Günübirlik Alan İhaleleri « Hamle Gazetesi

Günübirlik Alan İhaleleri

Bu haber 23 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.586 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla sahillerinin yeni “patronuMUÇEV sanıldığı gibi MELSA yerine kurulmuş bir “vakıf” değil, MELSA gibi bir şirketmiş. Bunu nereden öğrendik? Hamle’ye gelen ihale ilanından!

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vakfı TUÇEV yüzde 50 hisse ile bu şirkete ortak.

Bir de Muğla’ya Hizmet Vakfı var.

MELSA, Muğla İl Özel İdaresi şirketi iken adeta o şirketin sırtında bir kene idi. Acaba MUÇEV’in pozisyonu da Muğla’ya Hizmet Vakfı için aynı mı? Bu sorunun yanıtını günü gelince veririz.

Ama “MUÇEV, kurulduğu zamanki MELSA gibi bir şirket mi, yoksa İl Özel İdaresi’nin son yıllarındaki MELSA gibi bir şirket mi?” diye sorulursa onun yanıtı var:
MELSA’nın kuruluş sözleşmesine, amacına bakın!

xx        xx        xx

Hamle’de yayınlanan ihale ilanını görünce “Bizim yazılar işi yaradı galiba” demekten kendimi alamadım. Takip edenler bilecektir, Ölüdeniz Kumburnu ve Dalyan İztuzu ile ilgili “Bunların ihalesi yapıldı mı? Yapıldı ise ihale ilanı nerede yayınlandı?” terkibinde sorularım olmuştu.

İlginçtir, belki de tesadüf MUÇEV’in ihale ilanı onca gazete içinde Hamle’de çıktı.

Ama AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ile görüştükten sonra bu olumlu gelişmenin benim yazılarımla bir ilgisinin olmadığını öğrendim. Sayın Öztürk, “İhale ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmasını sayın valimizden ben istedim.” dedi. Şaşırdım…

xx        xx        xx

Bu konuda yazılarıma Hamle’nin web sitesinde değişik yorumlar yapıldı. Şahin Gümüş adında bir okurum “Günaydın Özcan bey” diye kinayeli başlayıp, “14 yıldır hükümetin yaptıklarının Muğla özelinde yeni farkına vardınız. Bunlar için bu uygulamalar daha başlangıç. Durmak yok yola devam edecekler, İztuzu’na günübirlik tesis adı altında yakında otel ve tatil köylerini de yaparlar. Sizde turizm gelirlerimiz artıyor diye yazarsınız.” diye devam etmiş. Güldüm… Beni kimle karıştırıyor ise…

Doğal SİT Alanı Karabağlar Yaylası’nın Uğur Mumcu Bulvarı kenarındaki bölümünde yakında apart inşaatlarının başlaması bekleniyor. O saman “Apartlarla öğrenci turizminden (!) gelirlerimiz artıyor” diye de yazmayacağım…

xx        xx        xx

İnsanları mutlu etmek zor! Gerçi bu köşenin herkesi memnun etmek gibi bir derdi de yok…

Bu köşede 19.06.2014 de “Sahillerde Talan Olabilir!” başlıklı yayınlanan yazıma AK Parti’nin bir önceki Ortaca İlçe Başkanı Mesut Yazan’dan da yorum gelmiş. O da şöyle demiş:

Sayın Özgür, çok güzel bir olaya temas ediyorsunuz. MUÇEV aracılığı ile neler dönüyor bilemiyorum, ama partimizin adının karıştırılması yanlış.. İztuzu sahilini belediyenin işletmesi son derece doğru buna katılıyorum. Birinci öncelik kamu yararı gözetilmesi olması gerekirdi. Nasıl oldu anlayabilmiş değiliz… Umarım hatadan dönülür… Sizleri destekliyoruz…

xx        xx        xx

Ortaca’dan Mehmet Keza Kundakçı da yorum yapmış. AK Parti’nin Ortaca eski İlçe Başkanı Mesut Yazan’a yorumu için teşekkür etmiş. “Çok çirkin bir oyunla karşı karşıyayız” diye başlayan Kundakçı da şöyle devam etmiş:

Mesut Yazan kardeşimizin böyle açık sözlü, yürekli ve memleket sevdalı bir yorum yazdığını görmekten çok mutlu oldum. Ben öncelikle bu vakıf işlerine akıl sır erdiremedim. Ne zaman kurulur, niye kurulur? İztuzu’nu bu vakıflara kim verdi? Niye verdi? Çok yazık olmaz inşallah.

xx        xx        xx

Sayın Öztürk’e göre ise yukarıdaki yorumların geldiği yazımda bir de yanlışım olmuş. O yazımda şöyle diyorum:

Sahillerden kokular geliyor…

Söylenenlere göre, Ölüdeniz Kumburnu Sahili AK Parti’nin Muğla yerel kurmay heyetinden birinin oğluna verilmiş!

