Güvercinler Menteşe’de görücüye çıktı

Bu haber 10 Nisan 2017 - 0:51 'de eklendi ve 600 kez görüntülendi.

Menteşe Belediyesi ve Muğla Güvercin Sevenler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Güvercin Festivaline, Türkiye’nin pek çok farklı ilinden güvercin sevenler katıldı. Festival alanında yaklaşık 600 güvercin sergilenirken, kendi kategorilerinde dereceye giren kuş sahiplerine de kupa ve madalya verildi.

Kadir Tamer

Menteşe Belediyesi ve Muğla Güvercin Sevenler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Güvercin Festivaline, Türkiye’nin pek çok farklı ilinden güvercin sevenler katıldı. Festivale katılan güvercinlerin çeşitli türleri katılımcıların büyük ilgisini gördü. Festivalde 81 ilden gelen yaklaşık 600 güvercin türü sergilendi.

Festivale Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Mustafa Yakup Ceylan, Muğla Güvercin Sevenler Birliği Başkanı Sefa Çolakoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen festivalde konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, güvercinin barış ve sağduyu sembolü olduğunu ifade ederek, Menteşe Belediyesi olarak insanları bir araya getiren ve kaynaştıran etkinliklere önem verdiklerini belirtti. Başkan Gümüş, “Festivalimize Türkiye’nin 81 ilinden katılım var. Bu bizim için çok büyük bir onur. Ben farklı illerden gelen ziyaretçilerimizi Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de ağırlamaktan onur duyuyorum. Menteşe bir kültür kenti, bir hoşgörü ve barış kentidir. Bu tarz festival, organizasyon ve etkinlikler, hem kültürlerin tanışıp kaynaşması hem de ilçemizin tanıtımına katkı koyması bakımından bizim için çok önemli. Festivalimiz ile ayrıca nesli tükenmekte olan güvercinlere de sahip çıkılıyor ve bu kültür yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılıyor” dedi.
Muğla Güvercin Sevenler Birliği Başkanı Sefa Çolakoğlu ise üçüncü Güvercin Festivalinin çok renkli ve yoğun bir katılımla gerçekleştiğini belirterek, “Festivalimize her geçen yıl katılım artıyor. Bu bizi mutlu ediyor. Festivalimize Türkiye’nin tüm illerinden güvercin sevenler 600 civarında kuş türü ile katılım sağladılar. Pek çok etkinliğin yanı sıra oluşturulan alanda vatandaşlarımız ve kuşçularımız hem kuşlarını sattı, hem de beğendiği kuşları aldı” diye konuştu.

Muğla 3 şehirden biri

Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Mustafa Yakup Ceylan ise fazla destek bulamadıklarını belirterek, “Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklere sadece 3 il sahip çıkıyor. Bunlardan biride Muğla. Bu yıl Muğla’da Güvercin Festivalimizin üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda bizlerden desteklerini esirmeyen belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu tür faaliyetlerin tüm Türkiye genelinde yayılmasını istiyoruz” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin her yerinden gelen güvercinlerin Muğla’da birliği, beraberliği ve barışı temsil ettiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Mustafa Yakup Ceylan’a katılım ve desteklerinden dolayı Başkan Gümüş tarafından plaket takdim edildi.
Festivalin sonunda ise kategorilerinde dereceye giren kuş sahiplerine kupa ve madalyaları verildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.