Gürol Ergin Aday Değil!

Bu haber 15 Temmuz 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.227 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hani derler ya “Biri kuyuya bir taş atar, 40 kişi kuyudan o taşı çıkartamaz.”… Bizimki ona döndü… Gazetemiz “yazarlarındanHüseyin Kocabıyık’ın 7 Temmuz Salı günü gazetemizde “Prof. Dr. Gürol Ergin CHP İl Başkanı Adaylığını açıkladı” başlıklı haberi üzerine “Gürol Ergin Aday Mı?” 10.07.2015 başlıklı yazımda bu haberin “asparagas” olduğunu yazdım. Hüseyin ağabey kızmış. “Olmadı Özcan Özgür Olmadı” başlıklı yazısında açmış ağzını yummuş gözünü… “Sayın Gürol Ergin’den bu yalan bir haberdir diye bir teksip gelmediğine göre asıl asparagas haberi sen yazıyorsun. Lafı uzatmaya gerek yok, herkes herkesi biliyor Sayın Özcan Özgür.” demiş. Üzüldüm… Şimdi böyle mi oldu Hüseyin ağabey, hani pek severdin beni… Hem Gürol hoca ‘haberi’ ciddiye almamış, o yüzden tekzip etmemiş olamaz mı?

xx        xx        xx

Hüseyin ağabey yazısının bir yerinde de “Hal böyle olunca her kelimesi gerçek olan teksip edilmemiş ve yalanlanmamış bu köşe yazısı nedeniyle kopardığınız bu fırtınanın arkasında ne var bilemiyorum?” ifadesinde bulunmuş. Ağzını açıp gözünü kapatırsan böyle olur. Göremezsin… Sevgili ağabeyim fırtınanın arkasında senin “Prof. Dr. Gürol Ergin CHP İl Başkanı Adaylığını açıkladı.” başlıklı haberin var. O Yatağan sohbetini köşende yazıp, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” türünden bir de nokta koymuş olsaydın, sana bulaşmazdım. Ağabey aç gözünü nereye ne yazdığına bak. Ben köşene değil, 7 Temmuz Salı günlü haberine asparagas dedim.

Sana da asparagasçı demedim… Oldu mu Hüseyin ağabey, oldu mu?

xx        xx        xx

Niyetim Hüseyin ağabeye yanıt vermek değil. Ki, “Gürol Ergin Aday Mı?” başlıklı yazıma Hüseyin ağabeyinkine benzer ifadelerle yorum yapan Uygar Genek adındaki okurumuza da yanıt vermek niyetinde değildim. O yorumu Hüseyin ağabey yaptırmış olabilir diye de düşünmedim değil. Önemli de değil… Neyse hazır konu açılmışken, CHP’de il kongresini mercek altına alalım.

Tabi “Gürol Ergin CHP İl Başkanı olur mu?” sorusunu sormadan önce “CHP’de İl Kongresi ne zaman?” diye sormamız gerekir. Aslına bakarsanız, 7 Haziran Genel Seçimi’nin ardından CHP’de de, AK Parti’de de, MHP’de de alttan alttan “kongre talepleri” dillendirilmiyor değil…

MHP kongrelerini ve kurultayını Genel Seçim’den önce yaptı. Kulislere bakarsanız MHP’nin 7 Haziran sandığından HDP ile birlikte çıkması ve hatta İstanbul’da HDP’nin ardına düşmesi sorgulanıyor. Bu olağanüstü bir kurultayı gerektirebilir, ama MHP’de öyle olağanüstü kurultay toplamak kolay değil… Elbette olağanüstü kurultay toplamak AK Parti ve CHP’de de mümkün değil! Deneyen dersini alır…

xx        xx        xx

Muğla’da 7 Haziran seçiminin hemen ardından AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ve yönetimi kulislerde tartışılmaya başladı. AK Parti’nin Muğla’da başarısız olduğu aşikar. Bunun faturasının tek başına İhsan Küreci’ye kesilmesi doğru olur mu?

