Gürol Ergin Aday Mı?

Bu haber 10 Temmuz 2015 - 1:24 'de eklendi ve 1.486 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Evet, Prof. Dr. Gürol Ergin’den söz ediyorum. Kendisi Muğlalı olmadığı için bilmeyenler, unutanlar olabilir. Kendisi alanında önemli bilim insanlarındandır. Samsunludur. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı yapmıştır. Bu önemli görevin ardından CHP’den 22. Dönem Muğla Milletvekili olmuştur.

Hüseyin Ülkü gibi bir isim de Muğla’da partisi CHP de önemli görevler yapmasına, çok hizmetleri olmasına rağmen ve Harita Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı da yapmış olmanın yanında Muğla’nın Salihpaşalar Köyü’nde doğmuş olsa da partisinin Muğla Milletvekili olamadı!

Politika böyle bir şey işte… Pek böyle de değildir, ama son yıllarda böyle oldu işte…

xx        xx        xx

Tabi Gürol hocanın hakkını da yememek lazım… Biz ne milletvekilleri gördük, “Muğlalı” olsalar da, bir daha seçilemeyince Muğla’ya dönmediler.

Maşallah 22. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin hiçbir zaman Muğla’da bir evi dahi olmamış olmasına rağmen Muğla’dan ayrılamıyor. Sanki Muğla’da gömü buldu!

Kendisi en son 7 Haziran Genel Seçiminde CHP’nin Muğla Seçim Komitesi Başkanlığını yürüttü…

Demek ki CHP’nin önceki Muğla Milletvekilleri Tufan Doğu, Musa Gökbel, Zeki ÇakıroğluSami Gökmen, Fevzi Topuz, Fahrettin ÜstünDr. Ali Arslan, Tolga Çandar ve hatta bakanlık ta yapmış olan Erman Şahin bu konuda yeterli değiller. Belki de böylesine “önemli görevi” onlar talep etmeyip Gürol Hoca talep etmiştir…

xx        xx        xx

Niyetim, Gürol Ergin Başkanlığı’ndaki CHP Seçim Komitesi’nin 7 Haziran Genel Seçiminde başarılı olup olmadığını tartışmak değil… Zaten CHP İl Başkanı Mürsel Alban CHP’nin Muğla’da başarılı olduğunu, oylarını arttırdığını her fırsatta söylüyor.

Bir bakıma doğru da söylüyor… CHP Muğla’da yine birinci ve 6 milletvekilliğinin 3’ünü yine kazandı.

Neden 4 değil diye sormayalım mı?

xx        xx        xx

CHP Muğla’da 2015 Genel Seçiminde yüzde 45,76 oranı ile 257 bin 476 oy almış. Bir önceki seçim 2014 Yerel Seçiminde ise CHP’nin Muğla’da yüzde 49,1 ile 272 bin 646 oy aldığı görülüyor. Demek ki bir önceki seçime göre CHP Muğla’da başarılı değil, belki de Osman Gürün partisi CHP’den daha başarılı!

Elbette genel seçimi genel seçimle karşılaştırmak da gerekir… CHP Muğla’da 2011 Genel Seçiminde yüzde 45.85 oranı ile 240 bin 400 oy alırken, 2015 Genel Seçiminde 257 bin 476 oy almış… Buna göre CHP’nin son genel seçimde Muğla’da oyu 17 bin 76 artmış bulunuyor.

Bir de seçmene bakalım… Muğla’da seçmen sayısı 2011 Genel Seçiminde 604 bin 538 iken 2015 Genel Seçiminde 666 bin 76 olmuş…

Bu da demektir ki bir önceki genel seçime göre bu genel seçimde seçmen sayısı 61 bin 538 artmış. Seçmenin aday diye taş diksen seçmenin oy verdiği Muğla’da CHP Muğla’da başarılı mı?

xx        xx        xx

Neyse… Niyetim Prof. Dr. Gürol Ergin Başkanlığı’ndaki Seçim Komitesi’nin veya CHP’nin Muğla’da başarılı olup olmadığı konumuz değil…

Konumuz Prof. Dr. Ergin’in CHP’nin Muğla’da başına İl Başkanı olarak geçip geçemeyeceği. Muğla’da CHP İl Başkanı Samsunlu olmuş, Erzurumlu olmuş fark etmez de…

Prof. Dr. Ergin sanıyorum Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de danışmanlarından birisi…

Kendisinin Büyükşehir Belediyesi’nde danışman olması, İl Başkanı olmasına engel olmasa gerek!

Hem bakalım Prof. Dr. Ergin İl Başkanlığı’na aday mı?

Gazetemiz yazarlarından Hüseyin Kocabıyık’ın haberine göre ise Prof. Dr. Ergin CHP Muğla İl Başkanı adayı. Gel de inan…

xx        xx        xx

Hamle Yazı İşleri ve Haber Merkezi oldukça dikkatlidir. Pireyi deve yapan, olmayanı olmuş gibi gösteren, asparagasçı, eyyamcı yayın politikası da hiçbir zaman olmamıştır. Olmazda…  Haber merkezimize ulaşan haberleri sorgulamadan yayınlanmaz.

