Güzel insanlar giderken…

Bu haber 01 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.798 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet Gazetesi’nde Zeynep Oral hafta sonunda aramızdan ayrılan Oktay Akbal için kaleme aldığı yazısına başlığı böyle attı:

Güzel insanlar giderken… Güzel insanlar gelirken…

Herkesin güzel insanı kendine…

Benim için en güzel insan annem… Elbette bu yargım Oktay Akbal’ın güzel insanlardan biri olduğunu ortadan kaldırmaz.

xx        xx        xx

Can Yücel bir şiirinde “Ben en çok babamı sevdim” demişti.

Ben de 14 yıl önce 72 yaşında babamı (Kütüphaneci, Kozağaçlı Fehmi’yi) yitirdiğimde kaleme aldığım yazıma bu dizeyi başlık etmiştim:

Ben en çok babamı sevdim.

Elbette bu yargım annemi (Ortaköy’lü Nahide’yi) de sevdiğim gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

xx        xx        xx

Başsağlığına gelenlerden biri “Fehmi amcanın bahçemize diktiği üzüm asmasının gölgesinde oturuyoruz.” diyordu. Bir başkasından “Nahide teyzenin sac böreğini, katmerini, tarhanasını az yemedik.” sözlerini işitiyordum.

Gururunuz okşanıyor, içinizi bir garip huzur dolduruyor. Rahmetli babam başta Karabağlar olmak üzere Muğla’nın orasında burasında eşin, dostun bağına, bahçesine dikmedik fidan bırakmamış… Annemin “Muğla mutfağından” lezzetlerini de tatmayan kalmamış.

Baki kalan kubbede bir hoş seda bırakmak böyle bir şey olmalı…

xx        xx        xx

Oktay Akbal’ın “Hiroşimalar Olmasın”, “Önce Ekmekler Bozuldu”, “Suçumuz İnsan Olmak” gibi Türk edebiyatına damga vuran eserlerini okumayan kalmış mıdır?

Akbal Cumhuriyet Gazetesi’nin Cumhuriyetimizle ile özdeş yazarlarından biriydi.

Zeynep Oral’ın dediği gibi “İnsan gibi insan… Yol gösterici… Dost… Her daim genç ve güler yüzlü… Sevgi insanı, saygı insanı… Türkçe tutkunu; Atatürk ilkeleri tutkunu… Gençlere inancını hiç yitirmeyen…” bir aydınlanmacıydı…

Türk edebiyatında yaprak dökümü sürüyor. Yaşar Kemal, Fikret Otyam, Tarık Dursun K. gibi nice usta kalemin aramızdan ayrıldığı bu yıl, Oktay Akbal da 92 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Herkes bıraktıklarıyla, eserleriyle, iyilikleriyle anılıyorlar.

Kötülükleriyle anılanlarda var. Allah kimseyi onlardan etmesin!

İnşallah babam gibi, annem gibi, Akbal gibi anılmak bizlere, sizlere de nasip olur…

xx        xx        xx

Doktorlar insan yaşamını uzatıp, kısaltabilirler mi?

Her doktor insan yaşamını uzatmanın çabası içindedir. Elbette ‘vadenin’ de Allah elinde olduğunu bilmeliyiz. Annemi daha erken uğurlayabilirdik! Kız kardeşimin iyi bakımı ve Yücelen Hastanesi’nin doktorlarından Tözün Soytaş’ın ilgisi vedalaşmayı, uğurlamayı geciktirdi…

Kontrollerden birinde Dr. Tözün Soytaş ile annem pazarlığa bile girişmişti. Güzel insan Tözün bey, “Ömrünü 5 yıl daha uzatalım mı?” dediğinde, annem, “O kadarı çok.” demiş ve 2 yılda anlaşmışlardı.

Elbette Allah bilirdi…  Ama annem önce Allah’a inanırken, Muğla tıp aleminde Tözün Soytaş’a güveniyordu.

xx        xx        xx

Oktay Akbal’da Hamdi Yücel Gürsoy’a güvenmiş olmalı…

Sanki Gürsoy’a bazı solcu yazar-çizer takımının ömrünün son yıllarında yanlarında olmak gibi bir görev verilmiş…

Akyaka’da hem Nail Çakırhan’ın, hem Oktay Akbal’ın oğlu oldu. Nail Çakırhan 98’ine, Oktay Akbal 92’sine ulaşabildi ise bunda Hamdi Yücel Gürsoy’un sahiplenmesi sayesinde Yücelen doktorlarının büyük katkısı oldu.