İhsan Küreci elinden geleni yaptı, ya ayak sürüyenler?” diyenler çıkacaktır. Ki duyumlarımıza göre, İhsan Küreci de seçimin ardından partisinin Genel Merkezi’ne gidip “İstifasını vermek” istemiş. İstifa kabul edilmemiş. “Göreve devam” sözü alarak dönmüş. AK Parti’de Ağustos ayında kurultay yapılması gerekiyor. Kurultay Ağustos ta olur, sonra olur; ne zaman olursa olsun aynı il başkanları ile olur…

Sonuçta onlar Başbakan Davutoğlu’nun il başkanları…

xx        xx        xx

CHP’de kongrelerin geçen yıl yapılması ve kurultayında yıl içinde Temmuz ayında yapılması gerekiyordu, ama Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bir yıl ertelenmişti. O bir yıl bu ay içinde tamamlanmış bulunuyor. Zaten CHP MYK’da da 35. Olağan Kurultayın 20 Haziran-20 Aralık tarihleri arasında yapılması kararlaştırılmıştı…

Takvimin işlemeye başlaması ile CHP üye listesi askıya çıkacak ve ilçe kongre delegelerinin seçimi için mahalle toplantıları başlatılacak. İlçe kongrelerinin Ağustos 2015, il kongrelerinin Eylül ve Ekim 2015′te tamamlanması öngörülüyor. Ancak Hüseyin Kocabıyık dürtüklese de bir “hareket” yok! Çünkü herkes koalisyon olasılığına kilitlenmiş durumda…

Ki, Hükümet ortağı CHP’nin kurultayı ile koalisyon dışında kalmış CHP’nin kurultayı aynı olmayacaktır. Erken seçime gidilmesi halinde de farklı bir kurultay yaşanacaktır. Çünkü CHP’nin 7 Haziran Genel Seçimi’nden ülke genelinde başarılı çıktığı söylenemez.

xx        xx        xx

CHP’nin 7 Haziran seçiminde Muğla’da da başarılı olduğu söylenemez. Milletvekili sayısını korumak eğer bir başarı ise, o zaman Muğla’da CHP ile birlikte AK Parti’de, MHP’de başarılıdır. Tek başarısız olan parti milletvekili çıkaramayan HDP’dir!

Muğla CHP’de Genel Seçimde partililerin alışık olduğu biçimde bir “İl Yönetimi varlığından” söz etmek mümkün değil. İl Başkanı Mürsel Alban’dan çok Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün idi… Bunun için il toplantılarında karar defterine imza atması gerekmiyor.

Bundan sonra değişen bir şey olması da beklenmiyor. Bu Alban veya kim aday olursa olsun bunun belirleyicisi Başkan Gürün olacaktır…

Bu anlamda 22. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin de olabilir, ama ben Ergin’in kendisinin aday olacağını sanmıyorum. Ki Gürol Ergin aday değil… Olursa bilgisiyle, görgüsüyle çıkar basın açıklaması yapar!

xx        xx        xx

Gürol Ergin Aday Mı?” başlıklı yazıma Hüseyin ağabeyin tepkisini paylaştığımıza göre, okurlarımızın yorumlarını da paylaşalım. Yatağan’dan olduğunu tahmin ettiğim Uygar GenekSayın Özgür, Hamle gazetesi yazarı Hüseyin Kocabıyık gibi doğru yazılar yazan değerli bir şahsiyetin asparagas haber yazdığını söylüyorsun. Olmuyor ayıp oluyor ayıp. Bak şimdi Sayın Kocabıyık haklı çıktı. Şimdi ne olacak? Asıl asparagas haberi yazan sizin olduğunuz bilindi. Çünkü tüm Muğla aynı konuyu konuşuyor. Dürüst bir gazeteciye sataşman büyük bir ayıptır. Tabi sen bunu anlayabildiysen?” demiş.

Ciddi mi dalga mı geçmiş anlayamadım. Asıl asparagas haberi yazan benim olduğum nasıl bilinmiş onu da anlayamadım. Güldüm…

Uygar Genek’in niyeti beni Hüseyin ağabeyle ile karşı karşıya getirmek ise bu zor…  Hüseyin ağabeyi severim. Ne de olsa duayenimiz…

xx        xx        xx

Gerek Uygar Genek’in yorumu ve gerekse Hüseyin ağabeyin yazıma yanıtı üzerine Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile görüştüm. “Siz hala orada mısınız?” dedi. Gülüştük. Sonra bir kere daha şöyle anlattı:
Bak abecim şimdi sen habere asparagas demişsin. Ben habere konu olay tamamen geyik muhabbeti diyorum. Gürol hoca şaka ile karışık il başkanlığına aday olduğunu söyledi. Ben de ‘bizim adayımız mevcut İl Başkanımız Mürsel Alban’dır’ dedim. Alban’da oradaydı. Tabi Büyükşehir Başkanımız Osman Gürün de. Sen köşende Gürol hoca için Samsunlu demişsin. Doğum yeri olarak doğru. Aile kökeni itibariyle Erzurumludur. Benim sözüm üzerine Başkan Gürün de ‘İkisi de Erzurumlu, aralarında anlaşsınlar artık’ dedi.  Hoş sohbet, muhabbet bu. Aday filan yok.