Kocabıyık’ın haberinin spotunda “Geçtiğimiz günlerde Yatağan’da iftar yemeğine katılan 23. Dönem CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, burada yaptığı konuşmada CHP Muğla il Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.” deniliyordu. Demek ki Kocabıyık’ta o iftar yemeğinde imiş… Haber de miş, mış yok… Duyumla yazılmış, dedi kodu değil yani

Haberde Ergin’in, “Muğla CHP İl Başkanlığı’na adayım. Her gitmiş olduğum yerde CHP İl Başkanı olmam için yoğun bir istek var. Bende deneyimimi kullanıp Muğla CHP İl Başkanlığı’na aday olacağım.” ifadesine yer verilirken, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın bu ifade üzerine “Hocam kusura bakma bizim CHP İl Başkanı adayımız mevcut CHP İl Bakanı Mürsel Alban’dır” dediği belirtilmiş.

Doğrusu bana pek inandırıcı gelmedi. Ancak bir gazete yazarına güvenmek zorunda…

Ayrıca bir yazarın asparagası gazeteyi asparagasçı yapmaz!

xx        xx        xx

Gerçi kendisinden bir yalanlama gelmedi, ama Prof. Dr. Gürol Ergin il başkanı adayı filan değil tabi…

Hüseyin Kocabıyık arkadaşımız Gürol Hoca’dan muhtemelen bir özür dilemiştir. Tabi Haşmet Işık’tan da dilemesi gerekir. Kendisi bilir… Bu asparagas haber aklıma Hüseyin Kocabıyık’ın geçenlerde köşesinde “CHP’de İl Başkanı Adayı Bolluğu” başlığı ile kaleme aldığı yazısı geldi. Ben de o yazı üzerine “Kocabıyık CHP’ye İl Başkanı mı olmak istiyor?” diye espri yapmıştım.

Kocabıyık o yazısında CHP İl Başkanlığı için 5-6 isim üzerinde durulduğunu, ama o isimlerin sessiz kalmayı yeğlediklerine vurgu yapıp, şöyle demişti:
Mevcut CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Milletvekili adaylarından Süleyman Girgin, eski CHP Milletvekillerinden Dr. Ali Arslan, Milletvekili Adaylarından Av. Burak Erbay, Bodrumlu Gazeteci Hüseyin Anıl ve CHP eski İl Başkanlarından M. Tevfik Ülkü’nün adları partililer tarafından konuşulmakta.

Bu isimlerden sadece birisinin konuşulduğu doğru… Üstelik burada zikredilmemiş gerçekten konuşulanlar da var…

xx        xx        xx

Kocabıyık o yazısında şöyle devam ediyordu:

CHP milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, Ömer Süha Alda ise CHP il kongresine daha vakit var. Vakti deldiğinde bir araya gelir yapılması gereken neyse yardımcı olmaya çalışırız diyorlar. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün kafasında ise CHP İl Başkanlığı için üç ismin dolaştığı ancak son günlerde ise Sayın Gürün’ün bir aday üzerinde durduğu söyleniyor.

Ne yalan söyleyeyim. Bu satırları okurken, “Yuh artık” demekten kendimi alamadım.

Ben Kocabıyık’ın bu tür yazılarında hep dalgasını geçtiğini düşünmüşümdür. Gülmüşümdür. Sırf bu yüzden takipçilerinin olduğunu da biliyorum.

Ancak ben kendisini yine de ciddiye alırım. Siz de benim gibi asparagasın içinde “manipülasyonu” arar bulur da, onun içinde de “gerçeği” ararsanız bulabilirsiniz…

Bir yıl önce biz bu köşede “Ön seçim, ön seçim” derken, o köşesinden “Ön seçim olmayacak” diye yazıyordu, biz de kendisine “Ön seçime karşı mısın?” diye çıkışıyorduk!

xx        xx        xx

Peki, CHP’de İl Başkanı kim olur? Soru böyle sorulursa yanıtı Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın dediği (dediyse) gibi CHP’nin şu anda bir il başkanı var; Mürsel Alban… olur.

Ha, mesele adaylık ise; Kocabıyık’ın asparagas ifadelerini yabana atmayın, adayı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün belirler ve o isim Mürsel Alban değil, erken seçim kararı alınmaz ise Av. Burak Erbay olur…

Karşısına kim mi çıkar?

Bu sorunun yanıtı için erken. Ancak şu kadar söyleyebilirim, Başkan Gürün’ün göstereceği aday son il kongresinde olduğu gibi kaybeder. Bakalım o il kongresinden başarı ile çıkacak olanlar bir Mustafa Ötürk daha bulma becerisi gösterirler mi!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Uygar Genek 10 Temmuz 2015 / 22:22

Sayın Özgür, Hamle gazetesi yazarı Hüseyin Kocabıyık gibi doğru yazılar yazan değerli bir şahsiyetin asparagas haber yazdığını söylüyorsun. Olmuyor ayıp oluyor ayıp. Bak şimdi Sayın Kocabıyık haklı çıktı. Şimdi ne olacak? Asıl asparagas haberi yazan sizin olduğunuz bilindi. Çünkü tüm Muğla aynı konuyu konuşuyor. Dürüst bir gazeteciye sataşman büyük bir ayıptır. Tabi sen bunu anlayabildiysen?