Gürün’den Giresun’a destek

Bu haber 09 Temmuz 2013 - 20:23 'de eklendi ve 1.335 kez görüntülendi.

giresunaday121654641312Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte üç dönem belediye meclisi üyeliği yapan Hilmi Giresun Kurşunlu Camii Meydanı’ndan taraftarları ile CHP İlçe Merkezi’ne yürüyerek Menteşe Belediye Başkanı aday adaylığını açıkladı. Giresun, “Türkiye’nin aydınlık yüzü olan, sevginin hoşgörünün ve bilginin egemen olduğu, demokrasinin en güzel şekliyle yaşanabilen siyasi, din, dil ve etnik farklılıklarımızın festival şenlik gibi kültür etkinlikleri ile kutlandığı bu güzel Muğla’mızın sevdalısıyız.” dedi.
Hasan Telli
Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte üç dönem belediye meclisi üyeliği yapan Hilmi Giresun Kurşunlu Camii Meydanı’ndan taraftarları ile CHP İlçe Merkezi’ne yürüyerek Menteşe Belediye Başkanı aday adaylığını açıkladı. Giresun, “Türkiye’nin aydınlık yüzü olan, sevginin hoşgörünün ve bilginin egemen olduğu, demokrasinin en güzel şekliyle yaşanabilen siyasi, din, dil ve etnik farklılıklarımızın festival şenlik gibi kültür etkinlikleri ile kutlandığı bu güzel Muğla’mızın sevdalısıyız.” dedi.
Gazetecilerin “Arasta’da CHP’nin atama yapacağını ve atandığınızı söylediniz mi?” sorusuna “Hayır ben böyle bir şey demedim.” diyen Hilmi Giresun, “Partinizin önseçim kararı aldığını biliyor musunuz?” sorusuna ise “Ön seçim genel merkez kararı. Genel Merkezimizin kararına saygılıyız. Ben önseçime de atamaya da hazırım” diye karşılık verdi.
CHP İlçe Başkanı Bahattin Gümüş ile Mimarlar Odası eski Başkanı Ertuğrul Aladağ, Elektrik Mühendisleri Odası eski Başkanı Veli Bütün, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp, CHP’nin eski yöneticilerinden Mehmet Altınay, Muğla eski Belediye Başkanı Orhan Çakır ve eski ilçe başkanı adaylarından Mustafa Şahin’in de aday olduğu Menteşe Belediye Başkanlığı aday adaylığı için Şahin’in ardından adaylığını açıklayan ikinci isim Hilmi Giresun oldu.
Belediye Meclis Üyeliğinin yanında iki dönem MUTSO Meclis Başkanlığı’nı da yapan Giresun ilçe merkezinin bulunduğu Orgeneral Mustafa Muğlalı İş Hanı avlusunda yaptığı aday adaylığı açıklamasında İl Başkanı Mustafa Öztürk, İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar ile belde belediye başkanları hazır bulundu. Musa Gökbel’in büyük şehir, Mustafa Şahin’in Menteşe aday adaylıklarını açıkladıkları törenlere katılmayan Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Giresun’un töreninde hemen yanı başında durması dikkati çekti.
Giresun yaptığı açıklamada, uzun uzun AK Parti Hükümeti’ni de eleştirerek, “Ülkemizde demokrasi katledilmektedir. İnsan Hakları Evrensel Kuralları adeta çiğnenmektedir. Ülkenin seçilmiş milletvekillerini, yüzlerce aydınını, üniversite öğretim üyelerini, gazetecilerini, genelkurmay başkanı başta olmak üzere yüzlerce general, subay, astsubay ve sivil memurlarını, birçok yargı mensubunu yalnızca kendisine muhalefet ettikleri için uydurma delillerle tutuklayarak adeta yaşam haklarını ellerinden alırcasına uzun süredir tutsak eden bir anlayış ile karşı karşıyayız.” diye konuştu.
Giresun aday adaylığı ile ilgili olarak ta sık sık “demokratik katılımcılıktan”, Muğla’yı ve belediyeyi “birlikte yönetmekten” söz ederken hükümete eleştirisini sürdürerek şunları söyledi:
“Ülkemizi hukuk devleti anlayışı yerine polis devleti zihniyeti ile yönetemeye çalışmaktadırlar. Bu yapı ve anlayışın kentimize de egemen olmasını engellemek, çağdaş demokrat yapımızın 40 yıllık egemenliğinin sürdürülmesini sağlamak amacıyla adayız. Yeni kurulan menteşe belediyesini önümüzdeki ilk döneminde sosyal demokrat belediyeciliğin olmazsa olmazları olan katılımcı, çoğulcu, şeffaf ve hesap verir bir anlayışla kentimizi birlikte yöneteceğimizin ilan edilecek olmasıdır. Halka rağmen değil, halkla birlikte ve halk için birlikte karar alacağımızın altını çizmek isteriz. Dünyada ekonomik krizlerin ardı ardına derinleştiği ve Avrupa’yı kasıp kavurduğu günümüzde küresel yayılmacılığın kıskacında sömürülen halkların umudu olan sosyal demokrasi ilkelerini yaşama geçirmeyi ödev bilen bir anlayışla belediyeyi sizlerle birlikte yönetmeye talibim. Biz gücümüzü halktan alacağız. Her kademede karar alma mekanizmalarında katılımcı olacak ve bundan güç alarak şeffaf bir anlayışla alacağımız bayrağı daha yukarılara taşıyacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.