Yaşama gözlerini yumanlarımız için “aramızdan ayrıldı”, “kaybettik” denilmesi yaygındır.

Ben “kaybettik” diyemiyorum. Nerede olduğunu biliyoruz. Allah kavuşmayı nasip etsin. “Aramızdan ayrıldı” da diyemiyorum. Çünkü terk edilmedik…

Allah babamla da, annemle de son zamanlarında birlikte olmamı nasip etti. Şükürler olsun. Onları yaratanımıza “uğurladık”… Canı veren de alan da Allah olduğuna göre, onları Allah aldı. Yani Allah’a kavuştular. Biz de uğurladık…

Babamı 14 yıl önce 72 yaşında uğurladığımızda bir yanım yıkılmıştı. Geçen hafta Perşembe günü 82 yaşında annemi uğurladığımızda öbür yanım yıkıldı.

İnsan bir anda “yapayalnız kaldım” duygusuna kapılıyor. Hemen sonra kendimi “iyi ki varlar” dercesine eşime, kızıma sarılır buldum kendimi…

xx        xx        xx

Elbette uğurlamalarda akrabalarınız, arkadaşlarınız, dostlarınız, yoldaşlarınız da bir biçimde yanınızda oluyorlar. Annemi çok acı çekmeden uğurladığımız için şükrederken, hamdolsun hepsi yanımızdalardı.

Sevinçlerin paylaşılarak çoğaldığı gibi, acılar da paylaşılarak azalıyor. Üstelik acıların paylaşılması, sevinçlerin paylaşılmasından çok daha önemli…

Vali Amir Çiçek beraberinde İl Müftüsü Abdurrahman Koçak ile geldi. Sayın Koçak güzel sesiyle Yasin-i Şerif okuyarak cenaze evimizi Allah kelamı ile onurlandırdı. Her ikisinden de Allah razı olsun.

xx        xx        xx

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, AK Parti Antalya Milletvekili Adayı İbrahim Aydın ve Muğla Milletvekili Adayı Elvan Göçer, CHP Muğla Milletvekili Adayı Süleyman Girgin, MHP Muğla Milletvekili Adayı Prof. Dr. Peyami Cinaz, MHP 21. Dönem Muğla Milletvekili Metin Ergun, CHP 18. Dönem Muğla Milletvekili Tufan Doğu ve 19. Dönem Muğla Milletvekili Bayındırlık Bakanı Erman Şahin, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ören eski Belediye Başkanı Kazım Turan ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban ve Merkez İlçe Başkanı Erken Aydın’a, AK Parti eski İl Başkanı Nihat Öztürk’e, AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ve Merkez İlçe Başkanı Erdoğan Ünal’a, Şoförler Odası Başkanı Halil Bozyer, Emlakçılar Derneği Başkanı Ziya Ercan’a, Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran, MİYO Mezunları Derneği Başkanı Ertuğrul Gönenç’e, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, Tes İş ve Maden İş Sendikası yöneticilerine, Vet. Hek. Odası eski Başkanı Yusuf Kayacık, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ve MUTSO eski başkanı Saim Gürsoy olmak üzere kimi camiye, kimi mezarlığa, kimi evimize gelerek, kimi telefon ederek acılarımızı paylaşanlara teşekkür ediyorum.

xx        xx        xx

Menteşe Belediyesi’nin başta Av. Gültekin Akça, Celal Orhan, Ulaş Dural, Mustafa Yörük, Murat Gökalp, Cumhur Çoban, Mehmet Güven olmak üzere CHP’li ve AK Partili Menteşe Meclis Üyelerine;

Başta patronum Hayati Nizamoğlu olmak üzere sevgili dostlarım Av. Ayla Kara, Av. Canan Karaosmanoğlu, Eczacı Gül Ören Sungur ve eşi Dr. Ali Sungur’a; Fettah Bardakçı, Süleyman Uslu, İbrahim Şimşek, İbrahim Savuş, Biray Demircan, Erol Kapiz, Mustafa Esen, Yusuf Reyhan, Celal Karakaş, Hamza Akercan, Ali Yörük ve Cem Tölek’e, özellikle Safa Altaş ve Ahmet Karaosmanoğlu’na;