Oldu mu şimdi Hüseyin ağabey, Uygar kardeş(!)

xx        xx        xx

Gürol Ergin Aday Mı?” başlıklı yazıma Huriye Öztürk adında bir okurumuzda yorum yapmış. Kendisini tanımıyorum. Soyadı itibariyle Yatağanlı olabilir. Neyse. Özetle şöyle demiş:
CHP Muğlalının öz evlatlarından bir İl Başkanı bulamaz mı? Bunun yerli yabancı meselesiyle alakası yok. Bir Muğlalı Erzurum’da muhtar bile olamaz. Samsun’da bırakın ili kasabasında bile başkan olamaz. Van’da Diyarbakır’da kapı kolunu bile tutturmazlar.

Muğla’da DYP kendi evlatlarını dışladı tayinle gelen atanan milletvekilleri yüzünden Muğlalı oy vermez oldu. Bir gün olur CHP’yi de cezalandırırlar. Hocaya bir sözümüz yok. Bizim sözümüz sisteme. Buna meydan verenlere. Genç dinamik bir nüfusa sahip olan Muğla’da genç il başkanı bulunamıyor mu? Tufan Doğu abimiz efsanevi il başkanı olduğunda kaç yaşındaydı? Genç ve dinamikti. Masaya yumruğunu vurduğunda karşısında kimse tık diyemezdi.

Hoca il başkan adayı olursa belki belediye başkanları sayesinde seçilebilir. Fakat Muğla’yı yönetemez. Muğla’nın duayen gazetecilerinden Hüseyin Kocabıyık bir şey söylüyorsa doğrudur. Onun antenleri iyi haber alır. Muğlalılar Erman abinin oğlunu niye il başkanı olarak düşünmezler. Şahin ailesi Muğla sevdalısı bir ailedir. Emrah Doğu’da olabilir. Niye dışarıdan aday arıyoruz? Kendi çocuklarımız bu işi beceremez mi? Kendileriyle görüşmedik aday olurlar olmazlar bilemeyiz. Biz halk olarak düşüncemizi dileğimizi izah etmeye çalıştık. Muğla CHP’si artık belediye başkanları sultasından kurtulsun. Muğla’mızı ve hemşerilerimizi seviyoruz.

Ne dersiniz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mustafa Gün 15 Temmuz 2015 / 08:41

Muğla CHP si belediye başkanları sultasından kurtulsun demek için, eleştirip hiç bir hizmetleri yok diyenlerin sandığa gidip tıpış tıpış bu başkanlara oy vermemesi lazım… Muğlalı şunu görmeli; başkanlar Chp’den seçilmiş başkanım diyor, bu cümleye dikkat etmeliler. Yine bu mikro milliyetçiliği yaparken de Muğlaya hiç faydası olmayan Muğlalılar ile ciddi hizmet veren diğer illerden gelenleri karıştırmamak lazım, insanları rencide edersiniz. Başarılı bir performans ile Muğlaya faydası olan bir kişi her görevede seçilebilir ne var burada ki? 100 yıl önce Muğla nereden yönetiliyordu? Nereler ile birlikteydi sonra idari yapılanma ile il kavramı ve sınırlar değişince bu hemşericilik oluştu? Büyükşehir Belediye Başkanı Denizli’den oy isterken 🙂 sorun oldu mu ? CHP Muğlada HDP ye taktik oy vermiştir, kendisi ülke genelinde oyunu düşürmüştür, seçimin ilk günü sanki oyu % 40 olan parti gibi idiler ama zamanla taşlar oturdu heralde. Muğla chp’de hiç bir şey değişmez, görün bakın, sonra Özcan bey de yazsın, gene disipline sevk etsinler kendisini