Günay Aday adaylığını açıkladı

Bu haber 24 Temmuz 2013 - 22:05 'de eklendi ve 1.507 kez görüntülendi.

gunayadaydayligi12354164113123CHP’nin Yatağandaki belediye başkanlığı aday adaylarından Mesut Günay miting gibi bir toplantıyla adaylığını duyurdu. Günay’ın açıklamasında; “şunun özellikle bilinmesini istiyorum ki, genel merkezimizin vereceği her türlü karara saygılıyız ve hazırlıklıyız. Biz bu durumu demokratik bir yarış olarak görüyoruz. Bu zaman zarfında oluşabilecek gerginliklerin tarafı olmayacağız. Bizim tarafımız demokrasi, uzlaşma, hoşgörü ve diyalogdan yanadır” sözleri büyük alkış aldı.

Haber Merkezi
Yerel seçimlere 8 ay gibi kısa bir süre kalırken siyasi partilerin belediye başkan adayları yavaş yavaş meydanlara çıkmaya başladı. 31 Temmuz’da sona erecek olan aday adaylığı başvurusu için CHP’den belediye başkanı aday adayı olacak 6-7 isim kulislerde dolaşırken CHP’yi Mesut Günay dün öğlen saatlerinde CHP İlçe Başkanlığı önünde düzenlediği basın açıklaması ile adaylık müracaatını resmen yaptı. Köy ve beldelerden gelen ve farklı siyasi görüşlere sahip çok sayıda vatandaşın destek verdiği açıklamada, CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, CHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Katırcı, Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel’in yanı sıra aday adaylığı için ismi kulislerde dolaşan, Murat Bekem ve daha önce iki dönem CHP’den aday adayı olan Avukat Halil Aslan’ın ve belediye çalışanlarının da bulunması dikkat çekti.
Günay’ın adaylık başvurusuna destek vermek için CHP İlçe Binası önüne gelen çok sayıda vatandaş sık sık slogan atarak ve alkışlarla Günay’ın konuşmasını ve verdiği mesajları desteklerken, coşkulu bir şekilde geçen adaylık başvurusu sırasında konuşan Mesut Günay, “ilçe başkanım il genel meclisi başkan ve üyelerim, belediye başkanlarım, yol arkadaşlarım, dostlarım, aynı havayı solumaktan aynı sokakları paylaşmaktan, aynı kaygıları aynı üzüntüleri aynı sevinçleri taşımaktan ve bir parçası olmaktan her zaman gurur duyduğum yatağan halkı sevgili hemşerilerim hoş geldiniz, katılımınızla bizlere onur verdiniz, güç verdiniz. hepinize teşekkür ederim. Siz yerel basınımızın çok değerli temsilcileri , sizlere de hoş geldiniz der, basın bayramınızın 105.yılını kutlarım. Basından sansürün kaldırılışının 105. yıl dönümü, lozan barış antlaşmasının 90.yıl dönümü dedik ama gelin görün ki ülkemizde hala basına gittikçe artan bir şiddette sansür uygulanmakta, gazetecilerimiz yazarlarımız aydınlarımız zindanlarda karanlığa mahkum edilmekte cumhuriyet kazanımları bir bir yok edilmeye çalışılmakta. Tam umudumuzu yitirdiğimiz bir dönemde 2 ağaç ile kıvılcım alan ve tüm Türkiye’yi kasıp kavuran gezi parkı direnişi bizlere can suyu oldu. Ben buna gezi parkı direnişi demekten daha çok 31 mayıs halk hareketi demek istiyorum. bu hareket baskıya zulme zorbalığa dayatmalara bölücülüğe karşı Atatürk gençliğinin vermiş olduğu bir mücadeledir. Mustafa Kemal gençliği Türk İstiklalini Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafa etmek olan birinci vazifesini bir an bile tereddüt etmeden yerine getirmiştir.
“Yatağan marka olmalı”
Yatağanda uzun yıllardan bu yana esnaflık yaptığının ve halkla iç içe olduğunun altını çizen Günay, “Kendim de bir esnaf olarak esnafın ve pazarcılarımızın sorunlarını biliyoruz. Başta mermer olmak üzere girişimcisiyle işçisiyle maden sektörünü bölgemizin lokomotif sektörü olarak görüyoruz. Yatağan’ımızı zeytiniyle çam fıstığıyla mermeri ile ören yerlerindeki tarihi dokusu ve kültür varlıklarıyla tüm Türkiye de marka yapmak hedefimizdir.
Yurt bulamayan öğrencilerimizin işsizliğin pençesindeki gençlerimizin sorunlarını kendi sorunlarımız olarak görüyoruz. El emeğini ve göz nurunu değerlendiremeyen ev hanımlarımızın, köylü ve çiftçilerimizin hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bilhassa geçim sıkıntısı çeken emeklilerimizin sorunlarında her zaman yanlarında olacağız” dedi.