Meslektaşlarım Nazmi Doğru, İsmail Atasever, Bekir Tosun, Nejat Altınsoy, Kadir Tamer, Ünal Bozyer, Ahmet Karataş, Gülten Şimşek, Rubeyda Öztürk, Hafize Atasever, İlkay Yıldız, Cenk Altınsoy, Cem Kaytan, Mutlu Hazer, Kemal Kaşkar ve Mustafa İnci’yi de selamlamadan geçemeyeceğim.

Başta Çin’de Türkiye’yi temsil eden Zafer Karadağ olmak üzere Ahmet Bozkurt, Yüksel Sarı, Mehmet Çüçen, Nasuh Kanat, Mehmet Yılmazsoy, Mehmet Keza Kundakçı ve Dr. Salih Akkuş olmak üzere değerli okurlarıma ve özellikle yorumlara bıraktığı şiiri ile bana destek olan Muammer Özdemir’e yürekten teşekkür ediyorum.

Hepsinden Allah razı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Zafer KARADAĞ 01 Eylül 2015 / 05:30

Güzel insanlar Cennet’te buluşurmuş Kardeşim, inşallah sen de rahmetli Nail Çakırhan gibi 98’ini gördükten sonra Anneciğine, Babacığına kavuşursun. Şanghay’dan selam ve sevgilerimle.

Bir okurunuz 01 Eylül 2015 / 10:01

Başınız sağolsun.mekanı cennet olsun inşallah

MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 01 Eylül 2015 / 15:51

Merhume Annenize Allah2 tan rahmet eş dost tanıdık akrabalarına başsağlığı ve sabırlar dilerim..Muğla Kimliğine sahip olan tüm kuşaklara minnetlerimi şükranlarımı ,hürmetlerimi sunarım ..
Vefat sonrası iyi anılmak hayırlar dualar yapılması meftanın hayırlara vesile olması iyi söylenmesi ..
Rahmetli babanız Fehmi amcamızı Koca MUSTAFA EFENDİ ( Hoca Mustafaefendi ) Okul KOCA MUSTAFENDİ -KÜTÜPHANESİNDEN TANIRDIM..İlk okul çağlarım ..1966 Okumayı 1964 yılında başladım İlk okul başladığımda okuma yazmayı sayıları öğrenmiştim ..
Okuma isteğim hiç bitniyordu ..Kütüphanelerden Okul dan sınıftan Kırtasiyecilerden her yerden kitap bulmaya okumaya uğraşıyordum ..Kütüphanelerin kara Listesine girmiştim ..Ödünç aldığım kitap ,ı geri götürüp yanı kitaplar alabiliyordum ..
Fakat ben aldığım kitap ,ı satıyor .yerine günün kitaplarını kırtasiyecilerden Kitapcılardan yeni kitaplar alıyordum ..68 , li Yıllar Kurşunlu Cami arkası YeniKulüp sineması sokapında kader dediğimiz kitap çekilişi ve Kitap Panayırı kurulurdu ..Herkes Okuduğu Kitapları cilt ,cilt getiri satar ,kader çektirir, veya takas ederdi .Oda yetmezdi Rahmetli Sadık KARAYİĞİT ,Hamdi MARAL , Hamit MENZİNCİOĞLU ,Halis ABBAK Kırtasiye Dükkanlarında Kitap aşırırdım ..Hepside Babamın Yakın arkadaşları idi .. Kitapları okur ya değiştirir ya satar yeni kitaplar alırdım ..
Sonları Okumada olsa yaptığımız iyi olmadığını ( Kitapm aşırmak ..) düşüğnürdüm ..Fakat Rahmetli Fehmi amcamız ne zaman Kütüphaneye gitsem beni boş çevirmez cilt ,cilt kitapları verirdi ..Emekli olduktan sonra dahi ne zaman Eski sanayi veye Yeni Sanayiye yolu düşşe muhakkak beni ziyaret ederdi ..Eskileri yadeettik ALLAH RAHMET EYLESİN .CENNET MEKAN OLSUN ..