GÜZEL HABERLER

Bu haber 16 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.592 kez görüntülendi.
CIZ
CIZ cizciz@hamlegazetesi.com.tr

Bardağın dolu tarafını görmeye alışık olmayanlar, hayata ve olaylara negatif bakmayı yaşam tarzı haline getirenler aslında en büyük kötülüğü kendilerine yapıyorlar.
Şöyle ki, kişinin olumsuzluklardan, eleştiri ve kavgadan beslenen ruh yapısının bedende biriktirdiği negatif enerji bir süre sonra vücutta ağır hasarlar oluşturuyor; ülser, kanser, şeker, kalp… gibi. Psikiyatrik açıdan da karamsar, tedaviye muhtaç, tatmin olmayan, mutsuz ve umutsuz bir ruh hali..
Halbuki yaşadığımız anı, hayatı ve dünyayı güzelleştirmek kendi elimizde. Olanları hayra yormakla işe başlarsak inanın hayat daha güzel ve daha tatlı olacak.
Özel hayatımızda ve insanlarla ilişkilerimizde olduğu gibi siyasette de bu böyle. Elbette her çalışanın hata yapacağı ve hatasız kul olmayacağı gerçeğinden hareketle Ak Parti iktidarının da hataları, yanlışları veya kendini ifade edemediği yanlış söylemleri olacaktır. Fanatikçe aksini iddia etmek siyaset kurumunu mabede, siyasetçileri mabuda dönüştürme girişimi olur.
Ancak, müzmin muhalefet refleksiyle her yapılanı eleştirirsek, tu-k..ka edersek bir süre sonra inandırıcılığımız kalmaz,halk da “kardeşim,eleştirmekten başka yaptığın iş yok, en iyisi mi sen yoluna devam et, ülke ekonomisini ve toplum geleceğini tehlikeye atmayalım.” der ve mevcut iktidara üç değil on üç dönem daha vize verebilir. Ne zamana kadar? Ta ki, muhalefet halkın ta kendisi oluncaya kadar.
İşte Bodrum’da da muhalefet yapmak ve muhalif olmak böyle bir şey. Ya kökten reddiye, ya da taparcasına taassup. Ya beyaz, ya siyah. Ya ortası asla.. Ya benimsin, ya yoksun.
En katı teokrasilerde bile eşine az rastlanır bu aşiretçi modern(!) taassup ve statüko Bodrum’da da mevzi kaybetmeye başladı. Bodrumlunun özünde var olan, ama korkuyla, ama çıkar ilişkileriyle bastırılmış demokratik duruşu ve hoşgörü kültürü yeniden yeşermeye başladı. Demek ki dayatmayla buraya kadarmış. Sevgi, hoşgörü, diyalog ve tolerans her şeyin ilacı.
Bu bağlamda Bodrum’da güzel şeyler de olmuyor değil. Bunları da görmek lazım. Geçenlerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü sayın Ali Akkuzu ile görüştüm. Muğla ili ölçeğinde yaptığı çalışmaları duyunca şaşırdım. İşte sosyal devlet bu dedim. Demek ki, birileri edebiyatını yaparken birileri de icraatını yapıyor.
Artık kendi hizmetini göremeyen engelli vatandaşlarımız itilip kakılmayacak. Devlet onlara sahip çıkmış. İl Müdüründen aldığım bilgiler şöyle;
Kendi hizmetini göremeyen %40 ve üzeri engelli raporu olan bakıma muhtaç vatandaşlarımıza bakan yakınına ayda 700 TL ücret ödeniyor. Muğla genelinde bu hizmetten yararlanan toplam 4.268 kişi var. Bodrum’da ise 258 engelliye ücret ödeniyor.
Ayrıca engelli kimlik kartı olan kişi THY, DDY, Belediye ve Özel halk otobüslerinde %50’ye varan indirimle seyahat ediyor. Yine su ve GSM faturasını %50 indirimle ödüyor.
Eşinden şiddet gören bayanlar “Kadın Konuk Evleri”nde misafir ediliyor ve eşi vefat eden bayanlara iki ayda bir 500 TL nakit yardımı yapılıyor.
Ayrıca %40 ve üzeri engelli olan yaşlılara, ailede fert başına düşen gelir 119 TL’den az ise üç ayda bir 600 TL’den 900 TL’ye kadar maaş bağlanıyor.
Hepsinden önemlisi Çocuk Yuvalarına yönelik yeni uygulama çok sevindirici. Yuvadaki çocukların daha sonra ev ortamına uyum sağlamaları için onları 5’er kişilik ev ortamında yetiştirmek ve korumak muhteşem bir proje. Bütün hayırseverlerin ve duyarlı vatandaşlarımızın bu “yuva-ev” projesini desteklemelerini temenni ediyorum.
Bodrum’dan bir diğer sevindirici haber; en az 250 yataklı modern yeni devlet hastanesi projesinin hayata geçiriliyor olması. İhalesi programa alınmış bile. 50 dönümlük hazine arazisi üzerine yapılacak olan hastane Bodrum’un en az 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak nitelikte. Bodrum kendine yakışan hastanesine tahminen 2015 yılına kadar kavuşmuş olacak. Süreci titizlikle takip eden Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimine, Kaymakamımıza, Defterdarımıza, Ak Parti İlçe Örgütüne ve özellikle Sağlık Bakanımız teşekkür etmek vefa gereği boynumuzun borcu.
Bu yazıda güzel haberlerle içimiz ferahlasın istedim, her şey gönlünüzce olsun.
Hoşçakalın…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.