Gümüşlük’te Gülsin Onay özel konseri

Bu haber 11 Eylül 2013 - 18:12 'de eklendi ve 708 kez görüntülendi.

gumuslukgulsunonay121356513213651321231313Bodrum’un şirin balıkçı kasabası Gümüşlük’te 10 yıl önce iddiasız ama büyük hayalleri barındıran bir piyano festivali olarak başlayan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10. yaşını Piyanist Gülsin Onay’ın verdiği muhteşem bir konserle kutladı.

Haber Merkezi
Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın “Bebeğim” diye adlandırdığı Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10 yıl önce Piyanist Eren Levendoğlu ve Piyanist Gülsin Onay’ın öncülüğünde başlamış ve büyük özverilerle hayata geçirilmişti. Halen aynı ekibin aynı özveriyle sürdürdüğü festival, geçtiğimiz 10 yıl içinde dünyaca ünlü 250 civarında müzisyen ve orkestrayı konuk ederken, 350’nin üstünde genç yeteneğe, ustalık kursları sertifikası verdi. Son iki yıldır festival kapsamında düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ise genç piyanistler için hem bir teşvik hem de kariyerlerinde önemli bir nokta oldu. Festival, tüm bu süreç içersinde ortalama iki aya yayılan etkinlik süresiyle dünyanın önemli klasik müzik festivalleri arasında yerini aldı.
Festivale yakınlığıyla tanınan eski bürokrat ve hukukçu Demet Işık, konser öncesi bir konuşma yaparak, festivalin Sanat Yönetmeni Eren Levendoğlu ve festivalin Sanat Danışmanı Gülsin Onay’ın nasıl tanışıp, bir festival serüvenine nasıl atıldıklarını oldukça duygulu sözlerle anlattı. Demet Işık, Levendoğlu ve Onay’ın festivale baş koyduklarına değinerek sözlerini şöyle sürdürdü; “İnanılmaz güçlüklerle karşılaştılar, doğa hariç insan yapımı her şeyle savaştılar ama işte on yılın başarısı ile karşınızdalar”. Koyunbaba Antik Taş Ocağında düzenlenen 10. Yıl Özel Konserinde, Piyanist Gülsin Onay, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece daha yaşattı. Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, bu özel gecede Haydn, Mendelssohn-Bartholdy, Saygun, Chopin ve Schubert’in eserlerinden derlediği repertuvarı seslendirdi.
Klasik müzik tutkunlarının, özellikle de Gülsin Onay hayranlarının büyük bir ilgiyle beklediği özel konserde ilk olarak Joseph Haydn’dan “Andante con variazioni, f minor, Hob.XVII no.6” adlı esere yer veren dünyacı ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, programa Felix Mendelssohn-Barthholdy’den “Variations Sérieuses op.54”; Ahmed Adnan Saygun’dan “2 Preludes in Aksak Rhythm, op.45 nos.4 and 12” ve Frédéric Chopin’den “Ballade no.3 in A flat Major, op.47” adlı eserlerle devam etti. Programın ikinci yarısında Onay, Franz Schubert’in “Sonata in c minor op. posth. D958” başlıklı eserinin, Allegro, Adagio, Menuetto: Allegro, Allegro bölümlerine yer verdi.
Gülsin Onay’ın üstün performansını ayakta alkışlayan 700 civarındaki seyirci, sanatçıyı tekrar tekrar sahneye davet etti. Onay 2 kere bis yaptı. Sanatçı ilk olarak F. Chopin’den “Nocturne” ve ardından yine aynı bestecinin “Çeşitlemeler” adlı parçalarını seslendirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.