün boyunca gördüm ki, bu tür şenlik 365 güne yayılsa, tutar.

İnşallah Muğla’nın imkânları bu düşü gerçekleştirmeye yetecek seviyeye ulaşır.

SÜSLEMENİN GEOMETRİSİ

Matematiksel Düşünce ve Eğitim Toplulu’nun önceki hafta üniversitede gerçekleştirdiği bir güzellikten de söz edeyim. (Maalesef bu tür güzellikler, yeterince paylaşılıp duyurulamıyor.)

Polonyalı Prof. Dr. Miroslaw Majewski, üşenmemiş, dünyaya Türklerin hediye ettiği kündekârilerde kullanılan şekillerin geometrisini çıkarmış. Topluluk da hocaya “İslam Sanatlarında Geometrik Desen Tasarımı” konusunda bir konferans verdirdi. Ben klasik tezyinata (süslemeye) meraklı biriyim ve üniversitedeyken bunun kursuna gittim; oradan biliyorum ki başta kündekâriler olmak üzere mimarimizdeki geometrik süslemeler, ayrı ve harika bir dünya. Prof. Dr. Majewski, bu şekillerin rastgele olmayıp, nasıl bir geometrik zihniyetin yansıması olduğunu gösterdi. Ben konuyu en ayrıntılı bir şekilde Prof. Dr. Yıldız Demiriz’in 1979’da neşredilen kitabından biliyordum ama şimdi gördüm ki, bu şekillerin sistemi, bir dairenin merkez noktası etrafında oluşan muhteşem bir geometri dünyası imiş. Her şeklin merkezi noktası, bana tevhit inancını; yani şekil ne kadar farklı ve çok olursa olsun, onun tek merkezde dayanan bir zihniyeti yansıttığını gördüm konferansta. Kampüste gerçekleşen bu faaliyete katılamayanlar adına çok üzüldüm. Ayağımıza kadar gelmiş böyle bir fırsat kaçırılmamalıydı.

Prof. Dr. Majewski’yi davet eden topluluğumuza ve topluluk koordinatörü Doç. Dr. Osman Raşit Işık’a teşekkür ediyorum. Teşekkürün en büyüğü de Prof. Dr. Miroslaw Majewski’ye. Çok güzel hazırlanmış ve bilgisayar ortamına da harika bir şekilde aktarılmış bilgilerle bizleri bilgilendirdiği için.

Son söz: Demek ki neymiş? Üniversite şehre sadece “müşteri” (!) değil; bilgi de getirirmiş.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.