Sayın Öztürk en çok bu sözümden ve Dalyan İztuzu Kumsalı’nı ihale ile 8 yıllığına kiralayan Ramazan Çoban için “O AK Parti Ortaca Belediye Meclis Üyesi Adayı Ramazan Oruç muydu?” diye sormamdan rahatsız olmuş. “Partimi, yönetimimi bu işlere karıştırmayın.” diyor.

Aslında bizim kimseyi karıştırdığımız yok. AK Parti yöneticilerini suçlamamamızda söz konusu değil. Gerçeği, ne olup bittiğini anlamaya ve Muğla’ya sahip çıkmaya çalışıyoruz. Buna hakkımız olmalı.

xx        xx        xx

Fethiye Kumburnu ile ilgili söylenti kim çıkardı ise oldukça yaygın. Tabi biz gazetecilerin “söylenti” ile hareket etmemesi gerekir. Ama bizi bilgilendiren olmayınca “el yordamıyla” gerçeği bulmaya çalışıyoruz. Ki söylentide isimler geçtiği halde, yazmadık.

AK Parti İl Başkanı Öztürk kendisine göre haklı tabi. “Ya bana sorun” diye kendince gerçeği anlatmaya çalışan Sayın Öztürk, şunları söyledi:

Benim il yönetimimim, kurmaylarımın bu işlerle ilgisi yok. Olamazda. İzin vermem. Kumburnu ihalesini Ankara’dan katılan bir firma almıştır. Sizin sözünü ettiğiniz Akbük Sahili olabilir. Akbük Sahili ihalesini yönetimlerimizle ilgili olmayan biri kazanmış. Ama yönetimlerden bir arkadaşımızın oğlu ihaleyi kazananla çalışacakmış. Ben de Vali beye rica ettim, ihaleyi iptal ettirdim. Biz bunu yaparken siz yazmamıştınız bile. Bunlar bizi rahatsız eder. Biz parti olarak ihalelere karışmayız. Sadece ihale ilanlarının yerel medyada da yayınlanmasını istedik, o kadar. Bu da yapılıyor.

xx        xx        xx

Bizim yapmaya çalıştığımız açık ve net. AK Parti Ortaca eski İlçe Başkanı Mesut Yazan’ın altını çizdiği gibi günübirlik tesislerin işletmesinde kamu yararının gözetilmesi. Ancak günübirlik tesislerin yerel yönetimler tarafından işletilmesini de sakıncalı buluyorum.

Belki bir başka yazımda o sakıncaları da anlatırım…

Ben o alanların Bakanlık adına doğrudan Valilikçe işletilmesi ve kazanılan paranın hem Muğla el sanatlarının yaşatılıp, geliştirilmesi, kadınlara istihdam sağlanması ve hem de özellikle o paraların kazanıldığı alanların geliştirilmesine harcanmasından yanayım.

Örneğin hala Ölüdeniz’in Babadağ’ına bir teleferik kurulamadı. Yine Fethiye’nin Kayaköy’ü gözlerimizin önünde yok olup gidiyor…

Yıllardır Ölüdeniz Kumburnu gelirleri MELSA üzerinden Muğla’ya Hizmet Vakfı’nda örtülü ödenek babından kullanılırken, Kayaköy’ün gelirleri Kültür Turizm Bakanlığı’nın DÖSİM kasına giriyor.

Oysa bu güne kadar o paralarla Babadağ teleferiği çoktan yapılmış ve para kazanıyor olabileceği gibi, Kayaköy’den sağlanan paralarla da köyün birkaç evi restore edilip, pansiyona dönüştürülerek para kazanılıyor olunabilirdi…

Olmaz mıydı?

Ha bu arada, MUÇEV’in Hamle’de yayınlanan ihale ilanına göre, Fethiye Gemiler Koyu Mevki Günübirlik Alanı 26.06.2014 tarihinde saat 15.00 de; Akbük kıyı kesimi günübirlik alanı 26.06.2014 tarihinde saat 16.30 da açık arttırma usulü ile kiralanıyor. İlan detayları www.mucev.org adresinden görülebiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 23 Haziran 2014 / 16:44

Özcan bey merhaba,bu önemli konuyu böylesine ustaca ele aldığınız için çok teşekkürler,ancak ben kusura bakmazsanız,MUÇEV ne zaman kurulmuş ? niye kurulmuş ? ne zaman Dalyan İztuzu ihalesini yapıvermiş ? bu konuları öğrenmek istiyorum,bu arada,bir önceki yorumumda Ortaca eski İlçe başkanımız Mesut YAZAN’a teşekkür ettiğim gibi,bu yazınızda da kendi partilileri ya da yakınlarının karıştığı ihaleleri iptal ettiren Sayın NİHAT ÖZTÜRK’e de teşekkürler ediyoruz,
selamlar,