“Özelleştirmeyle etkin mücadele”
Yatağan’ın özelleştirme tehdidi ile karşı karşıya bırakıldığına vuru yapan Günay, “diğer taraftan Yatağan’ımızı tehdit eden bir başka konu daha var sevgili arkadaşlarım. O da santral ve kömür ocaklarının özelleştirilmesi konusudur. Şu bilinmelidir ki özelleştirmeye asla müsaade etmeyeceğiz. Bu güne kadar santral ve kömür işletmesinde çalışan işçi arkadaşlarımızla, sendikalarımızla sivil toplum örgütlerimizle hep beraber mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Bu sorun sadece işçi kardeşlerimizin sorunu değil Yatağan’ın ve ülkemizin sorunudur. Buradan hükümete sesleniyorum. Yatağan halkı yatağan işçisiyle bir bütündür ve özelleştirmeye asla izin vermeyecektir” diye konuştu.
henüz yirmili yaşlarımda ilçe gençlik kolları başkanlığını yaptığım, ilçe sekreterliği görevinde bulunduğum delegeliğini yaptığım CHP benim ve ekip arkadaşlarımın yuvasıdır. Sol kültürümüz ve siyasal bilincimiz bu çatı altında şekillendi. Bizler yaşamı boyunca özgürlük, barış, demokrasi, sosyal adalet, eşitlik, emeğin yüceliği gibi sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine bağlı kalan ve bunu yaşam felsefesi haline getiren, Mustafa Kemal’i kendisine şiar edinen birer neferiz. Sol çizgisinden ve ilkelerinden asla taviz vermeyen hatta tam tersine bu ilkelerden taviz verenlerin karşısında dimdik duran adaletsizliğe zorbalığa haksızlığa sömürüye asla boyun eğmeyen bir ekibin mensuplarıyız. Bugün tüm bu ilkeleri, doğruları, barışı, demokrasiyi, özgürlükleri bu güzel ilçemizde yaşama geçirmek için, halkımızın mutluluğu ve refahı için, Yatağan’ı hak ettiği biçimde yönetebilmek için bugün burada Cumhuriyet Halk Partisinden belediye başkan adaylığımı açıklıyorum. Bizim çok sevdiğimiz Yatağan’ımız için hayallerimiz var, ideallerimiz var, projelerimiz var hasretlerimiz var bunu gerçekleştirecek hevesimiz enerjimiz azmimiz ve iddiamız da var. En büyük idealimizde Yatağan’ı sadece Muğla’da değil tüm Türkiye ‘de parmakla gösterilecek örnek bir kent haline getirmektir. Kimseyi dışlamayan, fark gözetmeksizin mahallesiyle, köyüyle, beldesiyle, merkeziyle, tüm Yatağan’ı kucaklayan, klasik belediyecilik anlayışı yerine modern ve teknolojik imkânların azami ölçüde kullanıldığı bir hizmet anlayışımız var. Köyleriyle beldeleriyle ve ilçe merkeziyle eşit hizmet alan üniversitesiyle parklarıyla bulvarıyla yollarıyla temiz ve yemyeşil bir yatağan hayal ediyoruz, hedefliyoruz. Devletin belediyelere yüklediği görevlerin bilincindeyiz. Biz bu görevleri yerine getirirken insani duyarlılığımızı da katacağız” dedi.
“Gerginliklerin tarafı olmayacağız”
“Önümüzdeki 2014 yerel seçim döneminde, adayları belirlerken genel merkezimiz bir karar verecek. Şunun özellikle bilinmesini istiyorum ki genel merkezimizin vereceği her türlü karara saygılıyız ve hazırlıklıyız. Bu süreçte partimizden aday adayı olan bir çok arkadaşımız var ve daha da olacaktır. Partimizin bütün adayları bize göre birbirinden değerlidir. Biz bu durumu demokratik bir yarış olarak görüyoruz. Bu zaman zarfında oluşabilecek gerginliklerin tarafı olmayacağız. Bizim tarafımız demokrasi uzlaşma hoşgörü ve diyalogdan yanadır. Son olarak şunları söylemek istiyorum. Benden hiç bir zaman desteğini ve özverisini esirgemeyen eşime ve çocuklarıma , aile fertlerime , benimle birlikte gece gündüz çalışıp mahalle demeden köy demeden belde demeden çalışan, maddi manevi destekleyen ekip arkadaşlarıma, partililerime ve benimle olup beni yüreklendiren tüm siz dostlarıma teşekkür eder şükranlarımı ve saygılarımı sunarım. İyi ki varsınız” diyerek konuşmasını tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.